blueslover blueslover
270
BLOG

Body and Soul - Ciałem i Duszą

blueslover blueslover Kultura Obserwuj notkę 6

 Body and Soul
 
(Music box znajduje się tutaj: theblues-thatjazz.com/pl/box/3226-body-and-soul.html )
 
Piosenka powstała w 1930 roku. Tekst ma aż trzech autorów: Edward Heymana, Robert Soura, Frank Eytona. Wszyscy byli uznanymi tekściarzami z dorobkiem w postaci sławnych przebojów. Dlaczego było ich aż trzech nie wiem. Być może napisali słowa podczas jakiegoś spotkania. Wszystko odbywało się bowiem bardzo szybko.
 
Autorem melodii był Johnny Green.Ciekawa to postać.
Urodził się w 1908 roku w Nowym Jorku, zmarł w 1989. Jego rodzice byli bardzo muzykalni.
Był zdolnym chłopcem. Nie miał jeszcze 16 lat gdy przyjęto go na Uniwersytet Harvardzki. Na Harvardzie istniała orkiestra Gold Coast Orchestra, całkiem dobra i znana w całej Ameryce. Green został jej aranżerem.
Podczas jednego koncertu obecny był na sali Guy Lombardo – jeden z najlepszych ówczesnych szefów big bandów. Lombardo zainteresował się Greenem.
 
Johnny Green (na studiach grał na puzonie)
 
 
Po studiach Johnny Green zaczął pracować na Wall Street, gdzie pracę załatwił mu ojciec. Nie była to praca dla niego. Dzięki kontaktom Guy’a Lombardo miał otwartą drogę na Broadway. Rzucił więc giełdę i oddał się muzyce, rewiom, wodewilom i teatrom.
 
Już w 1928 roku osiągnął pierwszy hit – Coquette, napisany dla Lombardo. W 1930 roku przebywał w Londynie. Pisał tam muzykę dla Gertrudy Lawrence. Lawrence byłą gwiazdą sceny i ekranu po obu stronach Atlantyku. To dla Lawrence Green napisał piosenkę
Body and Soul.
 
Gertrude Lawrence
 
 
Melodia z Londynu trafiła do Nowego Jorku, gdzie powstały do niej słowa. Wróciła do Londynu gdzie od razu została nagrana przez Jack Hylton & His Orchestra, zanim autorzy zdążyli zastrzec sobie prawa autorskie. Kilkanaście dni później kolejne nagranie odbyło się w Nowym Jorku.
Tym razem wykonawcami byli Paul Whiteman and His Orchestra z Jackiem Fultonem jako wokalistą. To nagranie okazało się wielkim sukcesem – przez sześć tygodni było na topie listy przebojów.
 
Jeszcze w tym samym1930 roku ukazało się na płytach pięć innych nagrań, każde stawało się bardzo popularne. Na Broadwayu Body and Soul otwierała rewię Three's a Crowd . Również w 1930 roku nagrał tę piosenkę Louis Armstrong. Ukazała się jednak dopiero dwa lata później i też była w pierwszej dziesiątce listy przebojów.
 
(Ciekawostką jest, że utwór miał zakaz odtwarzania w stacjach radiowych z powodu seksualnego wydźwięku tekstu. Chodziło o wers: „Jestem cała twoja, ciałem i duszą”. Jakże daleko jesteśmy od tamtych czasów w dziedzinie stosowania kanonów moralnych.)
 
W następnych latach nagrywali ją m.in. Ella Fiztgerald, Billie Holiday i Frank Sinatra.
Wydarzeniem w 1939 roku stało się instrumentalne nagranie Colemana Hawkinsa. Wtedy rzadkością były jazzowe wykonania piosenek, zwłaszcza na saksofonie. Nagranie wydała wytwórnia Bluebird. Płyta dobrze się sprzedawała i była dużym finansowym sukcesem. Okazała się też objawieniem dla saksofonistów, a później dla innych instrumentalistów jazzowych.
Nagranie Colemana zostało w 2004 roku włączone do Biblioteki Kongresowej.
 
Coleman Hawkins
 
 
Dziś jest to jeden z najbardziej uznanych jazzowych standardów. Nagrań są całe setki. Chyba każdy z znanych saksofonistów zaproponował swoją wersję. Są nagrania trębaczy, puzonistów, skrzypków, gitarzystów i basistów. Body and Soul zachęciło do nagrania i Nigela Kennedy’ego, jak również gwiazdy muzyki latynoskiej Caetano Veloso. I wielu, wielu innych.
 
Dalsza kariera Johnny’ego Greena potoczyła się świetnie. Zajął się muzyką filmową, pisał dla orkiestr i rewii. Przed wojną bywał również w Londynie. Po wojnie pracował dla wytwórni filmowej MGM i stał się ważną figurą w Hollywood. Jego muzyka była nominowana 13 razy do Oscara. Pięć razy Green tę nagrodę otrzymał.
 
Od 1960, gdy opuścił MGM zajął się serio dyrygenturą. Dyrygował wielkie przedstawienia musicalowe, takie jak Amerykanin w Paryżu, Oliverczy West Side Story.
Gościnnie dyrygował najlepszymi amerykańskimi orkiestrami: Philadelphia Orchestra, Los Angeles Philharmonic.
 
W music boxie same znane nazwiska. Widać, że bardzo tę piosenkę polubili świetni wokaliści i jazzmani.
 
 
 
 

"Body And Soul"

 

My heart is sad and lonely

For you I sigh, for you dear only

Why haven't you seen it?

I'm all for you body and soul

 

I spend my days in longing

And wondering why

It's me you're wronging

I tell you I mean it

I'm all for you body and soul

 

I can't believe it

It's hard to conceive it

That you'd turn away romance

Are you pretending?

Looks like the ending

Unless I could have one more chance to prove

Dear, my life's a wreck you're making

You know that I'm yours for just the taking

I'd gladly surrender body and soul

 
 
 
blueslover
O mnie blueslover

Muzykę klasyczną można znaleźć na moim drugim blogu, tutaj: CLASSICAL IS WONDERFUL

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura