andisma rollingpol andisma rollingpol
39
BLOG

Hiszpania wczoraj i dziś-Upadek

andisma rollingpol andisma rollingpol Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

Wybory w czerwcu 1931 roku, to moment od którego Hiszpania zaczyna pogrążać się w chaosie i zmierzać ku upadkowi.

Oczywiście jak wszystko co się źle kończy, zaczyna się obiecująco. Koalicja socjalistów i lewicujących republikanów mająca większość w parlamencie, decyduje przeprowadzić głębokie reformy w praktycznie każdej dziedzinie.

1.Marginalizacja Kościoła
Przejęcie tradycyjnych dotychczas obowiązków Kościoła we wszystkich dziedzinach życia, czy to chodzi o śluby, rozwody, cmentarze, czy też wreszcie o edukację. Ale choć w ciągu dwóch lat stworzono np. 13 000 nowych placowek edukacyjnych, to jednak zamknięcie szkół kościelnych doprowadziło do ciężkich problemów z możliwością umieszczenia wszystkich uczniów w szkołach publicznych.

quemaiglesia.jpg
spalony kosciol

2.Problemy socjalne
Masowy ruch anarchistyczny (np.CNT-700 000 członków), który stawia sobie za zadanie totalną rewolucję przemysłową, w wyniku której: “...nie bedzie bogów, właścicieli ani własnosci prywatnej.

accionpopular.jpg
propaganda komunistyczna

3.Problemy regionów
Dochodzą do głosu ruchy autonomiczne widzące swoja szansę w liberalizacji polityki wewnętrznej.

4.Problemy wewnątrzwojskowe
W przeciwieństwie do regionalnych nacjonalistów, wojskowi zdecydowanie są za jednoscią kraju. W sierpniu 1932 dochodzi do nieudanego puczu, biorącego swoje źródło w zwolnieniu ze slużby generałów i oficerów odmawiających zgody na złożenie przysięgi, na wierność Republice.

5.Rolnictwo
Reformy niezadowalające ani obszarników, ani rolników, głód i bieda doprowadzają do starć z oddziałami Guardia Civil, a w niedalekiej przyszłości dadzą asumpt do zbrojnych napadów, jako jedynego sposobu zdobycia środków do życia. Choć spotykany na każdym szczeblu anarchizm też ma duże znaczenie.

W 1933 roku, w nowych wyborach zwycięża skrzydło konserwatywne. Nie zmienia to faktu, że kraj znajduje się w rozsypce, na prowincji panuje przeraźliwa nędza, często popychająca ludzi do strajków i buntów tłumionych krwawo przez policję i wojsko.

Po trzech latach straconych w większości na walki polityczne i próby opanowania coraz to powszechniejszych strajków, w wyniku skandalu korupcyjnego upada rząd i w lutym 1936 roku do steru władzy wraca lewica. Nie przetrwa nawet pół roku, ale o tym już następnym razem.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura