aktywnypodroznik aktywnypodroznik
144
BLOG

Kąpieliska w okolicach Lublina i w województwie lubelskim - cz.3

aktywnypodroznik aktywnypodroznik Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Lato nadchodzi wielkimi krokami, a z nim nareszcie wspaniała pogoda. Oto trzecia część naszych lubelskich kąpielisk!

6. Zalew Bojary w Biłgoraju

Zalew Bojary w Biłgorajupowstał w latach 70-tych XX w. na rzeczce Osa. W ofercie wypożyczalnie sprzętu wodnego (w tym kajaków), zjeżdżalnia typu „anakonda” oraz plaża z boiskami do siatkówki. Wokół jeziora poprowadzono brukowy bulwar spacerowy z ławeczkami i latarniami. W wodzie żyją też okazałe rybki, więc można przyjechać z wędką. Oficjalne otwarcie sezonu letniego już 13 czerwca 2014 r.!

Powierzchnia: 7,8 ha

7. Zalew za Rotundą w Zamościu

Zalew w Zamościu to właściwie 2 zbiorniki wodne, oddzielone od siebie cienką groblą. Kąpać się wolno jedynie w tym po lewej stronie (idąc od strony zamojskiej starówki); zaś ten po prawej ma charakter stawu rybnego. Zalew, który powstał na początku lat 60-tych, istnieje w miejscu „Wielkiej Zalewy” - dużo większego, pochodzącego jeszcze z XIX w. zbiornika wodnego.

Nad zamojskim zalewem mamy też kawałek piaszczystej plaży oraz wypożyczalnię kajaków, łodzi i rowerów wodnych. Nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy.

Powierzchnia: całość 18 ha, z czego część kąpieliskowa 9 ha.

8. Stawy Echo w Zwierzyńcu

Mokradła i groble w dolinie rzeki Świerszcz istniały na tych podmokłych terenach od zawsze. W latach 1929-34 zdecydowano się przekształcić je w duże zbiorniki wodne (dzięki temu, w czasie II wojny światowej wielu ludzi z okolicznych wsi i miast zamiast zostać wywiezionym na roboty do Niemiec pracowało właśnie przy wykopywaniu owych stawów). Do niedawna kompleks składał się z aż 9 jezior, jednak w ciągu ostatnich 12 lat zmniejszono go do 4. Wodę można regulować – pod koniec października jest ona spuszczana, zaś powtórne napełnienie odbywa się w kwietniu. Stawy Echo włączone zostały do utworzonego w 1974 r. Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Leżący najbardziej na północy staw jest największy i to nad nim, na piaszczystej wydmie ulokowano plażę oraz strzeżone przez WOPR kąpielisko. Jeziorka są płytkie i czyste, więc doskonale nadają się do wypoczynku z malutkimi dziećmi. W ich okolicy wytyczono 3 szlaki spacerowe: niebieski, zielony i czarny.

Ciekawostką jest też oddalona o ok. 15 minut spacerkiem wieża widokowa ze specjalnym podjazdem dla wózków inwalidzkich, z której rozpościera się piękny widok na Roztoczański Park Narodowy. Z wieży można też dojrzeć pasące się koniki polskie z pobliskiej Ostoi Rezerwatowej Hodowli Konika Polskiego, założonej obok Stawów Echo w 1982 r. Na obszarze 120 ha żyje ok. 20 tych zwierząt, które w pełni korzystają z idealnych warunków przyrodniczych tego miejsca (zwłaszcza z rzeki Świerszcz, która jest dla nich wodopojem).

W Zwierzyńcu znajduje się też główna siedziba Roztoczańskiego Parku Narodowego – przy ul. Plażowej 2.

Drugim kąpieliskiem w Zwierzyńcu jest Rudka nad rzeką Wieprz.

Głębokość Stawów Echo: 0,5 – 1,5 m

Aby dowiedzieć się szczegółów na temat położenia i dokładnego dojazdu do poszczególnych kąpielisk, a także jaka jest ich powierzchnia oraz głębokość, po prostu kliknij w zamieszczone linki. Ciąg dalszy kąpielisk już za kilka dni!

Podróże to moja pasja!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości