Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
2588
BLOG

Grudeq i Amstern

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 186

 

    Trudna sprawa z tym przyznawaniem nagród. Fajnie komuś coś dać. Niestety jednocześnie trzeba komu innemu coś zabrać. Przecież jeśli ktoś startuje w konkursie, to ma nadzieję na wygraną. Wybierając zwycięzców trzeba mu ją odebrać, a to trochę nieprzyjemne uczucie. No i niezależnie od tego kto by wygrał oczywistym jest, że będą kontrowersje. Decyzja jest kolegialna ale bęcki musi zebrać Cezary, w końcu za to mu płacą;)

    I tak Jury w składzie: Barbara Owsiak (FWPN), Agata Luśtyk, RK, Marcin Kacprzak i Cezary Krysztopa zdecydowało, że najlepszymi spośród zakwalifikowanych notek są notka Grudeqa pt. „Dlaczego My to Polacy a Wy to Niemcy” oraz Amsterna „Rozmyślania na A4 – o Henryku M. Broderze”. Zapewne trudno w to uwierzyć, ale decyzja nie została podjęta w wyniku antypolskiego spisku czy też pod kątem poprawności politycznej, nie miało również znaczenia kto napisał notkę ani to, kto kogo lubi bądź nie. Wybrane zostały notki, na które padło najwięcej głosów czyli te, które największej liczbie członków Jury przypadły do gustu. Tekst Grudeqa przypadł ponieważ jednocześnie będąc dość wobec stosunków polsko-niemieckich krytycznym i podkreślającym różnice między naszymi narodami, stanowi próbę podjęcia rozmowy z zaodrzańskim sąsiadem. Tekst Amsterna zaś przypadł ponieważ w interesujący sposób przedstawia sylwetkę łączącego kultury polską, niemiecką i żydowską, niemieckiego dziennikarza Henryka Modesta (ur. jako Marcina) Brodera.

    Tak jak pisałem w pierwszym akapicie decyzja nie była ani łatwa ani oczywista. Dlatego uzgodniliśmy, że pozostałych uczestników konkursu, ze szczególnym uwzględnieniem Szpaka80, Piotrusiapana, Pawła Łęskiego, Zbigwie i Siukum Balala zaprosimy do udziału w konkursie o XVI Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską*. Do konkursu na Nagrodę można nadsyłać prace za rok 2012 (czyli materiały, które zostały opublikowane po raz pierwszy w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2012). Oficjalne ogłoszenie rozpoczęcia konkursu i naboru prac będzie mieć miejsce w połowie października br. Konkurs jest otwarty więc nie jest to żadne ajwaj ale bardzo by nam na takim uczestnictwie zależało.

Cezary Krysztopa

p.s. Zwycięskie notki zostaną przetłumaczone na język niemiecki i w obu językach obublikowane na blogu Fundacji. Bardzo proszę autorów o podanie danych kontaktowych na adres cezarykrysztopa@op.pl

 

* Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest za najlepsze prace, które otwarcie i rzetelnie informują o kraju sąsiada i które zostały opublikowane, ukazały się drukiem, zostały wyemitowane bądź udostępnione w internecie w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Wysokość nagrody w każdej kategorii wynosi 5 000 euro. Niezależne jury wybiera najlepsze spośród zgłoszonych prac.
    Prace zgłaszane do konkursu powinny przybliżać życie codzienne i problemy społeczne sąsiedniego kraju. Powinny przyczyniać się do poszerzania wiedzy Polaków i Niemców o sobie nawzajem, a także pomagać zrozumieć politykę, zjawiska gospodarcze, osiągnięcia nauki i kultury obu państw. Tematy prac mogą dotyczyć wszystkich aspektów relacji polsko-niemieckich, a także wspólnej polsko-niemieckiej historii, zarówno tej dawnej jak i najnowszej. Dla fundatorów nagrody ważne jest, aby poprzez poruszanie takich zagadnień wspierać integrację obu narodów w Unii Europejskiej.
    Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest od 1997 roku. W 2008 roku po raz pierwszy nagroda została wręczona podczas Polsko-Niemieckich Dni Mediów. Fundatorami nagrody są trzy kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa: dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie jak również Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Roberta Boscha.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura