Ewa Pióro Ewa Pióro
1506
BLOG

Szukasz pracy czy etatu? Przykład Pawła Burdzego i Ewy Pióro

Ewa Pióro Ewa Pióro Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

Szukanie etatu to poważna sprawa także, dlatego, że gra toczy się często według brutalnych reguł. Im wyższe stanowisko, tym bardziej trzeba się napocić i być przygotowanym na faule i nieczyste zagrania. (…) Działanie jest  najlepszym lekarstwem na biadolenie, bo trzeba się skupić na „łamaniu” rzeczywistości a nie przebywaniu z tworami Twojego umysłu.

Podamy Ci przykład naszej, Pawła i Ewy, współpracy przy tej książce. Paweł szukał pracy i przez przypadek trafił na Salonie24 na bloga Ewy. Po kilku komentarzach do wpisów Ewy, postanowił zadzwonić i skorzystać z usług jej agencji. Przesłał swoje CV do bazy danych i spotkali się, aby Ewa mogła coś doradzić. Paweł zdecydowanie chciał robić to, w taki sam sposób w czym do tej pory odnosił sukcesy czyli rzecznik prasowy i spec od komunikacji dużych spółek i koncernów. Prowadził najtrudniejsze sprawy związane z utratą lub zagrożeniem wizerunku w mediach. Był cenionym specjalistą od Public Relations. Wcześniej przez wiele lat pracował jako dziennikarz i korespondent zagraniczny. Podczas pierwszego spotkania Paweł dowiedział się od Ewy, że to „wspaniałe CV”, co… było zgodne z tym, co słyszał podczas wielu dotychczasowych spotkań rekrutacyjnych. Ale rynek i budżety firm na projekty jego rodzaju zostały w 2009 drastycznie zredukowane i zapotrzebowania na ten pracy jest o wiele mniej. Powinien więc rozwinąć umiejętności handlowe, dzwonić do firm i pytać, na co jest zapotrzebowanie, formułować oferty, brać również mniejsze zlecenia i zdywersyfikować klientów-pracodawców. Nie miał innej możliwości, bo taka była ówczesna sytuacja rynkowa. Poza tym powinien zastanowić się, co daje mu tak naprawdę satysfakcję i właśnie teraz, gdy ma więcej czasu, niech zacznie realizować swoje pasje. Nawet, jeśli nie przyniesie mu to od razu pieniędzy. Nasz ponowny kontakt miał miejsce po kilku miesiącach. W tym czasie Paweł napisał scenariusz filmowy (który dostał nagrodę) i powrócił do starych projektów związanych z pisaniem książek. Przygotował się do kreowania przedsięwzięć medialnych i programów telewizyjnych. Ciągle był i nadal jest zainteresowany projektami związanymi z mediami, marketingiem i Public Relations, ale specyfika jego pracy ma to do siebie, że są to określone czasem projekty. W jego zawodzie zawsze będą przydatne umiejętności handlowe. I te umiejętności Paweł rozwija. Przy ponownym spotkaniu Ewa zaproponowała Pawłowi współautorstwo tej oto książki, którą trzymasz w ręku. Paweł jest nie tylko współautorem treści i redakcji, ale również zadbał o znalezienie Wydawcy (w tym miejscu dziękujemy za wspaniałą współpracę „Światowi Książki”) i odpowiednią promocję. To dzięki jego współudziałowi Pawła masz okazję czytać ten tekst. No i dzięki Ewie, bo jako doświadczony doradca personalny odkryła talent i możliwości Pawła i zachęciła go do współpracy. 

Jeżeli nie masz pracy, to słowa które przeczytasz nie zabrzmią dobrze w Twoich uszach. Jesteśmy jednak pewni, że jak już ogarniesz osobistą sytuację, przyznasz nam rację: „Ten życiowy kryzys to niepowtarzalna szansa dla Ciebie i głupio byłoby jej nie wykorzystać”.

Straciłeś pracę – i wraz z tym bolesnym doświadczeniem pojmujesz sens prawdy, którą być może do tej pory odrzucałeś. Że stanowisko, władza, pieniądze, autorytet nie są nam dane raz na zawsze, że trzeba się liczyć z możliwością ich utraty. Że gdy jesteś pracownikiem, decyzje podejmuje ktoś inny, na co nie masz zwykle żadnego wpływu. A Twoja praca zawsze zależna jest od rynkowej gry podaży i popytu. Ty również zmieniasz się z upływem czasu. Zmieniają się Twoje oczekiwania, zmienia się Twoja dynamika, sposób działania i wcale nie jest powiedziane, że popyt na pracowników takich jak Ty kiedyś się nie skończy. Jeśli już to sobie uświadomiłeś - to świetnie. Taka wiedza to doskonały punkt wyjścia do kolejnych działań. Teraz na pewno szybciej uporasz się z własnym kryzysem emocjonalnym i uśmierzysz ból po stracie pracy. A gdy uda Ci się nieco zdystansować i pozbyć bagażu zbędnych emocji, tym łatwiej będzie  znaleźć wyjście z tej sytuacji.

Powyższy tekst to fragment mojej i Pawła Burdzego książki "Jak znaleźć pracę i nie zgubić po drodze siebie"
Książka dla wszystkich, którzy szukają pracy lub chcieliby ją zmienić. Jak pokonywać  niepowodzenia w staraniach o pracę? Jak rozpoznać potrzeby pracodawcy i skutecznie pokazać swoje atuty? Czym kierują się pracodawcy i rekruterzy? Co zrobić, gdy brak odzewu na dziesiątki wysłanych CV? Konkretne rady i wskazówki mocno osadzone w  realiach polskiego rynku pracy.
Premiera: 3 listopada

pp

kkk

 

 

Ewa Pióro
O mnie Ewa Pióro

Empatyczna - postrzegam świat oczami kandydatów i pracodawców, wspieram jednych i drugich w rozwoju. . :0) . "Nawet najciekawszą dyskusję można stłamsić pieprzeniem." - nieznany cytat blogerki

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo