Zbigniew Ziobro ujawnił majątki prokuratorów, fot. TVN24/kadr z filmu
Zbigniew Ziobro ujawnił majątki prokuratorów, fot. TVN24/kadr z filmu

Decyzja Ziobry - oświadczenia majątkowe prokuratorów dostępne w internecie

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 15

Oświadczenia majątkowe prokuratorów pojawiły się na stronach internetowych Prokuratury Krajowej. Minister Sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro postanowił, że każdy może poznać, jakiego majątku dorobili się prokuratorzy. Kilkudziesięciu prokuratorów już złożyło wnioski o utajnienie tych oświadczeń – podaje RMF FM. 

Zasady publikacji oświadczeń o stanie majątkowym

- Publikacja oświadczeń majątkowych wpłynie na to, że będą znane zasoby majątkowe prokuratorów i pełna kontrola nad ich gromadzeniem - tłumaczy Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Prokurator Krajowy publikuje na stronie internetowej Prokuratury Krajowej informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym: prokuratorów regionalnych; prokuratorów Wydziałów Zamiejscowych Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej; prokuratorów okręgowych.

Właściwy prokurator regionalny publikuje na stronie internetowej prokuratury regionalnej informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym prokuratorów prokuratury regionalnej zaś właściwy prokurator okręgowy publikuje na stronie internetowej prokuratury okręgowej informacje zawarte w oświadczeniach o stanie majątkowym prokuratorów prokuratury okręgowej i prokuratorów prokuratur rejonowych na obszarze działania prokuratury okręgowej - głosi komunikat prokuratury. 

Podobnie jak parlamentarzyści, w swoich oświadczeniach prokuratorzy muszą ujawniać nieruchomości, majątek w gotówce i na konatach  oraz przedmioty o wartości powyżej 10 tys. złotych. Ponadto informacje o zadłużeniu prokuratorów - w tym o zaciągniętych kredytach, z tą różnicą, że sędziowie nie muszą podawać informacji, z jakich instytucji uzyskali kredyt.

Oświadczenia majątkowe prokutatorów

Aktualnie na stronie Prokuratury Krajowej jest dostępnych 50 oświadczeń prokuratorów krajowych, 43 oświadczenia prokuratorów okręgowych, a także oświadczenia kilkudziesięciu prokuratorów z lokalnych jednostek, w sumie 178 oświadczeń majątkowych.

Wśród nich są m.in. Bogdan Święczkowski, były szef ABW i podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości, a także Jerzy Engelking - były zastępca prokuratora generalnego RP. 

Już teraz 28 wniosków o utajnienie takich oświadczeń majątkowych złożyli najważniejsi prokuratorzy z całego kraju. Jak podaje RMF FM, ich przełożeni zdecydowali, że tylko 6 z nich nie zostanie opublikowanych w internecie.

Prokurator Bialik powiedziała, że sami śledczy składają takie wnioski z uzasadnieniem, gdy uważają, że ujawnienie danych z oświadczenia może spowodować zagrożenie dla nich lub ich bliskich. Nie ma to związku z postępowaniami, którymi się zajmują

żródło RMF FM, tvn24.pl

ja

Zobacz także 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka