eif eif
317
BLOG

Nowy Jork: miejsca i ludzie. (IV)

eif eif Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

 Bardzo podobne, pod względem emocjonalnym było też moje spotkanie z Janem Nowakiem Jeziorańskim, legendarnym kurierem londyńskiego rządu RP na uchodźctwie do okupowanego kraju, a po wojnie długoletnim dyrektorem sekcji polskiej rozgłosni Radia Wolna Europa. Kiedy spotkałem go po raz pierwszy, w napisanej przez siebie książce, “Polska z oddali” napisał mi taką dedykację: Edwardowi Fiałkowskiemu z Solidarności, Jan Nowak. 13. XI. 88. Było to dla mnie bardzo wzruszające spotkanie, bo kiedy przed laty miałem okazje słyszeć jego głos na falach rozgłosni Radia Wolna Europa, nie marzyłem nawet wtedy, że kiedyś może nadejść taka chwila, w ktόrej będę mόgł poznać go osobiście. Nasze ostatnie spotkanie miało miejsce w katedrze Św. Jana Bożego w Nowym Jorku, na krόtko po uroczystości wręczenia Nagrody Pokojowej premierowi Tadeuszowi Mazowieckiemu, w marcu 1990 roku. Uczestnicząc w tej uroczystości miałem też niecodzienną okazję aby wysłuchać występu 98-letniego już wόwczas, słynnego polskiego pianisty, Mieczysława Horoszowskiego, ktόry wykonał kilka utworόw Fryderyka Chopina. Był to już jeden z ostatnich jego występόw. Ostatni koncert  będzie miał miejsce w niespełna miesiąc pόźniej w nowojorskiej Carnegie Hall. A skoro jesteśmy już w świecie muzyki, dodam w tym miejscu tylko, że na jednym z wystawnych nowojorskich rautow dyplomatycznych miałem rownież okazję poznać wybitnego pianistę jazzowego, Adama Makowicza, ktόry opowiadał mi o swych amerykańskich sukcesach, o ktόrych słyszałem już wcześniej, jeszcze będąc w Polsce. A było ich naprawdę wiele...

Ostatnim, wartym odnotowania tutaj spotkaniem, było - w odrόżnieniu od tych poprzednich - spotkanie nieformalne i miało miejsce na rok przed moim wyjazdem z Nowego Jorku, w polskiej dzielnicy Greenpoint. Było to spotkanie z  poetą i bardem „Solidarności” (ktόrym stał się niejako wbrew własnej woli), Jackiem Kaczmarskim,ktόry proroczo wyśpiewał na wiele lat przed upadkiem komunizmu: A mury runą, runą, runą i pogrzebią stary świat! Kiedy opowiadalem o mojej podrόży po Nowej Szkocji i Nowej Anglii, skąd właśnie tego popołudnia wrόciłem do Nowego Jorku, wspomniałem mu nawet o tym „murze, ktόry runąl”, bo właśnie przed kilkoma dniami natknąłem się niespodziewanie na wyeksponowany na ulicy – jako turystyczna atrakcja - fragment... muru berlińskiego w Portland, w stanie Maine. Niektόre teksty jego piosenek wpisywały się też w nasze życiorysy. Jak chociażby „Nasza klasa”, obaj byliśmy przecież przez jakiś czas (on znacznie dłużej) politycznymi emigrantami. Ubolewając nad rozproszeniem po świecie kolejnego pokolenia Polakόw w wyniku komunistycznej dyktatury, stanu wojennego, Jacek śpiewał w niej: 

„Kaśka z Piotrkiem są w Kanadzie, bo tam mają perspektywy
Staszek w Stanach sobie radzi, Paweł do Paryża przywykł”.
Zupełnie tak jak ja przywykłem do Nowego Jorku, a Jacek już niebawem miał zacząć przywykać do ...Australii.

  

eif
O mnie eif

Edward I. Fialkowski Utwórz swoją wizytówkę Edward Ireneusz Fiałkowski, ur. 25 OI 1952 w Szczecinie. W wieku szesnastu lat rozpoczyna swoja walke z komunizmem. W wieku siedemnastu lat zalozyciel mlodziezowego sprzysiezenia antykomunistycznego; jako porucznik Horyn pisal i rozpowszechnial z przyjaciolmi antykomunistyczne ulotki w Olkuszu. W styczniu 1975 zatrzymany przez milicje w trakcie niszczenia tablicy z haslem 30-lecia PRL. Nie ulega wowczas szantazowi, ktoremu zostaje poddany w celu zmuszenia go do wspolpracy z SB. Kilkanascie tygodni pozniej, powolany do odbycia sluzby wojskowej, odmawia jej, za co zostaje skazany na kare wiezienia przez Wojskowy Sad Garnizonowy w Krakowie. Ucieka z Aresztu Wojskowego na Pomorzu, zatrzymany w Poznaniu przez milicje zostaje przetransportowany do wiezienia w Stargardzie Szczecinskim, gdzie odbywa calosc kary, dwoch lat pozbawienia wolnosci. Po opuszczeniu wiezienia, pozbawiony przez dluzszy czas mozliwosci zatrudnienia, jest jednoczesnie szykanowany za to przez milicje. W pazdzierniku 1980 zalozyciel "Solidarnosci" w olkuskim oddziale Wojewodzkiego Przedsiebiorstwa Wodociagow i Kanalizacji, ktory byl pierwszym wolnym zwiazkiem powstalym wowczas przy WPWiK w wojewodztwie katowickim. W 1981 redaktor dwutygodnika MKK NSZZ "S" Ziemia Olkuska, "Nasz Glos". Po 13 grudnia, unikajac aresztowania wspolorganizator podziemnych struktur "S" w Olkuszu. Jako czlonek kierownictwa podziemnych struktur olkuskiej "S", nalezy do tzw.szostki (obok Mariana Barczyka, Stanislawa Gila, Adama Giery, Kazimierz Grzanki oraz Jozefa Strojnego). Wspolpracuje z podziemnym pismem "Solidarnosc Olkuska". Wielokrotnie zatrzymywany, przesluchiwany, pobity przez milicje; w mieszkaniu rewizje. Uczestnik wielu antykomunistycznych demonstracji na terenie calego kraju (m.in. Gdansk, Warszawa, Krakow, Katowice). Po jednej z nich (VI 1982) zatrzymany przez milicje, skazany przez Kolegium ds. Wykroczen na kare wysokiej grzywny. W 1987 brutalnie pobity przez oficera ZOMO w Gdansku, w dniu wizyty Jana Pawla II w tym miescie. Od 1988 na emigracji w USA. Pozostaje aktywnym dzialaczem wsrod Polonii. W 1989 czlonek Nowojorskiego Komitetu Wyborczego Solidarnosci; w trakcie wyborow czerwcowych w konsulacie, maz zaufania "S" w Nowym Jorku z ramienia Komitetu Obywatelskiego Solidarnosc. W 1990 przewodniczacy Komitetu Kampanii Prezydenckiej Lecha Walesy w Nowym Jorku. W wyborach parlamentarnych 1991 reprezentuje w Nowym Jorku Porozumienie Centrum. W 1992, kiedy prezydent L.Walesa aktywnie zaczal zwalczac tendencje dekomunizacyjne, w porozumieniu z pozostalymi bylymi mezami zaufania Walesy na Wschodnim Wybrzezu, wydal oswiadczenie, w ktorym domagal sie jego ustąpienia oraz rozpisania nowych, przyspieszonych wyborow prezydenckich. Czlonek Instytutu Jozefa Pilsudskiego w Ameryce. W latach1989-1996 wspolpracownik polonijnych gazet w Stanach Zjednoczonych. Autor wspomnien z okresu PRL, "Ojczyzno ma...". Obecnie mieszka w okolicach Denver w Kolorado, USA.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura