Francuski rolnik może przetwarzać swoją żywność - polski nie. Za wszystko musimy extra dopłacać pośrednikom.
Francuski rolnik może przetwarzać swoją żywność - polski nie. Za wszystko musimy extra dopłacać pośrednikom.
carcinka carcinka
241
BLOG

Co każdy miastowy wiedzieć powinien

carcinka carcinka Gospodarka Obserwuj notkę 0

 

5 POSTULATÓW ROLNIKÓW:

1. Obrona polskiej ziemi przed wyprzedażą.

2. Bezpośrednia sprzedaż przetworzonej żywności do odbiorców.

3. Sprzeciw wobec GMO.

4. Rekompensata za straty poniesione z powodu dzików.

5. Dialog społeczny dotyczący bezpośrednio problemów rolników i wsi, a pośrednio całego społeczeństwa.

 

 

1. Rekompensata za straty poniesione z powodu dzików;

Nie jest to najważniejszy postulat dla rolników. Nie znam szczegółów, ale na podstawie wyrywkowych informacji wiem, że dla niektórych rolników straty z tytułu posiadania dużych powierzchni gruntów, były bardzo duże. Skoro z powodu decyzji administracyjnych doszło do znacznego zwiększenia populacji dzików i miało to wpływ na poniesione przez rolników straty, to również w trybie administracyjnym należy umożliwić dochodzenie uzyskania odszkodowania, dokładne ich policzenie oraz stosownie do powstałych szkód ich zrekompensowanie. Tak powinno funkcjonować państwo praworządne, które szanuje, dba i odpowiada za swoich obywateli.

2. Sprzeciw wobec GMO;

Wobec wątpliwości natury etycznej uprawa roślin oraz hodowla i chów zwierząt modyfikowanych genetycznie powinny być poddane uczciwej debacie społecznej, gdyż skutki dopuszczenia do obrotu żywności modyfikowanej genetycznie dotyczą zarówno rolników jako jej konsumentów jak też pozostałej części społeczeństwa. Chwała rolnikom, że występują w imieniu społeczeństwa. Może należałoby przeprowadzić nie tylko w tej sprawie referendum?

3. Obrona polskiej ziemi przed wyprzedażą;

Państwo suwerenne dba przede wszystkim o swoich obywateli, a pozostałych o tyle, o ile jest to uwarunkowane szeroko pojętym interesem narodowym i państwowym. Same tylko względy ekonomiczne nie mogą decydować o dopuszczeniu do wolnego obrotu w handlu ziemią. Doświadczenia z okresu zaborów są wystarczającym powodem, aby chronić ziemię jako dobro narodowe i warsztaty pracy polskich rolników. Rolnicy broniąc polskiej ziemi przed wyprzedażą, bronią polskiej racji stanu.

4. Bezpośrednia sprzedaż żywności przetworzonej do odbiorców (konsumentów i pośredników);

Jest to oczywiste jak to, że 2 x 2 = 4. Prawne ograniczanie rolnikom możliwości zbytu ich produktów po możliwie najwyższej cenie jest bezprawiem i godzi w ich żywotne interesy. To jawne okradanie rolników z ich dochodów. "Jeśli prawo jest w konflikcie ze sprawiedliwością, musimy wybrać sprawiedliwość i nieposłuszeństwo wobec prawa" (Mahatma Gandhi).

5. Komisja Dialogu Społecznego w sprawach dotyczących bezpośrednio rolników i wsi, a pośrednio społeczeństwa;

Brak dialogu w żywotnych sprawach rolnictwa i wsi oraz całego społeczeństwa to dylemat władzy, która nie posiada uczciwego mandatu społecznego do jej sprawowania. Postulat rolników jako poważnej grupy społecznej, aby władza z nimi rozmawiała, ustalała i decydowała w sprawach dotyczących ich samych, a jednocześnie całego społeczeństwa jest oczywisty i uzasadniony. Jednakże władza, której brakuje kompetencji, jest arogancka i skorumpowana, trzeba uświadomić, że nie jest wieczna. Doświadczenie rolników francuskich jest bardzo cenne w tej kwestii. Ostro walczyli o swoje prawa nawet wtedy, gdy Francją rządził Charles de Gaulle. Władza, która jest pewna siebie, uparta i pyszna, musi doznać upokorzenia. Do prawdziwego dialogu potrzebni są warci siebie partnerzy. Rolnicy polscy mają potrzebny potencjał. Nie wiem tylko, ile warci są ich przedstawiciele?

http://carcinka.neon24.pl/post/120490,rolnik-nie-szuka-juz-zony

 

carcinka
O mnie carcinka

Jestem OK

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka