Ed
Ed
bren bren
356
BLOG

Dość już tych rocznic

bren bren Polityka Obserwuj notkę 29


Zbliżamy się chyba do momentu, kiedy te obchody powinny mieć swój naturalny kres. Zawsze były skomplikowane. Nie wiadomo: radosne – zabito (bez strat własnych!) za jednym zamachem ok. 100 tys. Żółtków, czy ponure – co wiązało się ze straszeniem grzybem. (A doświadczenie Czarnobyla wykazało, że nie taki diabeł straszny). 
Po 67 latach ludzie nie pamiętają atmosfery wypadków historycznych. Kogo zresztą miałoby obchodzić, że superforteca B-29 zrzuciła „Chłopczyka” akurat 6 sierpnia. Nie był to wcale rekordowy ze względu na liczbę ofiar atak lotniczy podczas II wojny światowej. Takie rocznice powinny ewoluować w kierunku uroczystości prywatnych. Niech ostatni napromieniowani, i urodzeni z chorobą popromienną świętują, jak chcą. Na marginesie trzeba dodać, że tzw. hibakusha pobierają od rządu specjalny zasiłek, a jedyny człowiek, który przeżył oba ataki (i na Hiroszimę, i na Nagasaki) zmarł w 2010 r., mając prawie 94 lata. Wielu, wcale niecierpiących na nowotwory, mogłoby tylko pomarzyć o dotrwaniu do tak szacownego wieku.
Już niemal 40 lat temu Wacław Sadkowski pisał:
„Nie będziemy obchodzić tej rocznicy” . Ówczesny red. nacz. „Literatury na świecie”, i – jak się później okazało, zasłużony TW – odnosił się wtedy co prawda do piątej rocznicy śmierci Johna Steinbecka, ale racja to racja. Wiązanie jej z pojedynczym przypadkiem lub obciążanie przywarami osoby, która ją głosi byłoby doprawdy małostkowe.

* Kursywą zaznaczono wykorzystane w tekście fragmenty wypowiedzi znanego historyka w radiu TOK FM na temat rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.


 

Zobacz galerię zdjęć:

Ed
Ed St. Szukalski
bren
O mnie bren

Nie ma takiego poświęcenia, na które by się człowiek nie zdobył, byle tylko uniknąć wyczerpującego wysiłku myślenia. /sir Joshua Reynolds/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka