Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski
1358
BLOG

Przepisy prawne coraz bardziej niejasne, niespójne i niestabilne

Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 76

Dostępne dane wskazują, że ryzyko dla biznesu tworzone przez przepisy prawa rośnie i rośnie. Od dekad! Główny Urząd Statystyczny w ramach badań koniunktury pyta przedsiębiorstwa o bariery działalności. Systematycznie narasta bariera, którą GUS nazywa: niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne.

Narasta dolegliwość niejasnych przepisów zarówno w przetwórstwie przemysłowym, handlu jak i budownictwie:

image

image

image

Źródło: GUS, Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach 2000-2020 (listopad 2020)

Bariera niejasne, niespójne i niestabilne przepisy prawne na tle innych barier, o które pyta GUS stała się ponadprzeciętnie dolegliwa:

image

image

image

Źródło: GUS, Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach 2000-2020 (listopad 2020)

Narastające skomplikowanie prawa to niedobra wiadomość. W świetle dostępnych danych to skomplikowane prawo, zwłaszcza prawo podatkowe a nie np. niskie oszczędności odpowiada za relatywnie niską stopę inwestycji w Polsce .

Chcemy więcej rozwoju i inwestycji? To obniżmy ryzyko prowadzenia biznesu w Polsce. Nie! Nie róbmy kolejnej deregulacji czy przeglądu prawa których kilkanaście ogłosiły rządy w ostatnich dwóch dekadach. Wszystko z marnym skutkiem. 

Zdecydowanie i trwale obniżmy ryzyko gospodarcze wynikającego z prawa, zwłaszcza prawa podatkowego. Zacznijmy od mierzenia skomplikowania prawa podatkowego. Na przykład w postaci corocznie ogłaszanego licznika skomplikowania podatków. Następnie egzekwujmy od polityków wszystkich obozów upraszczanie prawa podatkowego.

W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka