Joanna Lichocka, Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk członkami Rady Mediów Narodowych, fot. PAP/Paweł Supernak
Joanna Lichocka, Krzysztof Czabański i Elżbieta Kruk członkami Rady Mediów Narodowych, fot. PAP/Paweł Supernak

Nowi członkowie Rady Mediów Narodowych i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 53

Posłowie PiS Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka zostali wybrani do Rady Mediów Narodowych. Kandydatka PiS Teresa Bochwic głosami Senatu zasiądzie w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Sejm także wybrał swoich kandydatów do KRRiT - są to Witold Kołodziejski i Elżbieta Więcławska-Sauk.

Dlaczego spadła oglądalność TVP?

Kandydatka PiS Teresa Bochwic głosami większości senatorów pokonała kandydata PO Janusza Daszczyńskiego. Głosy rozłożyły się 57 do 24 na korzyść dziennikarki i publicystki. Przed głosowaniem Senat przesłuchiwał kandydatów. Bochwic pytano m.in. o to, dlaczego jej zdaniem w ostatnim czasie zmniejszyła się oglądalność "Wiadomości" TVP. Kandydatka PiS powiedziała, że jest to prawdopodobnie związane z tym, że minął czas kampanii wyborczych, które - jak zaznaczyła - powodują zwiększone zainteresowanie polityką. Pytano także o to, jak jej zdaniem należy promować polską historię za granicą, przede wszystkim w Niemczech. - Trzeba przede wszystkim robić dobre filmy, także historyczne - powiedziała.

Misja TVP wg kandydatki PiS

Jeśli chodzi o misję TVP, Bochwic podkreśliła, że chciałaby, by chroniła widzów przed "nienawiścią i dyskryminacją" oraz na promowała europejskie utwory audiowizualne. Zależy jej też na wzmocnieniu monitoringu mediów, aby monitorować programy w najlepszych pasmach oglądalności oraz te, które są najbardziej popularne. 

Były prezes TVP o Jacku Kurskim

Kandydatka PiS chwaliła swojego kontrkandydata za "ukrócenie tabloidyzacji w programach informacyjnych" w czasie, gdy był prezesem zarządu TVP. Daszczyńskiego dlatego proszono o ocenę działania obecnego prezesa zarządu TVP Jacka Kurskiego. Ten chwalił Kurskiego za kontynuację - jak mówił - podjętych przez niego samego działań dot. tworzenia platformy cyfrowej i budowania silnego centrum programowego. Krytykował za to powrót do programów takich jak "Sonda", "Teleranek" czy "Pegaz", których formuła - jego zdaniem - się wyczerpała, a także skalę zwolnień dziennikarzy w TVP. 

Kołodziejski i Więcławska-Sauk wybrani przez Sejm

Z kolei Sejm wybrał do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego i Elżbietę Więcławską-Sauk. Kołodziejskiego poparło 238 posłów, przeciw było 189, wstrzymało się 3. Za wyborem Więcławskiej-Sauk głosowało 237, przeciw 196, wstrzymało się 2 posłów.

Kandydata wskazanego przez PO, Jędrzeja Skrzypczaka Sejm nie wybrał do KRRiT. Nie poparł też kandydatur Artura Andrysiaka i Macieja Siembiedy, zgłoszonych przez PSL i Nowoczesną, a także rekomendowanej przez PO Jolanty Wiśniewskiej.

Co to jest Rada Mediów Narodowych?

W skład RMN wejdzie pięć osób - trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne, czyli obecnie przez PO i Kukiz'15. Platforma zgłosiła kandydatury: Janusza Kijowskiego i Juliusza Brauna. Klub Kukiz'15 - Grzegorza Podżornego oraz Marka Mnicha.

Rada Mediów Narodowych do nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca. Pięcioosobowa Rada, której kadencja ma trwać sześć lat, ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - znosi podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r.

Sejm wybiera dwóch członków KRRiT, Senat jednego, a dwóch wskazuje prezydent.

Teresa Bochwic do 2012 roku prowadziła blog na salon24.pl. Joanna Lichocka ma do dziś aktywny blog 

Zobacz także

Aktualizacja: Zamieszanie wokół prezesa TVP. Kurski jednak zostaje

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka