Samorządowiec Samorządowiec
603
BLOG

OBWE - nie będzie obserwatorów w komisjach wyborczych.

Samorządowiec Samorządowiec Polityka Obserwuj notkę 6

Dzisiaj OBWE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ang. OSCE/ODIHR) opublikowała Raport oceniający potrzebę swojego udziału w najbliższych wyborach prezydenckich i parlamentarnych w Polsce. (http://www.osce.org/odihr/elections/poland/150121  ). 

Raport został sformułowany na podstawie opinii i dyskusji na spotkaniach organizowanych przez OBWE w dniach 9-12 marca br. z przedstawicielami rządu, PKW i KBW, partii politycznych,  organizacji pozarządowych (Fundacja Batorego, Helsińska ) i  przedstawicielami mediów reprezentujących jednak bardzo jednostrone i ograniczone spectrum tj. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, TVP oraz do Gazety Wyborczej. (wykaz instytucji i osób w załączniku do Raportu).

W  efekcie spotkań OBWE ustaliło, a my dowiadujemy się z Raportu że:

  1. media w Polsce są otwarte i pluralistyczne, chociaż zdarzają się przypadki naruszenia przepisów i dobrych praktyk;
  2. rozmówcy OBWE generalnie mają zaufanie do przepisów prawa regulującego wybory;
  3. ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu Wyborczego umożliwiająca głosowanie korespondencyjne dla wszystkich jest krokiem w dobrym kierunku.

 

Generalnie wszystko jest pod kontrolą, nie było publikacji przez PKW błędnych wyników, nie było zafałszowania wyników z głosowania w związku z prawie 20% udziałem głosów nieważnych, nie ma  zatem powodu do przyjrzenia się procesowi wyborczemu na poziomie lokalnym i okręgowym, a także nie ma powodu angażowania obserwatorów wyborów (Election Observation Mission).   Niemniej jednak, była jakaś awaria systemu informatycznego w wyborach w 2014 roku, która spowodowała opóźnienie publikacji wyników z wyborów, zatem OBWE uważa za celowe dokładniejsze przyjrzenie się administracji wyborczej na poziomie krajowym. OBWE uważa także za celowe zbadanie przepisów prawnych. Z tych przyczyn rekomenduje wysłanie misji oceniającej wybory (Election Assessment Mission – EAM). Biorąc pod uwagę znaczenie polityczne wyborów parlamentarnych i władzę powierzoną parlamentowi w ramach Konstytucji, OBWE zaleca wysłanie misji oceniającej przebieg wyborów EAM tylko na wybory parlamentarne.  Misja EAM skupiłaby się na ocenie efektywności prac administracji wyborczej w wyborach parlamentarnych na poziomie krajowym, przepisów i praktyk stosowanych przy finansowaniu kampanii wyborczej, przepisów dotyczących dostępu do mediów w trakcie kampanii, jak i relacjonowania wyborów przez media, a także rozstrzygnięć możliwych sporów w trybie wyborczym.”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka