Rafał Bochenek. fot. Flickr
Rafał Bochenek. fot. Flickr

Rząd zajmie się projektem budżetu na 2017 r. Bochenek: Jest realny

Redakcja Redakcja Gospodarka Obserwuj notkę 6

Na kolejnym posiedzeniu rząd planuje przyjąć wstępny projekt budżetu na 2017 r. Opozycja twierdzi, że projekt jest nierealny. Zarzuty te odparł rzecznik rządu mówiąc: "Budżet jest realistyczny".

Rząd przyjmie propozycje Ministerstwa Finansów

Według przekazanego rządowi projektu resortu finansów planowany deficyt budżetu państwa w 2017 r. ma nie przekroczyć 59-59,5 mld zł. To o blisko 5 mld więcej niż planowano na ten rok. PKB ma wzrosnąć o 3,6 proc., inflacja ma wynieść 1,3 proc.

Ministerstw Finansów nie planuje żadnych zamian w projekcie. -  Jeżeli zmiany zostaną wprowadzone, to formalnie wprowadzi je Rada Ministrów- powiedział MF Waldemar Grzegorczyk. Resort finansów podkreślił, że projekt przyszłorocznego budżetu został sporządzony zgodnie z wymogami w prawie krajowym, jak i unijnym i "spełnia kryteria, tj. wynosi 2,9 proc. PKB".

Po przyjęciu przez rząd dokument zostanie skierowany do Rady Dialogu Społecznego, aby strona społeczna mogła się z nim zapoznać i zgłosić do niego ewentualne uwagi. - Do końca września zgodnie z obowiązującymi przepisami ten dokument musi być przez rząd skierowany do Sejmu - stwierdził rzecznik rządu Rafał Bochenek. Według niego ustawa budżetowa na przyszły rok będzie determinowała kolejne działania rządu. 

PO : PiS zadłuża państwo, Bochenek: Deficyt budżetowy utrzymany w ryzach

Odnosząc się do zarzutów partii opozycyjnych, które oceniają projekt jako nierealny, rzecznik rządu odparł, że "budżet jest realistyczny". Bochenek nie zgodził się z zarzutami PO, że PiS zadłuża państwo. Jego zdaniem wzrastające dochody oraz inne uwarunkowania powodują, że "deficyt budżetowy utrzymany jest mimo wszystko w ryzach" Zapewnił, deficyt nie przekroczy progu 3 proc. 

Podkreślił też, że budżet gwarantuje realizację wszystkich obietnic wyborczych PiS-u i wdrożonych reform, programu Rodzina 500 Plus, planowanej reformy emerytalnej czy wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej, która od stycznia będzie wynosiła 13 zł.

Zabezpieczone środki na programy rządowe

MF podkreśliło, że w ramach budżetu na rok 2017 "zabezpieczono niezbędne środki" na finansowanie zarówno nowych działań, jak i kontynuację działań rozpoczętych w latach ubiegłych. Najważniejsze z nich to finansowanie programu "Rodzina 500+".

Ważne też są śródki na planowane obniżenie wieku emerytalnego czy jednorazowe dodatki pieniężne dla niektórych emerytów i rencistów, zwiększone nakłady na obronę narodową i infrastrukturę transportu lądowego, podwyższenie kryteriów dochodowych oraz niektórych kwot świadczeń rodzinnych, podwyższenie wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, dofinansowanie do bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75. rok życia, większe dofinansowanie do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w celu szerszej dostępności do tych ubezpieczeń. Według resortu pieniądze na te wydatki są zabezpieczone.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka