Zdjęcie: Materiały prasowe BGK
Zdjęcie: Materiały prasowe BGK

Polska pomaga Mołdawii w transformacji energetycznej: BGK udziela gigantycznej pożyczki

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Cyfryzacji Republiki Mołdawii podpisali 19 grudnia umowę pożyczki w stolicy Mołdawii, Kiszyniowie. To ważny krok w kierunku wsparcia sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Mołdawii, zwłaszcza w obszarze transformacji energetycznej.

Dzięki tej pożyczce, BGK we współpracy z Unią Europejską (UE) planuje wspierać projekty związane z modernizacją energetyczną w Mołdawii. To nie tylko oznacza zaangażowanie Polski w pomoc rozwojową, ale także stanowi istotny wkład w przygotowanie Mołdawii do ewentualnego członkostwa w UE.

Wsparcie transformacji energetycznej Mołdawii

Paweł Chorąży, Dyrektor Zarządzający Pionem Funduszy Europejskich BGK, podkreśla, że nowy instrument pomocy rozwojowej BGK dla Mołdawii, wspierany grantem UE, ma przyczynić się do transformacji energetycznej kraju.

– Budowa nowoczesnych instrumentów pomocy dla państw rozwijających się stwarza możliwości zaangażowania polskich firm na rynkach międzynarodowych. Dodatkowo, w świetle ubiegłotygodniowej, historycznej decyzji Rady Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych, projekt realizowany przez BGK może być ważnym elementem wsparcia w przygotowaniu Mołdawii do członkostwa w UE. – mówi Paweł Chorąży, Dyrektor Zarządzający Pionem Funduszy Europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego.


Pożyczka w wysokości 5 mln euro będzie udzielona Mołdawii na okres 7 lat. Środki te trafią do mołdawskiego funduszu wsparcia przedsiębiorczości (FACEM), a następnie poprzez wybrane banki mołdawskie, do lokalnych przedsiębiorców. Współpraca z UE obejmuje także dofinansowanie pożyczki przez grant w wysokości 1,6 mln euro, który obniży koszty kredytu, oraz grant na pomoc techniczną, taką jak wsparcie w wypełnianiu wniosków kredytowych czy audyty energetyczne.

Ambassador Jānis Mažeiks z Delegatury Unii Europejskiej w Republice Mołdawii wyraził zadowolenie z faktu, że Unia Europejska mogła wesprzeć tę inicjatywę, co stanowi część szerszego podejścia UE do rozwoju sektora prywatnego w Mołdawii.


Pomoc rozwojowa Polski, realizowana poprzez BGK, wpisuje się w cele zrównoważonego rozwoju ONZ. Pożyczka jest również elementem misji Banku Gospodarstwa Krajowego w obszarze pomocy rozwojowej na poziomie krajów trzecich. Działa to na korzyść państw partnerskich i pozwala na łączenie środków publicznych z kapitałem prywatnym, co przyczynia się do budowy pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka