Zdobywca srebrnego medalu w konkursie rzutu dyskiem Polak Piotr Małachowski. fot. PAP/Adam Warżawa
Zdobywca srebrnego medalu w konkursie rzutu dyskiem Polak Piotr Małachowski. fot. PAP/Adam Warżawa

Srebro Małachowskiego, dramat Kszczota, sensacja w tenisie kobiet

Redakcja Redakcja Sport Obserwuj notkę 2

Czwarty medal w Rio dla Polski wywalczył Piotr Małachowski w rzucie dyskiem. Adam Kszczot nie pobiegnie w finale biegu na 800 metrów. Pierwsze olimpijskie złoto w historii dla Portoryko. Zdobyła je tenisistka Monica Puig pokonując w finale Angelique Kerber.

Małachowski zadowolnony ze srebra

Piotr Małachowski został wicemistrzem olimpijskim w rzucie dyskiem (wynik 67,55 m).Polak prowadził od pierwszej kolejki. W ostatniej próbie wyprzedził go Niemiec Christoph Harting. Trzecie miejsce zajął także reprezentant Niemiec Daniel Jasinski - 67,05.
- Nie czuję niedosytu. W pierwszej chwili może nie wyglądałem na szczęśliwego, ale jeśli prowadzisz pięć kolejek i w ostatniej tracisz złoto, to słabo. Ja byłem przygotowany. Chciałem jeszcze powalczyć, ale się nie udało - powiedział Polak i zapowiedział, że zamierza startować do kolejnych igrzysk w 2020 w Tokio. 

Medal Małachowskiego jest czwartym dla Polski w brazylijskich igrzyskach, a pierwszym tego koloru. Złoty wywalczyły wioślarki w dwójce podwójnej, natomiast brązowe - wioślarki w czwórce podwójnej oraz kolarz Rafał Majka. 

Zawód Kszczota

Nadziei na medal pozbawił się Adam Kszczot. Aktualny wicemistrz świata w biegu na 800 m był dopiero trzeci w swoim biegu półfinałowym, a łącznie uzyskał dziewiąty wynik. - Nie wiem co się stało, nie wiem czemu nogi nie podawały, nie potrafię tego wytłumaczyć. Do 700. metra świetnie się czułem. Tam powinienem był mieć siły na jeszcze jedno ruszenie. To nie zadziałało. Przyjechałem walczyć o medale, wiem, że na to mnie stać, ale dlaczego tak się stało, dlaczego nogi przestały funkcjonować, nie wiem - skomentował. W finale tej konkurencji wystąpi natomiast Marcin Lewandowski, który także był trzeci w swojej serii, ale awansował jako tzw. szczęśliwy przegrany.

Swoboda odpadła w półfinale

Ewa Swoboda nie awansowała do finału biegu na 100 m, uzyskując w półfinałach 15. wynik. Z trójki tyczkarzy do finału zakwalifikował się tylko Piotr Lisek, a odpadli mistrz Europy z Amsterdamu Robert Sobera oraz były mistrz świata Paweł Wojciechowski. Na półfinale zakończył swój występ na 400 m także Rafał Omelko. Kilka godzin wcześniej z awansu do półfinału na tym samym dystansie cieszyły się Małgorzata Hołub, Justyna Święty i Patrycja Wyciszkiewicz. Do niedzielnego finału konkursu trójskoku zakwalifikowała się Anna Jagaciak-Michalska, a Matylda Kowal odpadła w eliminacjach biegu na 3000 m z przeszkodami. 

Ważna wygrana szczypiornistów, siatkatrze tracą pierwsze miejsce

Piłkarze ręczni wygrali ze Szwedami 25:24, przedłużając swoje szanse awansu do ćwierćfinału. Decydujący będzie jednak mecz ze Słowenią. Siatkarze przegrali z Rosją w tie-breaku. Stracili pozycję lidera w grupie B. Wyprzedza ich Argentyna o 0,05 seta. O tym, czy wygrają grupę zadecydują poniedziałkowe mecze. 

Badmintoniści- powtórka z Londynu i Pekinu

W rywalizacji badmintonistów znakomicie spisali się Robert Mateusiak i Nadieżda Zięba, którzy awansowali do ćwierćfinału miksta. Powtórzyli tym samym wyczyn sprzed czterech i ośmiu lat. W ostatnim meczu grupowym pokonali angielskie małżeństwo Chris i Gabrielle Adcock 2:1 (18:21, 27:25, 21:9), broniąc w drugim secie trzy lotki meczowe. Przegrali natomiast Adrian Dziółko w singlu, a w deblu Adam Cwalina i Przemysław Wacha. 

Polacy w pozostałych dyscyplinach

Szablistki przegrały z Amerykankami 43:45 w ćwierćfinale turnieju drużynowego. Aleksandra Socha, Małgorzata Kozaczuk, Bogna Jóźwiak i rezerwowa Marta Puda zajęły ostatecznie szóstą lokatę.

Na torze wioślarskim w Rio  startowały dwie polskie osady. Męska ósemka zajęła piąte miejsce w finale A, natomiast Natan Węgrzycki-Szymczyk wygrał finał B w jedynce i tym samym zakończył start w igrzyskach na siódmej pozycji.

Polskie kolarki torowe w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie w pierwszej rundzie popełniły błąd, który spowodował ich dyskwalifikację. Daria Pikulik, Edyta Jasińska, Justyna Kaczkowska i Natalia Rutkowska, dościgane już przez Nowozelandki, dokonały zmiany na prowadzeniu, czego zabraniają przepisy. W efekcie Polki nie wystartowały także w wyścigu o siódme miejsce i nie zostały sklasyfikowane.

W strzelectwie Piotr Daniluk zajął 20. miejsce w eliminacjach i nie awansował do finału konkurencji pistoletu szybkostrzelnego 25 m.

Tenisiści stołowi Jakub Dyjas, Daniel Górak, Wang Zeng Yi stawili zacięty opór w 1/8 finału wicemistrzom świata Japończykom. Przegrali jednak 2:3.

W regatach żeglarskich Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński plasują się na ósmej pozycji po sześciu wyścigach w klasie 49er. W klasie Laser Kacper Ziemiński zajął 18. miejsce.

Siatkarki plażowe Kinga Kołosińska Monika Brzostek w 1/8 finału przegrały z Australijkami Louise Bawden i Taliquą Clancy 1:2 (21:15, 16:21, 11:15) i pożegnały się z turniejem.

Sensacja w finale tenisa kobiet

Pierwsze złoto zawodniczki, która nie była rozstawiona i pierwsze złoto dla Portoryko. Monica Puig pokonała w finale Angelique Kerber 6:4, 4:6, 6:1. Puig w dorobku miała dotychczas zwycięstwo tylko w jednym turnieju WTA - dwa lata temu triumfowała w Strasburgu. W finale imprez cyklu wystąpiła dwukrotnie.

Del Potro zmierza po złoto

Argentyński tenisista Juan Martin del Potro wyeilminował najpierw faworyta Novaka Djokovicia. W półfinale pokonał  Rafaela Nadala i będzie walczył o złoto na IO w Rio. Jego rywalem w finale będzie Andy Murray, który broni złota z Londynu. Brytyjczyk w swoim półfinale wyeliminował Japończyka Kei Nishikoriego.

23. złoty medal Phelpsa

Michael Phelps znów triumfował. Tym razem w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Phelps jest najbardziej utytułowanym olimpijczykiem w historii. Łącznie w dorobku ma 28 medali. Poza złotymi zdobył trzy srebrne i dwa brązowe.

Bolt bez problemów w półfinale

Rekordzista świata i dwukrotny mistrz olimpijski w biegu na 100 m Jamajczyk Usain Bolt awansował do półfinału rywalizacji w Rio de Janeiro. Czasem 10,07 wygrał swoją serię eliminacyjną. W eliminacjach najlepszy wynik uzyskał Gatlin - 10,01. Jamajczyk miał czwarty wynik. Szybsi od niego byli także Ben Youssef Meite z Wybrzeża Kości Słoniowej - 10,03 oraz Kanadyjczyk Andre De Grasse 10,04.

źródło: PAP, sport.pl

KJ

Zobacz też: Historyczne wyczyny w Rio, polscy sztangiści na dopingu

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Zobacz galerię zdjęć:

Adam Kszczot za metą biegu półfinałowego na 800 metrów. fot. PAP/Adam Warżawa
Adam Kszczot za metą biegu półfinałowego na 800 metrów. fot. PAP/Adam Warżawa Monica Puig. fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYON

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport