ZZRKORONA ZZRKORONA
78
BLOG

Komisje senackie za niższą podstawę emerytur rolniczych

ZZRKORONA ZZRKORONA Rolnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

imageSenackie komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi poparły nowelę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Nowelizacja zakłada, że emerytura podstawowa, która służy do wyliczania emerytur rolniczych, będzie równa 90 proc. minimalnej emerytury z ZUS. O zmianę tego zapisu i wprowadzenie pierwotnego zapisu z projektu rządowego tj. 100% najniższej emerytury jako podstawy apelował Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" i pojedyncze głosy obywatelskie. Niestety żaden z senatorów (z PISu czy z opozycji) nie uznał za stosowne zgłoszenie takiej poprawki.

Zgodnie z ustawą emerytura rolnicza nie będzie mogła być niższa od minimalnej emerytury z ZUS czyli 1588,44 zł. Przyjęcie 90% podstawy do wyliczenia spowoduje, że dla wielu rolników emerytura będzie równa minimalnej z ZUS.

W trakcie debaty doszło jedynie do sprzeczki jednego z senatorów (z opozycji) z panią wiceminister Gembicką, o tym kiedy podwyższono wiek emerytalny rolników. Ostatecznie senatorowie poparli projekt bez poprawek.
ZZRKORONA
O mnie ZZRKORONA

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka