0 obserwujących
17 notek
1393 odsłony
  43   0

Korona: Wiek emerytalny rolników wydłużyło PO-PSL

Wiek emerytalny rolników wydłużyło PO-PSL stwierdza dr Daniel Alain Korona, były prezes Elewarru, współpracujący z ZZR KORONA.

Platforma Obywatelska zorganizowała konferencję prasową w Sejmie ws. nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, obwiniając przy okazji PIS przedłużeniem wieku emerytalnego rolników.

Do sprawy wieku emerytalnego odniósł się na łamach portalu Serwis21 - Daniel Alain Korona, były prezes Elewarru, współpracujący ze Związkiem cyt.

Jak stwierdziła w Sejmie na konferencji prasowej posłanka PO Gabriela Lenartowicz: PIS zamiast obniżki zafundował rolnikom przedłużenie wieku emerytalnego aż o 5 lat (Przed zmianą przepisów - do 2017 roku - rolnicy mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę: kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni w wieku 60 lat, przy spełnieniu dwóch warunków: na roli musieli pracować 30 lat i po przejściu na emeryturę nie mogli już pracować. Te warunki spełniała duża część rolników w gospodarstwach rodzinnych... (http://gabrielalenartowicz.pl/jak-pis-oszukuje-rolnikow/).

Przypomnijmy że ustawą z dn. 12 maja 2012 roku poz. 637 o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw tj. gdy rządziło PO-PSL uchwalono podwyższenie wieku emerytalnego rolników z 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn do wieku 67 lat (art.3 ustawy, zmieniającej art.19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rolników). Prawo do wcześniejszej emerytury o którym mówią posłanki PO zgodnie z tą ustawą dotyczyło rolników, którzy do 31 grudnia 2017 spełniali warunki wcześniejszego wieku i lat pracy. A zatem to PO-PSL zafundował rolnikom podwyżkę wieku emerytalnego a nie Prawo i Sprawiedliwość - jak wmawia opozycja.

Ustawą z dnia 16 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, zmieniono wiek emerytalny przywracając wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Natomiast nie zniesiono przepisu uchwalonego ustawą z dnia 12 maja 2012 roku ograniczającego czasowo prawo do wcześniejszych emerytur.

Posłowie PO głosowali w 2012 roku za podwyższeniem wieku emerytalnego do 67 lat (także rolników) a w 2016 roku przeciwko ustawie obniżającej wiek emerytalny z 67 lat do 60/65 lat. Tylko jeden poseł PO - Marian Zembala wówczas głosował za ustawą obniżającą wiek emerytalny.

Tylko w 2017 roku z powodu zmiany przepisów, prawo do wcześniejszej emerytury według starych przepisów, utraciło 4 tysiące rolników - twierdzi poseł Kazimierz Plocke. Otóż przepisy dotyczące wcześniejszej emerytury w 2017 roku dalej obowiązywały (nie było uchylenia przepisu art.19 ust.2 i 2a, widnieją w ustawie do tej pory), a zatem w 2017 roku żaden z rolników z powodu zmiany uchwalonej przez PIS nie mógł utracić prawa do emerytury.

Jak można wierzyć opozycji, skoro nawet nie mają odwagi przyznać się do swoich własnych decyzji, a faktami manipulują?


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka