Produkcja BBC "Auschwitz - fabryka śmierci" została zgłoszona jako raruszenie ustawy o IPN, fot. pixabay
Produkcja BBC "Auschwitz - fabryka śmierci" została zgłoszona jako raruszenie ustawy o IPN, fot. pixabay

Nawet BBC naruszyła ustawę o IPN. Lawina doniesień przeciwko oszczerstwom historycznym

Redakcja Redakcja Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 116

Od momentu wejścia w życie nowej ustawy o IPN złożono już 44 doniesienia o popełnieniu przestępstwa poprzez szkalowanie narodu polskiego. Wśród nich znajduje się nawet produkcja BBC.

Zawiadomienia wpłynęły do Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu. Chodzi o popełnienie przestępstwa 55a ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - pisze "Rzeczpospolita". O dalszych losach każdego z zawiadomień zdecydują prokuratorzy, którzy dostaną konkretne sprawy.

Jak podaje dziennik, zawiadomienia - najczęściej o obraźliwych wypowiedziach - przesłano głównie pocztą elektroniczną. Z informacji "Rz" wynika, że kilka z nich dotyczy określeń, które padły w filmach. Na liście znalazły się m.in. produkcja BBC "Auschwitz - fabryka śmierci" - serial, który powstał, aby upamiętnić 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Pojawia się w nim określenie "polskie getto żydowskie".

Scenariusz i produkcja są dziełem Laurence'a Reesa, brytyjskiego historyka i autora kilku książek na temat II wojny światowej. Zgodnie ze zmienioną ustawą o IPN może mu grozić nawet do trzech lat więzienia.

Nie ma jeszcze decyzji, czy śledczy zajmą się sprawą. Mogą odmówić śledztwa, wszcząć je lub zawiesić w oczekiwaniu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego - wskazuje "Rz".

Zmieniona ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej weszła w życie 1 marca 2018 r. i działa. Prezydent wprawdzie nowelę podpisał, ale odesłał ją do TK. Sejmowa komisja ustawodawcza ma zająć się dziś zaopiniowaniem sprawy prezydenckiego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o IPN.

Wniosek prezydenta dotyczy głównie przepisu, który wprowadza kary grzywny lub do 3 lat więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione m.in. przez III Rzeszę Niemiecką.

Termin na złożenie przez uczestników postępowania stanowisk do sprawy tego prezydenckiego wniosku upływa 19 marca. Uczestnikami postępowania przed TK są Sejm i prokurator generalny. Zgodnie z regulaminem Sejmu, w postępowaniu przed TK w sprawie stwierdzenia zgodności ustawy z konstytucją Sejm jest reprezentowany przez przedstawiciela, którego wyznacza marszałek Sejmu spośród posłów.

Komisja ustawodawcza przed terminem rozprawy wydaje opinię o zawartych we wniosku zarzutach co do niezgodności ustawy z przepisami konstytucyjnymi. Jak informowała kilka dni temu rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik "stanowisko prokuratora generalnego w tej sprawie jest opracowywane".

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.






Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka