Ambiwalentna Anomalia Ambiwalentna Anomalia
1246
BLOG

TEST NA INTELIGENCJĘ – SPRAWDŹ SIĘ !!!

Ambiwalentna Anomalia Ambiwalentna Anomalia Polityka Obserwuj notkę 21

Witam wszystkich abiturientów na ogólnopolskim teście na inteligencję. Żeby nie przedłużać, przejdę od razu do meritum. Mają Państwo przed sobą zalakowane koperty z pytaniami oraz długopis. Czas testu przewidujemy na około 20 minut. Na mój sygnał rozpieczętują Państwo koperty i rozpoczniemy test. Jako przewodniczący komisji egzaminacyjnej dokonam także otwarcia swojego egzemplarza pytań. Będę je czytał powoli, a Państwo będą mieli minutę czasu na zastanowienie oraz napisaniee odpowiedzi. Po tym czasie będę czytał następne pytanie.

 

Czy wszyscy gotowi?

 

Proszę o ciszę…zaczynamy!

 

Pytanie pierwsze: „Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie w związku z tym stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych. Dotyczy to i musi dotyczyć wszystkich. I tych mniej zamożnych i tych bogatszych. Wszyscy mają prawo do tego, aby państwo przyjęło wreszcie kierunek na obniżanie podatków i danin publicznych. Będziemy prowadzili tę politykę rozważnie, to musi być rozważny marsz. Ale chcę, aby to był marsz zawsze w jednym kierunku, zawsze w kierunku niższych podatków i zawsze w kierunku rezygnacji z nadmiernych, często zbędnych danin publicznych, jakie obywatel płaci na rzecz administracji.”

Proszę o podanie o ile procent zwiększyło się opodatkowanie obywateli w ostatnich trzech latach biorąc pod uwagę każdy rodzaj podatku?

 

Pytanie drugie: „Chcemy pomóc, także poprzez wzrost płac, nie tym, którzy najskuteczniej potrafią walczyć o swoje prawa, ale tym, którzy pozbawieni są szansy twardego egzekwowania swoich praw i korzyści. Sprawiedliwe państwo bierze pod opiekę zawsze najsłabszych, nigdy najsilniejszych.”

Proszę podać o ile faktycznie wzrosły płace najniżej zarabiających grup społecznych w Polsce w przeciągu ostatnich trzech lat?. Odpowiedź proszę podać w procentach uwzględniając wpływ inflacji.

 

Pytanie trzecie: „Państwo, które żyje na kredyt, nie będzie dla obywateli godne zaufania. Deficytu budżetu oznacza stały wzrost długu publicznego i wysokie koszty spłaty odsetek od tego długu. W projekcie budżetu na przyszły rok poprzedni rząd przewidywał, że koszty te przekroczą 27 mld zł. Te pieniądze można by przeznaczyć na budowę nowych dróg, na oświatę czy na poprawą bezpieczeństwa. (Głos z sali: ) Niestety, tak się nie stanie, bo państwo wydawało, nie tylko w tych ostatnich dwóch latach, więcej niż zarabiało. Żeby zbudować w tej dziedzinie zaufanie, zaufanie społeczne, także zaufanie ludzi do własnego państwa, potrzebne jest ograniczenie wzrostu długu publicznego. Dług publiczny nie może narastać w takim tempie jak do tej pory.”

Proszę podać aktualną wysokość długu publicznego z dokładnością do jednego miliarda.

 

Pytanie czwarte: „Słyszałem od razu reakcje w ławach opozycji, kiedy mówiłem o naszym zamiarze równoczesnego obniżania podatków i danin i wzrostu płac w sektorze publicznym i trzymania tego w ramach, odpowiedzialnych ramach budżetu, czyli szukanie równowagi budżetu. Wydawałoby się, że cele sprzeczne, że niemożliwe. Chciałbym państwa przekonać nie tylko tymi słowami ale także praktyką mojego gabinetu, że to jest możliwe.”

Proszę podać w którym kraju na świecie to się udało i czy za to osiągnięcie została przyznana Nagroda Nobla – jeżeli tak, to w którym roku i komu.

 

Pytanie piąte: „W gospodarce rynkowej opartej na dobrowolnej współpracy obywateli zaufanie ma znaczenie pierwszorzędne. Oznacza ono przede wszystkim przekonanie, że korzyści jakie każdy czerpie ze swojej aktywności gospodarczej, pracy najemnej lub prowadzenia firmy będą proporcjonalne do realnych efektów tej aktywności. To oznacza prawo do sprawiedliwej płacy, ale też do uczciwie wypracowanego zysku.”

Proszę podać na którym miejscu jest nasz kraj wg. Raportu „Doing Business” , o ile miejsc awansowała Polska w ciągu trzech lat?. Czy w tym rankingu wyprzedza nas Białoruś i Ghana?

 

Pytanie szóste: „Dobrze wszyscy wiemy, że czeka nas bardzo poważna odpowiedzialna praca, aby te sygnały nie zamieniły się w rzeczywistość. Zdajemy sobie sprawę, że istnieje ryzyko spowolnienia gospodarki światowej, na co nie mamy wpływu, podobnie jak nasi poprzednicy. I dlatego wymaga to zmniejszenia deficytu w stosunku do projektu przedstawionego przez poprzedni rząd. Powtarzam: musimy podjąć wspólny wysiłek, aby zmniejszyć deficyt, biorąc pod uwagę niektóre wskaźniki światowe, aby zmniejszyć deficyt w porównaniu do tego, jaki poprzednicy zaplanowali.”

Proszę podać wysokość deficytu budżetowego w 2010 roku oraz róznicę w miliardach w stosunku do roku 2007.

 

Pytanie ósme: „Główny kierunek tych naszych propozycji w tych najbliższych miesiącach to radykalne uproszczenie prawa gospodarczego, prawa podatkowego i trybu poboru składek ZUS. Wprowadzenie ale wreszcie na serio zasady jednego okienka przy zakładaniu firmy, usprawnienie sądownictwa gospodarczego i realne skrócenie okresu sądowego egzekwowania należności”.

Proszę podać o ile czasu wydłużyły się procedury przy zastosowaniu  „jednego okienka” oraz proszę podać w krótkiej formie pisanej sukcesy komisji „Przyjazne Państwo”.

 

Pytanie dziewiąte: „Pewnym ukoronowaniem działań na rzecz przywrócenia gospodarce pewnej stabilności i zdolności do szybkiego wzrostu, będzie przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty europejskiej, czyli wejście do strefy Euro.”

Proszę podać ile razy w ciągu trzech lat Donald Tusk informował o terminach wejścia do strefy EURO?

 

Pytanie dziesiąte: „Własność jest warunkiem wolności obywatelskiej i trwałości. I dlatego będziemy starali się dbać o to, żeby własność w wymiarze indywidualnym stała się powszechna wśród naszych obywateli, a państwo będzie tak działało i to memu rządowi dedykuję ze szczególną determinacją, aby państwo gwarantowało skuteczną i jak najlepszą ochronę prywatnej własności naszych obywateli.”

Proszę o odpowiedź, czy mając w Polsce prywatną restaurację mamy swobodę np. jeżeli chodzi o palenie dymu tytoniowego. Powtarzam: gdy obywatel jest właścicielem restauracji.

 

Pytanie jedenaste: „Z uwagą potraktujemy wysiłki poprzedniego rządu w sprawie dywersyfikacji dostaw nośników energii. Wysoko oceniamy niektóre z działań poprzedniego rządu w tej dziedzinie, ale zastrzegamy sobie także prawo do korekty niektórych planów wszędzie tam, gdzie będziemy widzieli taką konieczność. Dotyczy to zarówno projektu dostaw ropy naftowej jak i gazu ziemnego. Będziemy szukać rozwiązań zabezpieczających interesy gospodarcze Polski w kwestiach energetycznych i na pewno nie tracimy z pola widzenia uwarunkowań politycznych w relacjach z naszymi sąsiadami, które tak bardzo zajmowały, koncentrowały uwagę naszych poprzedników.”

Proszę podać od ilu dostawców zewnętrznych otrzymujemy gaz ziemny. Proszę w kilku słowach opisać termin „dywersyfikacja dostaw energii”.

 

Pytanie dwunaste: „Myślę o polskich drogach. Wszystkie dotychczasowe rządy bez wyjątku mówiły, że trzeba je budować i żadnego rządowi dotychczas się to nie udało. Autostrad przyzwoitych dróg jest skandalicznie mało. Co gorsza, ciągle wiele dróg tranzytowych przechodzi przez centra naszych miast, przez środek naszych wsi. Z powodu tysięcy TIR-ów przejeżdżających pod oknami życie setek tysięcy mieszkańców naszego kraju zamienia się w koszmar. Czarne punkty i krzyże przy drogach stały się, niestety, polską specjalnością częścią polskiego krajobrazu.”

Proszę podać ile kilometrów autostrad i obwodnico oddano do użytku w ostatnich 3 latach. Proszę skorygować dane o te odcinki, które już były w budowie przed 2007 rokiem.

 

Pytanie trzynaste: „I wtedy być może przedstawiciele poprzedniej ekipy zrozumieją, dlaczego ciągle ludzie mieszkający na Podlasiu, na Podkarpaciu, na Lubelszczyźnie, w Świętokrzyskiem w części wschodniej warmińsko-mazurskiej, w części wschodniej północnej Mazowsza, dlaczego ludzie, Polacy tam żyjący, czują się ciągle pokrzywdzeni. Właśnie dlatego, że do tej pory politycy mówili dużo o zrównoważonym rozwoju regionalnym i nie potrafili nic lub prawie nic zrobić w tej materii.”

Proszę podać główne założenia rozwoju Polski zawarte w projekcie ministra Boniego „Polska 2030” . Proszę skupić się w odpowiedzi szczególnie na proponowanym wspieraniu przez rząd  metropolizacji czyli na MODELU POLARYZACYJNO-DYFUZYJNEGO ROZWOJU.

 

Pytanie czternaste:” Współczesna komunikacja to przede wszystkim Internet. Jest to jeden z kluczowych czynników sukcesu gospodarczego i cywilizacyjnego naszego kraju. Szczególną wagę przywiązujemy do zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu szerokopasmowego. To także wymóg nowoczesnego patriotyzmu. Stworzymy mechanizmy, dzięki którym wszędzie w Polsce, także w małych miejscowościach i na polskiej wsi ludzie będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa globalnej sieci.”

Proszę podać czy istnieje jeszcze ulga internetowa, jeżeli tak to czy rząd ma zamiar ją znieść, oraz podanie pełnej nazwy ustawy kontrolującej internet proponowanej przez rząd.

 

Pytanie piętnaste: „Filar piąty to dążenie do poprawy dochodowości produkcji w rolnictwie, jej stabilizacja i przeprowadzenie niezbędnych reform w zakresie zabezpieczenia emerytalno-rentowego i zdrowotnego rolników a także osób zatrudnionych w rolnictwie. Zapewniamy, że reforma systemu ubezpieczeń rolniczych dokonywać będzie się z pełnym poszanowaniem zasad dialogu społecznego, w tym dialogu z organizacjami społecznymi i zawodowymi rolników.”

Proszę podać rządowe założenia reformy KRUS.

 

Pytanie szesnaste: „Integralną częścią gospodarki żywnościowej jest rybołówstwo i rybactwo. W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja ekonomiczna wielu rybaków znacznie się pogorszyła. Połów dorsza na Bałtyku jest poważnym problemem między Polską a Komisją Europejską. Dołożymy wszelkich starań, aby ten konflikt rozwiązać.”

Proszę zacytować z pamięci odpowiedź rządu na protesty rybaków związane z ograniczeniem połowów na Bałtyku z powodu gazociągu północnego. Nie chodzi o dosłowny cytat tylko sens.

 

Pytanie siedemnaste: „Jednym z głównych celów wspólnej polityki społeczno-gospodarczej jest w Polsce wzrost zatrudnienia. Mimo spadku bezrobocia i spadku przyrostu przeszło miliona nowych miejsc pracy w ostatnim okresie koniunktury gospodarczej nadal wskaźnik zatrudnienia na poziomie 57 proc. jest jednym z niższych w Europie.”

Proszę podać  aktualny wskaźnik zatrudnienia i porównać go z 2007 rokiem.

 

Pytanie osiemnaste: „Wysoki Sejmie! Jednym z ważnym elementów prorodzinnego programu jest upowszechnianie edukacji przedszkolnej, która szczególnie potrzebna jest dziś na terenach wiejskich. To najlepsza droga wyrównywania szans w starcie życiowym w dorosłe życie, a także zapobiegania dziedziczeniu wykluczania społecznego. Czym lepiej będziemy obejmować małe dzieci zorganizowaną opieką i edukacją, tym większe szanse będą miały młode matki, aby pomyślnie rozwijać się zawodowo, zaś ich dzieci zostaną możliwie najwcześniej zachęcone do odkrywania oraz pogłębiania swoich zainteresowań.”

Proszę podać wskaźnik ilości przedszkoli i żłobków na 100 tysięcy mieszkańców i jego zmianę w ciągu 2007-2010

 

Pytanie dziewiętnaste: „Zamiast toczyć długotrwałe i paraliżujące spory o sens polskiej reformy emerytalnej chcemy ją jak najszybciej dokończyć. Odpowiednie projekty zostaną przedstawione Wysokiej Izbie w ciągu pierwszych stu dni funkcjonowania rządu. Jest naszym obowiązkiem, by 1 stycznia 2009 r. sieć zakładów emerytalnych sprawnie wypłaciła pierwsze emerytury z nowego systemu. Inne elementy zamykające reformę emerytalną powinny być przyjęte w formie rozwiązań do połowy 2008 r. Już dzisiaj badania wykazują że Polacy myśląc o swojej bezpiecznej starości chcą pracować dłużej oraz chcą mieć możliwość dodatkowych ubezpieczeń, i to na wyraźnie szerszą skalę niż dzisiaj.”

Proszę podać główne założenia tych projektów.

 

Pytanie dwudzieste: „Koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego i mój rząd będziemy gwarantami wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Przekształcimy publiczne placówki ochrony zdrowia, które w przeważającej większości dzisiaj należą do samorządów, w spółki prawa handlowego.”

Proszę podać ilość szpitali przekształconych w spółki prawa handlowego oraz ich procentowy udział w ogólnej liczbie jednostek.

 

To jest ostatnie pytanie z tej części testu. Proszę pana Grasia o zebranie kart od uczestników. O wynikach Ogólnopolskiego Testu na Inteligencję zapewne nie zostaną państwo poinformowani za szybko…

 

Dziękuję bardzo za przybycie i rozwiązanie testu.

 

Materiały źródłowe:

http://www.rp.pl/artykul/71439.html - Tekst expose premiera Donalda Tuska 23 listopad 2007

Prosta i tania reklama w Internecie sprzedawana za pomocą AdTaily(PLALLADTAILY0002) WAU_tab('9bn09paqq57v', 'bottom-center')

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka