Dariusz Piontkowski Dariusz Piontkowski
367
BLOG

Film - sposób na pamięć o bohaterach

Dariusz Piontkowski Dariusz Piontkowski Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

   W ostatnich dniach napisał do mnie Pan Bogdan Wasztyl, Przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Auschwitz Memento. List był reakcją na petycję do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w sprawie konieczności nakręcenia filmu o polskich bohaterach narodowych. Stowarzyszenie Auschwitz Memento stawia sobie za cel popularyzację najnowszej historii Polski i upamiętnienie ofiar dwóch totalitaryzmów – niemieckiego narodowo-socjalistycznego i sowieckiego. Sposobem na popularyzację ma być produkcja filmów dokumentalnych.

   Pan Bogdan Wasztyl napisał, że kibicuje przedsięwzięciu powstania filmu o polskich bohaterach narodowych i podzielił się wiedzą, na temat trudności, jakie piętrzą się przed niezależną, nie posiadającą oficjalnego „namaszczenia” władzy, produkcją filmową. Nawet najlepsze dzieła dokumentalne, nagradzane i cieszące się popularnością, a takie są właśnie produkcje Stowarzyszenia Auschwitz Memento, nie gwarantują, zwrotu kosztów na kolejne produkcje, bez wsparcia i dobrej woli ze strony władzy. A tego wsparcia, pod rządami Platformy, obecnie nie ma.

   W ciągu dwóch lat Stowarzyszeniu Auschwitz Memento udało się stworzyć 5 obrazów, z których każdy był emitowany w Telewizji Publicznej. I to za jedną trzecią środków przewidywanych na podobną produkcję przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

   Stowarzyszenie Auschwitz Memento nie tylko dostrzega potrzebę powstania filmu o bohaterach narodowych, takich jak Witold Pilecki, ale samo, od trzech lat, szuka środków na dokumentalny film o Rotmistrzu. O wsparcie zwracano się m.in. do Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Obrony Narodowej, Muzeum Historii Polski, Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Bez skutku.

   Pan Bogdan Wasztyl zwraca uwagę na problemy, jakie wiążę się z dystrybucją dokumentalnych produkcji. W ubiegłym roku Stowarzyszenie wyprodukował film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” o wymordowaniu przez Niemców polskiej elity Pomorza jesienią 1939 roku. Świetne recenzje i wielkie powodzenie na publicznych pokazach, nie pomogły w szerszej dystrybucji. Oferta skierowana do ponad 3 tys. podmiotów (w tym wszystkich samorządów) spotkała się z minimalnym odzewem.

   Pomimo trudności, Stowarzyszenie Auschwitz Memento nie ustaje w wysiłkach, aby produkować filmy upamiętniające i propagujące naszą historię i naszych narodowych bohaterów.

   Obecnie Stowarzyszenie szuka środków na produkcję następujących filmów:

   1. Projekt filmowy DZIECI „BANDYTÓW” (tytuł roboczy) – średniometrażowy film dokumentalny o losach dzieci polskich patriotów walczących z niemieckimi i sowieckimi okupantami zamordowanych przez komunistów w pierwszych latach PRL (bohaterami filmu będą m.in. dzieci Witolda Pileckiego i syn Józefa Kurasia „Ognia”)

   2. Projekt filmowy ZABIĆ, POGRZEBAĆ, ZAPOMNIEĆ (tytuł roboczy) – średniometrażowy film dokumentalny o losach Anny Zabrzeskiej, mieszkanki Oświęcimia, która w latach niemieckiej okupacji spontanicznie niosła pomoc więźniom obozu KL Auschwitz, a po wojnie została skazana przez komunistów na 5 lat więzienia oraz jej narzeczonego Tadeusza Cieśli, żołnierza Września, więźnia KL Auschwitz, kuriera Armii Andersa zamordowanego przez komunistów w 1952 roku

   3. Projekt filmowy WITOLD PILECKI. Z PIEKŁA DO PIEKŁA (tytuł roboczy) – średniometrażowy film dokumentalny o losach rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z najodważniejszych ludzi XX wieku, dobrowolnego więźnia KL Auschwitz, żołnierza konspiracji niepodległościowej i Armii Andersa zamordowanego przez komunistów

  4. Projekt filmowy NIEUSTĘPLIWI. ARMIA KRAJOWA W POBLIŻU AUSCHWITZ (tytuł roboczy) – średniometrażowy film dokumentalny opowiadający o losach Jana Wawrzyczka, żołnierza II Rzeczpospolitej i podziemnej Armii Krajowej, dowódcy oddziału bojowego „Sosieńki”, działającego wokół KL Auschwitz i jego podwładnych; partyzanci z Sosienek zajmowali się utrzymywaniem kontaktów z więźniami obozu, organizowaniem pomocy dla nich, planowaniem i organizowaniem ucieczek z obozu, walką zbrojną z okupantem; partyzantka wokół KL Auschwitz była zjawiskiem absolutnie wyjątkowym, bowiem w pobliżu żadnego z wielu innych obozów koncentracyjnych nie powstał tak aktywny ruch oporu; po wojnie Jan Wawrzyczek przez 3 lata musiał się ukrywać przed komunistycznym aparatem bezpieczeństwa

   Bardzo mocno zachęcam Państwa do śledzenia i wspierania inicjatyw Stowarzyszenia Auschwitz Memento. W obecnej sytuacji politycznej, pod rządami Platformy Obywatelskiej, która nie próbuje w żaden sposób dołożyć starań do promocji takich postaci, jak rotmistrz Witold Pilecki, konieczne jest wsparcie obywatelskich, pozarządowych organizacji, którym na sercu leży nasza historia i jej właściwe upamiętnienie dla przyszłych pokoleń.

   Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Stowarzyszenia www.auschwitzmemento.pl.

  Przypominam również o trwającej akcji zbierania podpisów pod petycją w sprawie konieczności wyprodukowania dzieła filmowego promującego polskich bohaterów narodowych, którą można przeczytać i podpisać podtym adresem

  Zachęcam również do odwiedzeniastrony wydarzenia na Facebooku.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura