architektura.pl architektura.pl
202
BLOG

TED. Technology Entertainment and Design

architektura.pl architektura.pl Rozmaitości Obserwuj notkę 2

To familiarnie brzmiące imię jest nazwą organizacji – czegoś w rodzaju think tanku – która powstała w 1984 roku na konferencji łączącej ludzi ze świata Technologii, Rozrywki/Mediów i Designu (Technology, Entertainment and Design).

Obecnie jest to jeden z ciekawszych serwisów z ogromnym archiwum wykładow / prezentacji (w formie wideo) interesujących osób na przeróżne tematy pod wspólnym hasłem „Ideas Worth Spreading“.

Brzmi to całkiem zwyczajnie, jednak zwyczajne nie jest – wśród wykładowców / prelegentów znajdziemy bardzo dużo osób mających znaczny wpływ - teraz lub w niedalekiej przeszłości - na kształtowanie kierunków, w których (nie miejmy wątpliwości, że jest ich wiele) zmierza świat.

Wśród mówców byli zatem Steve Jobs, Bill Gates, Bono, Bill Clinton i Al Gore jak również Chris Bangle (projektant samochodów – BMW, Mini, Rolls-Royce), Stephen Hawking, Norman Foster, Frank Gehry, Sergey Brin i Larry Page (twórcy Google) jak również Phillip Starck, Stefan Sagmeister, Thom Mayne (Morphosis), Daniel Libeskind, Richard Dawkins (autor „Samolubnego genu“ i znany przeciwnik idei Boga), Craig Venter (genetyk, twórca projektu zmapowania ludzkiego genomu) – i wielu, wielu troszkę mniej znanych za to równie interesujących – za przykład podam A.J. Jacobsa – autora długodystansowych eksperymentów (na sobie samym) polegających na testowaniu granic naszych kulturowych, religijnych oraz społecznych zachowań i przyzwyczajeń.

A.J. Jacobs przeprowadził na przykład eksperyment pod tytułem ‚My Outsourced Life“ polegający na wynajęciu w Indiach firmy, zajmującej się outsourcingiem większości jego czynności życiowych – takich jak czytanie i odpisywanie na emaile, kłótnie z żoną czy też czytanie bajek na dobranoc własnemu synowi. W innym eksperymencie – zatytułowanym „I Think You’re Fat“ A.J. Jacobs przez pewien okres czasu mówił wszystkim PRAWDĘ i TYLKO PRAWDĘ. Nie jest to podobno wcale takie proste. Dwa inne eksperyment, przedstawione w wykładach TED to rok życia według nakazów Biblii (Year of living biblically) i rok życia według wszelkich porad zdrowotnych (How healthy living nearly killed me).

Bardzo ciekawy jest również wykład Adama Ostrowa – redaktora naczelnego serwisu Mashable (zajmującego się zjawiskami social media, czyli m.in. Facebookiem) – pod tytułem „After your final status update“. Mówca zastanawia się w nim, czy nasz wirtualny profil sieciowy, stworzony przez zarejestrowane i zmagazynowane oraz połączone logicznie wypowiedzi, tweety, linki i lajki jest w stanie funkcjonować po naszej fizycznej śmierci (tytułowy final status update).

Wszystkie wykłady zamykają się w osiemnastu minutach – taki jest wymóg organizatorów (piętnaście to podobno mimo wszystko za mało, dwadzieścia – zbyt oficjalnie). Na stronie możemy oglądać je w bardzo dobrej jakości video – jako sprawnie zrealizowane prezentacje. Wiele z nich jest naprawdę wciągających.

Jeżeli chcielibyśmy dokładnie wiedzieć, czego nam brakuje w Polsce – mam na myśli BRAKUJE w sensie pustki intelektualnej, która skutkuje nieobecnością jakiegokowiek oryginalnego dyskursu na tematy idei (innowacja w technologii też opiera się na ideach) – to praktyczny brak polskiej reprezentacji w serwisie takim jak TED czy też odpowiednika polskiego, lokalnego TEDa jest właśnie miarą naszego wkładu w światową myśl – w jakimkolwiek wymiarze. Czy nie jest to obezwładniające? Czy nasza wtórność nie jest obezwładniająca?

Polecam serdecznie – kiedy zacznie się słuchać kolejnych wykładów, w zasadzie ciężko się od tego oderwać. Wiele z prezentowanych poglądow jest kontrowersyjnych i często budzi sprzeciw – jednak jest to bardzo dobry punkt do rozpoczęcia dyskusji, a już zdecydowanie – zanim zaczniemy dyskutować – do rozpoczęcia własnych przemyśleń.

...

Artykuł jest fragmentem publikacji z mojego bloga architektura.pl. W serwisie salon24 zamieszczam obszerne fragmenty wybranych artykułów. Zainteresowanych architekturą, designem oraz sprawami pokrewnymi (w tym również społecznym i politycznym wymiarem architektury) serdecznie zapraszam do odwiedzenia mojej strony oraz zlajkowania strony na facebooku.

/wj/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości