Antidotum Antidotum
750
BLOG

Mój bohater Otto Schimek

Antidotum Antidotum Rozmaitości Obserwuj notkę 5

stracony został przez Wehrmacht 1944 ponieważ wzbraniał się strzelać do polskiej ludności (inskrypcja na grobie Otto Schimka na cmentarzu w Machowej pod Tarnowem)

 

Postać Otto Schimka zafascynowała mnie w latach osiemdziesiątych. Miałem wtedy kilkanaście, dwadzieścia lat. To był schyłek PRLu, stan wojenny. Czytanie „bibuły”, mały kolportaż, demonstracje, ZOMO, armatki wodne, zatrzymanie na 48 godzin, przesłuchanie, rewizja w akademiku... Otto Schimek był wtedy dobrze znany. Na przykład pacyfistyczny ruch Wolność i Pokój często do Schimka się odwoływał.

Niedawno uświadomiłem sobie, że 14 listopada mija kolejna rocznica śmierci Schimka. I stąd ten tekst...

Otto Schimek urodził się 5 maja 1925 roku w Wiedniu. Kiedy miał 14 lat, wybuchła wojna. W wieku 17 lat został powołany do Wehrmachtu. Najpierw służył w Bośni, potem w Polsce. Co do zdarzeń, które doprowadziły do jego śmierci toczył się spór. Niewątpliwym faktem jest to, że został skazany przez niemiecki sąd polowy na karę śmierci i rankiem 14 listopada 1944 roku rozstrzelany przez pluton egzekucyjny w Lipinach (okolice Tarnowa i Dębicy). Miał wtedy 19 lat.

Dlaczego skazano go na karę śmierci? Prawdopodobnie odmówił wykonania wyroku na polskich cywilach. Ale niektórzy to kwestionują, twierdząc, że przyczyną była zwykła dezercja. Lokalni mieszkańcy twierdzili, że przyczyną była odmowa wykonania rozkazu. Siostra Schimka, wyjaśniała, że powodem odmowy były jego chrześcijańskie przekonania. Oficerowie Wehrmachtu z jednostki Schimka twierdzili po latach, że to była tylko dezercja.

Wierzę w tę heroiczną pierwszą wersję, ale nawet ten drugi wariant ze zwykłą dezercją z nazistowskiej armii byłby moim zdaniem powodem do chwały.

Pamiętam z czasów stanu wojennego, że Jerzy Urban, wówczas pierwszy propagandzista stanu wojennego i zwolennik generała Jaruzelskiego, był mocno zaangażowany w zwalczanie legendy Otto Schimka.

O Schimku i zwalczaniu pamięci o nim przez władze PRL pisał na przykład Dawid Warszawski (Konstanty Gebert) – patrz http://www.tezeusz.pl/cms/tz/index.php?id=2089

Na wikipedii można znaleźć hasło Otto Schimek w edycji polskiej i angielskiej. Ciekawe, że hasła Otto Schimek nie zawiera wikipedia niemiecka.

Uświadomiłem sobie, że czasami przejeżdżam przez okolice Machowej, gdzie jest pochowany Otto Schimek. Następnym razem muszę się tam zatrzymać, by zapalić lampkę nad jego grobem.

Wikipedia Polska

Wikipedia Angielska

http://www.dpjw.org/gedenkstaetten/pol/index.php?page=gedenkstaetten.html&ctryid=17&placeid=74&id=77

Antidotum
O mnie Antidotum

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości