Posiedzenie Rady Mediów Narodowych. fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Posiedzenie Rady Mediów Narodowych. fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Rada Mediów Narodowych ma nowego szefa. To Krzysztof Czabański

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 14

Toruński poseł PiS Krzysztof Czabański został przewodniczącym Rady Mediów Narodowych. Na drugim posiedzeniu Rada zapozna się ze stanem mediów publicznych oraz pomysłami na przyszłość.

Struktura Rady Mediów Narodowych

Rada Mediów Narodowychto nowa instytucja wprowadzona przez rząd PiS. Słada się z pięciu osób, a jej kadencja ma trwać sześć lat. Ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych - TVP, Polskiego Radia i PAP.

Czabański został wybrany na pierwszym posiedzeniu Rady, zwołanym przez marszałka Sejmu. Głosowało na niego czworo z pięciorga członków Rady: Joanna Lichocka oraz Elżbieta Kruk (obie z PiS), Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz'15), a także on sam. Przeciw był Juliusz Braun (zgłoszony przez PO).

Do obowązków przewodniczącego należy zwoływanie posiedzeń i kierowanie pracami Rady. Ma on też większy wpływ w głosowaniach. Rada podejmuje uchwały bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 3 członków Rady. Nie został zgłoszony inny kandydat na to stanowisko.

Poprawa jakości mediów publicznych

Czabański podkreślił, że głównym zadaniem Rady jest poprawa jakości mediów publicznych. Dlatego też liczy na bardzo dobrą współpracę merytoryczną w tej sprawie, a nie" odgrywanie teatru na zewnątrz". - Żeby poprawić jakość tych mediów. Nic więcej. Nas nie interesuje polityka - powiedział. Toteż Rada chce się zapoznać z informacją na temat stanu tych spółek pod każdym względem: i finansowym, i programowym, i kadrowym, pewnych ocen zarządów i rad nadzorczych. Liczy też na pomysły na przyszłość, - Jeżeli coś wymaga poprawy, a na pewno wymaga - wyjaśnił przewdoniczący. Pytany, czy widzi już w tej chwili konieczność podjęcia jakichś konkretnych decyzji czy dokonania zmian w mediach publicznych, odparł, iż będzie podejmować je cała Rada. prócz tego Rada zajmie się sprawami organizacyjnymi, m.in. dotyczącymi funkcjonowania jej samej.

Obawy Brauna

Braun wyjaśnił, że głosował przeciw kandydaturze Czabańskiego, gdyż "w ogóle udział w Radzie, a w szczególności obejmowanie stanowiska przewodniczącego przez czynnego polityka nie jest właściwe". - Dzisiejsze spotkanie Rady było czysto protokolarne. Jutro ma być spotkanie, na którym szefowie mediów mają poinformować o ich sytuacji. Zobaczymy - powiedział, pytany, jak wyobraża sobie współpracę z PiS-owską większością w RMN. Dodał, że to, co obserwował do tej pory, "raczej budzi niepokój, ale trudno z góry przesądzać, że będzie źle".Zwrócił też uwagę, że Radzie brakuje merytorycznego zaplecza do wykonywania zadań. (Obsługę biurową ma jej zapewnić - w myśl ustawy - Kancelaria Sejmu.) zabański - pytany o tę kwestię - potwierdził, że Rada będzie musiała zbudować takie zaplecze.

Sylwetka nowego szefa RMN

Krzysztof Czabański jest posłem PiS z Torunia; dotychczas był wiceministrem kultury, pełnomocnikiem rządu ds. reformy mediów publicznych. Według oficjalnego biogramu urodził się w 1948 roku w Warszawie. Od 1967 r. pracował w mediach. Ukończył politologię na UW. W latach 1967-1980 należał do PZPR. W 1976 r. został przez wydział kultury i wydział prasy KC PZPR usunięty z pracy w "Literaturze", z zakazem pracy w redakcjach RSW. Związany z "S" od początku jej powstania. W stanie wojennym pozbawiony prawa wykonywania zawodu. W latach 1980-89 pracował w prasie solidarnościowej i podziemnej m.in. "Tygodniku Solidarność". Po 89 r. kierował m.in." Tygodnikiem Solidarność", "Expressem Wieczornym", PAP, Polską Agencją Informacyjną, Komisją Likwidacyjną RSW, Polskim Radiem.

żródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła

 

 

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka