classical_blueslover classical_blueslover
1048
BLOG

Chopin na Smutek (2) - Walc op.34 nr 2 'Triste'

classical_blueslover classical_blueslover Kultura Obserwuj notkę 0

 

Chopin na Smutek (2) – Walc A-moll op.34 nr 2
Pamięci Marii i Lecha Kaczyńskich
 
 
 
 
Walce należą do najbardziej lubianych kompozycji Chopina. Są utworami fortepianowymi najczęściej granymi na świecie.
Chopin  walce poznał we wczesnej młodości. W Polsce chodził na zabawy tzw. ‘walcerki’. Podczas pobytu w Wiedniu słuchał walców typowych dla tego miasta.
 
Wiadomo, że Chopin studiował walce Schuberta, w szczególności miniatury. Interesował się również muzyką Webera – cenił jego fortepianowe ‘Zaproszenie do Tańca’.
 
Chełmoński - Babie Lato
 
Walce Chopina nie powielają jednak żadnych wzorców z przeszłości. To co pisał naznaczone jest zawsze piętnem ‘chopinizmu’. Trafnie wyraził to Robert Schumann w „Neue Zeitschrift für Musik: „Chopin nie potrafi już napisać niczego takiego, aby w siódmym czy ósmym takcie nie można było wykrzyknąć: to jego! Wytknięto mu tę manierę i stwierdzono, że się nie rozwija. Ale trzeba raczej być mu za to wdzięcznym. Czyż nie jest to wciąż ta sama oryginalna siła, która Was niegdyś od razu oszołomiła i zachwyciła?”
 
Walce Chopina są dosyć różnorodne: od miniatur tanecznych po rozbudowane utwory w poetyckim stylu. Przykładał do nich różną miarę. Niektóre trochę lekceważąco wpisując je do sztambuchów na pamiątkę.
 
Chopin napisał 25 walców, zachowało się 18. Z tego sam kompozytor nadał numery opusowe i opublikował tylko osiem. Walce te nazywane są koncertowymi.
 
Dzielą się na dwa typy. Pierwszy to walc wirtuozowski o dużym rozmachu, tzw. Valse brillante.
Drugi typ jest zupełnie odmienny – są to walce melancholijne, w wolnym tempie o sentymentalnej ekspresji.
 
Do tych ostatnich należy Walc a-moll op.34. no.2. Niekiedy nazywany jest ‘Triste’.
 
Witkowski - Mazowsze
 
 
Żyjący współcześnie z Chopinem w Paryżu kompozytor Stephen Heller zapisał, że był to ulubiony walc samego Chopina. Kiedy Heller powiedział do niego, że ten walc też jest jego ulubionym, Chopin od razu zaprosił Hellera na obiad do znakomitej kawiarni.
 
Frederick Niecks, niemiecki pisarz muzyczny w wydanej w 1888 roku książce „Frederick Chopin, As a Man and Musician" o Walcu a-moll napisał: „Kompozytor z całą pewnością znalazł przyjemność w dawaniu wspaniałego wyrazu melancholijnym myślom pełnych słodyczy, czułej miłości i tęsknoty.”
 
Walc powstawał jesienią 1837 i wiosną 1838 roku. Były to miesiące początków znajomości Chopina z George Sand. Była to dla niego sytuacja nowa i nie bardzo sobie z nią wtedy radził.
Pisał w tym okresie utwory o odmiennych nastrojach, w tym i melancholijne jak omawiany walc.
 
Opus 34 zawierający trzy walce został opublikowany 1 grudnia 1838 roku w Paryżu.

Białek - Krowa

Blog o bluesie i pochodnych znajduje się tu: BLUES IS THE BEST

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura