Andrzej Duda i Robert Fico, Bratysława 30.06.2016. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Andrzej Duda i Robert Fico, Bratysława 30.06.2016. Fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydencki minister: Grupa Wyszehradzka zaproponuje reformę UE po Brexicie

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 26

Grupa Wyszehradzka (V4) chce odważnego wyjścia z kryzysu w Europie po Brexicie – mówi minister Krzysztof Szczerski po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Słowacji Robertem Fico. 

Nowe pomysły, nowa ambicja

Spotkanie Dudy z szefem słowackiego rządu dotyczyło roli V4 wobec kryzysu w UE spowodowanego Brexitem, szczytu NATO w Warszawie oraz bezpieczeństwa energetycznego wobec Nord Stream 2Szczerski ocenił, że polityka europejska rozmija się z wolą obywateli. Są badania wskazujące, że 85 proc. Europejczyków odrzuca politykę migracyjną w formie przymusowej relokacji uchodźców. -Rola Grupy Wyszehradzkiej jest taka, by pokazać odważną, oryginalną propozycję twórczego wyjścia z obecnego kryzysu, by wyjść poza schematy, schematyczne reakcje, które podzieliły Europę zaraz po referendum w sprawie Brexitu – powiedział minister.

Słowacja i Polska obejmują przewodnictwo w UE i V4

Słowacja 1 lipca obejmuje przewodnictwo w Radzie UE, a Polska - w Grupie Wyszehradzkiej. 29 czerwca odbył się pierwszy nieformalny szczyt przywódców 27 państw unijnych bez Wielkiej Brytanii, poświęcony konsekwencjom brytyjskiego referendum i przyszłości UE po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa. Dyskusje mają być kontynuowane na nieformalnym szczycie "27" w Bratysławie, planowanym na 16 września.

Minister Szczerski powiedział, że na spotkaniu ze słowackim premierem potwierdzono, iż choć indywidualne strategie Polski i Słowacji są różne, to oba kraje łączy przekonanie, że powinno być więcej NATO na wschodniej flance, a Bratysława popiera starania Warszawy o obecność NATO na terytorium Polski i krajów bałtyckich. - Koncepcja tego, że szczyt w Warszawie musi wschodnią flankę wzmocnić, jest dla nas wspólna – dodał Szczerski.

Sprzeciw wobec Nord Stream 2

Kolejny temat rozmów prezydenta Dudy i słowackiego premiera to bezpieczeństwo energetyczne i Nord Stream 2. - Jest wspólne przekonanie, że projekt ten nie tylko nie ma ekonomicznego uzasadnienia, ale także jest politycznie sprzeczny z deklarowanymi przez Unię Europejską kierunkami budowy niezależności energetycznej Europy, różnorodności dywersyfikacji dostaw energetycznych dla Europy i wsparcia strategicznego Ukrainy jako partnera Unii Europejskiej – powiedział minister Szczerski.

Nord Stream 2 to projekt nowej, dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Na początku września 2015 r. przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, francuskiego Engie (dawniej GdF Suez) i austriackiego OMV podpisali prawnie obowiązujące porozumienie akcjonariuszy w sprawie budowy gazociągu. Polska sprzeciwia się temu projektowi, podobnie jak kraje bałtyckie i Ukraina.

Źródło: PAP/ Katarzyna Nocuń (Bratysława)

RZ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Zobacz też:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka