Piłkarze Ruchu Chorzów Patryk Sikora (L) i Juliusz Letniowski (P) oraz Lawrence Ennali (L-tył) z Górnika Zabrze. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

Wielkie derby Śląska dla Górnika. Zabrzanie wypunktowali Ruch

Redakcja Redakcja Ekstraklasa Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Ruch Chorzów przegrał na Stadionie Śląskim z Górnikiem Zabrze 1:2 w sobotnich 123. Wielkich Derbach Śląska rozegranych w ramach 25. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Spotkanie obejrzało ponad 38 tysięcy kibiców.

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze. Chorzowski beniaminek walczy wiosną o utrzymanie

Spotkanie odwiecznych rywali z dwóch górnośląskich miast wywołało – jak zawsze – duże zainteresowanie kibiców. Tym bardziej, że w „Kotle Czarownic” mogło ich zasiąść niemal 40 tysięcy.

Około dwóch tysięcy biletów dostała zorganizowana grupa sympatyków gości.

Chorzowski beniaminek walczy wiosną o utrzymanie. Do derbów przystąpił zajmując przedostatnie miejsce w tabeli.

Zupełnie inne nastroje panowały w ekipie zabrzan, goniącej czołówkę z siódmej lokaty.

Z siedmiu spotkań rozegranych na Śląskim w tym sezonie „Niebiescy” pięć razy zremisowali, przegrali z Legią Warszawa 0:1 i ostatnio pokonali Piasta Gliwice 3:0.

„Liczymy, że tu dziś będzie prawdziwy ogień” – przekonywał kibiców stadionowy spiker.

„Niebiescy” z dużą ochotą ruszyli do ataku

„Niebiescy” z dużą ochotą ruszyli do ataku od początku spotkania. Zepchnęli zabrzan w okolice ich pola karnego i w 5. minucie mogli prowadzić. Bramkarz Górnika wygrał jednak pojedynek sam na sam z Juliuszem Letniowskim i obronił dobitkę Adama Vlkanovy.

Sędzia Szymon Marciniak długo znosił zadymienie spowodowane przez „pirotechnikę” fanów Ruchu, aż w końcu na krótko przerwał grę. Potem niecelnie głową z bliska uderzył Daniel Szczepan.

W 39. minucie chorzowska część kibiców przez chwilę się cieszyła, bo Filip Starzyński trafił do siatki. Analiza wideo wykazała jednak, że w tej akcji faulowany był zawodnik Górnika i gol nie został uznany.

Przed przerwą świetnej okazji w polu karnym gości nie wykorzystał głową Robert Dadok. A zespół trenera Jana Urbana w doliczonym czasie przeprowadził akcję na wagę prowadzenia.

Adrian Kapralik swój rajd między rywalami zakończył strzałem obronionym przez Dante Stipicę, a potem jeszcze poprawił, nie dając już szans golkiperowi Ruchu.

Emocje w końcówce

W przerwie zaczęło w Chorzowie mocno padać. Po wznowieniu gry pierwszą groźną akcję przeprowadzili zabrzanie, zakończył ją niecelnym uderzeniem Lawrence Ennali.

Chorzowianom w drugiej części nie udawało się już w ataku pozycyjnym dochodzić do tak dobrych okazji jak przed przerwą.

Po niespełna kwadransie minimalnie pomylił się z rzutu wolnego Starzyński. W odpowiedzi kolejną kontrę celnym, ale nieco za lekkim strzałem, zakończył Ennali. W 67. min znów konieczna była przerwa z powodu dymu nad murawą.

Później nacierali chorzowianie, kilka razy groźnie było w polu karnym zabrzan. Gola zdobyli jednak goście. Soichiro Kozuki przejął piłkę w okolicach linii środkowej, pobiegł w stronę bramki rywali i pokonał bramkarza Ruchu.

Emocje w końcówce zapewnił widowni rezerwowy napastnik gospodarzy Soma Novothny. Krótko po wejściu na boisko Węgier głową wykorzystał dośrodkowania Miłosza Koza z rzutu wolnego, zdobywając kontaktowego gola.

Chorzowianie atakowali do ostatniej z dziesięciu doliczonych minut, ale nie znaleźli recepty na defensywę rywali.

Ekstraklasa piłkarska - Ruch - Górnik 1:2 - statystyka

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze 1:2 (0:1).

Bramki: 0:1 Adrian Kapralik (45+4), 0:2 Soichiro Kozuki (81), 1:2 Soma Novothny (86-głową).

Żółta kartka - Górnik Zabrze: Rafał Janicki, Kryspin Szcześniak, Daniel Bielica.

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 38 106.

Ruch Chorzów: Dante Stipica - Robert Dadok, Patryk Stępiński, Szymon Szymański, Josema (82. Soma Novothny) - Filip Starzyński (73. Miłosz Kozak), Juliusz Letniowski, Patryk Sikora, Adam Vlkanova (90+5. Przemysław Szur), Tomasz Wójtowicz (73. Łukasz Moneta) - Daniel Szczepan.

Górnik Zabrze: Daniel Bielica - Dominik Szala, Kryspin Szcześniak, Rafał Janicki, Erik Janza - Adrian Kapralik (87. Kamil Lukoszek), Dani Pacheco, Lukas Podolski (87. Szymon Czyż), Damian Rasak, Lawrence Ennali - Sebastian Musiolik (46. Soichiro Kozuki).

KW

Źródło zdjęcia: Piłkarze Ruchu ChorzówPatryk Sikora (L) i Juliusz Letniowski (P) oraz Lawrence Ennali (L-tył) z Górnika Zabrze. Fot. PAP/Jarek Praszkiewicz