Paweł Szałamacha, minister finansów. Fot. PAP/Rafał Guz
Paweł Szałamacha, minister finansów. Fot. PAP/Rafał Guz

Sejm obniżył podatek CIT. Minister Szałamacha: PiS obiecywał to w kampanii

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 7

Parlament niemal jednogłośnie opowiedział się za obniżeniem z 19 do 15 proc. podatkuCITJanusz Cichoń (PO): "to propagandowe posunięcie”. Minister finansów Paweł Szałamacha: "dokładnie to, co PiS obiecywał w kampanii wyborczej".

Sasin (PiS) ocenia obniżenie podatków dla firm

"To jest ustawa, która ma ulżyć polskim, drobnym przedsiębiorcom, pobudzić drobny biznes do działania, do sukcesu. Wiemy, że to początek drogi. Chcielibyśmy, żeby średni przedsiębiorcy i mikroprzedsiębiorcy również zostali objęci zmniejszeniem obciążeń podatkowych. To przed nami. Będziemy to realizować" - mówił Jacek Sasin (PiS).

Obniżona stawka ma obejmować firmy - płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie.

Przed przyjęciem całości ustawy posłowie odrzucili poprawkę Nowoczesnej, by obniżoną stawką zostali objęci nie ci, którzy mają 1,2 mln euro przychodu rocznie, ale ci, którzy mają roczny obrót w wysokości 10 mln euro (tzw. "mali przedsiębiorcy").

Uszczelnienie ściągalności podatków i ulgi dla przedsiębiorców

Efekt fiskalny ustawy, czyli zmniejszenie dochodów budżetu, szacowany jest na ok. 270 mln zł. W ustawie zawarte są zmiany "uszczelniające" pobór podatków, które mają wyrównać budżetową stratę.

Według rządu w perspektywie długookresowej nowela powinna przyczynić się do przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski oraz stworzenia sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym zwłaszcza młodych i dobrze wykształconych.

Ustawa zawiera przepisy, które uniemożliwią skorzystanie z preferencyjnej stawki podatkowej przedsiębiorcom, którzy np. podzielą firmę tylko po to, aby skorzystać z obniżonej stawki CIT. Wprowadzane rozwiązanie będzie także dotyczyć podatników rozpoczynających działalność. Preferencyjną stawką podatku nie zostaną objęte podatkowe grupy kapitałowe.

Eksperci o obniżeniu podatku CIT

Obniżanie podatku jest pozytywnym działaniem, jednak z obcięcia CIT do 15 proc. skorzysta niewiele małych firm - wynika z ocen ekspertów. Zwrócono uwagę, że korzyści dla przedsiębiorców mogą być niewielkie, stracić natomiast może ZUS i budżet.

Ekspert z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego Radosław Piekarz ocenił w rozmowie z PAP, że nowelizacja jest "medialną petardą".

"Komunikat z rządu płynie taki, że dla małych przedsiębiorców obniżamy CIT. Problem polega na tym, że mali przedsiębiorcy nie płacą CIT-u, bowiem najczęściej odprowadzają PIT jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub działając w formie spółki osobowej. Dla naprawdę małych firm niewiele się zmieni" - powiedział Piekarz.

Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek zwróciła uwagę, że według rządu obniżenie podatku w perspektywie długookresowej miałoby wpłynąć na przyspieszenie tempa rozwoju i stworzenie sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym także przedsiębiorczości ludzi młodych.

Natomiast główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Mariusz Pawlak uważa, że zawsze obniżenie stawki podatku jest pozytywne, ponieważ oznacza mniejsze obciążenie dla podatnika.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Teraz trafi do Senatu.

Źródło: PAP

RZ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka