ARS MORIENDI
"Ave Caesar, morituri te salutant!"
3 obserwujących
46 notek
13k odsłon
108 odsłon

Wójt produkuje pieniądza, a prokuratura milczy!

Wykop Skomentuj

Jan Bursztyn, były radny powiatowy a od niedawna wójt, będzie produkować pieniądze.

- Najłatwiej jest zarobić pieniądze produkując je - twierdzi Jan Bursztyn. - W celu poprawienia stanu finansowego gminy wymyśliłem coś osobliwego w skali całego kraju. Postanowiłem, że będą używane własne gminne pieniądze, ale tylko w zakresie ograniczonym administracyjnie obszarem naszej gminy. Będą to "dobromiry" o nominałach 1,5, 10, 20, 50, 100 dobromirów.  Ustaliłem, że w stosunku do złotówki kurs będzie 1:1,50, czyli jak jednego dobormira płacimy 1,50 a za 10 dobromirów 15 zł. Pieniądze będzie można nabywać i wymieniać na terenie urzędu gminy, bo tu powstanie bankowa agencja "Dobromirparabank". Za dobromiry można będzie kupować w sklepach  nas terenie gminy, ale tych prywatnych lub spółdzielczych, lecz nie w supermarketach. Pojawienie się dobromirów i wprowadzenie ich do obrotu wzbogaci gospodarkę na zasadzie zarabiania pieniędzy na pieniądzach! Pomysł mój opatentuję i rozwinę. Mam wielu zwolenników. Dochód z obrotu dobromirami będzie przeznaczony na wsparcie biednych i starszych osób oraz na schronisko dla zwierząt. Niestety na tacę w kościele nie możemy dawać dobromirów, bo proboszcz się nie zgodził - oświadczył oficjalnie wójt Bursztyn na pytanie regionalnej gazety.

Prokuratura się nie zajmie sprawą dobormirów, bo obecnie nie oznak przestępstwa, bo  nie można karać za pomysł, ale być może coś się wydarzy z punktu widzenia prawnego, co zostanie uznane za przestępstwo skarbowe. Prawnicy wójta Bursztyna pracują nad uniknięciem kolizji prawnej z tytułu wprowadzenia własnej waluty. Być może dobromiry pozostaną jedynie souvenirem turystycznym upamiętniającym fantazję naszego wójta?

Nazwa waluty pochodzi od osoby Dobromira, słynnego przed stuleciami rozbójnika, podobnego do Robin Hooda czy naszego Janosika.

.

image

Quentin Massys, "Bankier z żoną", 1514 rok, Luwr, Paryż (domena publiczna)


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale