Forum Ekonomiczne Krynica Forum Ekonomiczne Krynica
364
BLOG

Oszczędzanie energii, czyli Europa 20-20-20

Forum Ekonomiczne Krynica Forum Ekonomiczne Krynica Gospodarka Obserwuj notkę 0

Jeśli będziemy w sposób inteligentny zarządzać energią, w ciągu najbliższych lat możemy ograniczyć jej zużycie aż o 30%.

Jednym z najważniejszych wyzwań e Europie, a w szczególności w Polsce, stają się oszczędzanie energii i tworzenie mapy niskoemisyjnej gospodarki. – Jeśli poprawimy efektywność energetyczną, to poprawimy kondycję biznesu – prognozował Belg Giles Dickinson (Wiceprezydent Alstom) w panelu dyskusyjnym „Pakiet UE 20-20-20. Czy rzeczywiście zbliżamy się do stworzenia czystszej i niezależnej energetycznie Europy?”. Aby osiągnąć ten cel – powinniśmy wprowadzić monitorowanie zużycia energii – proponował Marc Coroler (Schneider Electric).

W styczniu 2008 r. Komisja Europejska w ramach Pakietu Klimatyczno-Energetycznego  dla UE zaproponowała redukcję emisji CO2 o 20% w roku 2020 w porównaniu do 1990 r., a także wzrost zużycia energii ze źródeł odnawialnych w UE z 8.5 do 20%, dla Polski ustalono wzrost z 7 do 15% oraz zwiększenie efektywności energetycznej o 20%. To znamy już z bliska – znikają żarówki żarowe, które na emisję ciepła tracą 95% pobieranej energii.

Joanna Maćkowiak-Pandera, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, przekonywała, ze większość rządów skupia się na perspektywie 4 lat, to jest swojej kadencji. W rozwiązywaniu problemów środowiska musimy jednak myśleć o znacznie szerszym horyzoncie czasowym, sięgającym kilkudziesięciu lat. Jej rząd zgodził się przyjąć projekt z długodystansową wizją. – Jeżeli osiągniemy 20% efekt oszczędności zużycia energii, to redukcja emisji CO2może osiągnąć poziom 25% – prognozowała. Maćkowiak-Pandera uważa, ze UE w kwestii ochrony środowiska pozostaje samotnym liderem w skali świata. Chiny i USA pozostają w tyle i w tej kwestii nie mogą być partnerem.  Przeciwnego zdania był Stewart Stevenson, Minister Środowiska Szkocji, który wspomniał m.in. o szerokim projekcie budowy farm wiatracznych w Szkocji.

Przed Polską stawia się trudne cele transformacji z dominującej energetyki węglowej na tę czystszą ze źródeł odnawialnych, czy też jądrową. Maciej Owczarek, Prezes ENEA SA uważa, że energia odnawialna ma ogromny potencjał ale jest niestabilna. – Oczywiście chcemy budować farmy wiatrowe, ale w perspektywie kilkudziesięciu lat polska energetyka niewiele się zmieni. Ale jestem optymistą i wierzę, że Polsce uda się zrealizować postanowienia pakietu klimatycznego – mówił. Pewną nadzieję dają złoża gazu łupkowego, gaz z Rosji jest drogi i niepewny, pozostaje nam tylko węgiel. Powinniśmy skorzystać z doświadczeń Chińczyków, którzy na polu ograniczenia emisji i wzrostu efektywności elektrowni węglowych maja spore doświadczenie. W ciągu ostatnich 15 lat ograniczyli zużycie energii o 12%.

Koszt zmniejszenia emisji CO2 niestety obciąży rachunki za energię. I to jest jeden z powodów, dlaczego za energię będziemy płacić coraz więcej. W tym temacie wszyscy panel iści byli zgodni, zresztą nie tylko na tej sesji.

- Chcemy zrezygnować z elektrowni jądrowych, zamknęliśmy ich osiem i chcemy zastąpić je innymi – mówił Niemiec Bernd Vollmer (Hitachi Power). Niemcy kupują energię z elektrowni jądrowych Francji, w przyszłości chcą ją zastąpić energią ze źródeł odnawialnych.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka