Fronda Młodych Fronda Młodych
400
BLOG

Osiemnasta rocznica śmierci o. Józefa Bocheńskiego

Fronda Młodych Fronda Młodych Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

 

 

Największe trudności przeciw wierze pochodzą nie z rozumu, ale z namiętności. Wiadoma rzecz, że rozpustnik, choćby miał wiarę silną, utraci ją na pewno, jeśli będzie trwał w rozpuście. Zdarza się np., że gdy księża tracą wiarę, to w olbrzymiej większości nie dlatego, że mieli wątpliwości, ale z powodu grzesznego życia.

Czy ten celny i przede wszystkim adekwatny do „dzisiaj, tu i teraz” cytat można uznać za wizytówkę ojca Józefa Bocheńskiego? Oczywiście, że tak. Jednak jeśli ktoś rzuci coś innego na to miejsce – absolutnie nie będę protestował. Na przykład:

Humanizm wydaje się podejrzany, bo to tak przyjemnie uważać się za coś znakomitego! Myślę, że gdyby krokodyle mogły filozofować, na pewno stworzyłyby krokodylizm.

Ojciec Józef Bocheński, zanim przyjął święcenia, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Później, już jako kapelan Wojska Polskiego, brał udział w bitwie pod Kockiem, dostał się do niewoli niemieckiej. Zdołał uciec. Walczył w bitwie pod Monte Cassino jako żołnierz II Korpusu Polski.

Spod pióra ojca Bocheńskiego – sowietologa pochodzą takie m.in. słowa:

Marksizm-leninizm, jest prawdopodobnie najbogatszym zbiorem zabobonów, jaki kiedykolwiek utworzono. Jego wyznawcy są typową sektą z typowym guru.
Ich poglądy, a mianowicie marksizm, zawierają między innymi tak zwany naukowy światopogląd, materializm dialektyczny, scjentyzm, historiozofię, ekonomizm, zabobonną teorię klas, wiarę w postęp, aby tylko te gusła wymienić....
Można bez przesady powiedzieć, że od wielu wieków nie znano takiego poniżenia myśli ludzkiej jak to, którego doznała pod rządami marksizmu.

Zaskakującym jest fakt, że wstępując do zakonu Dominikanów w 1927 roku ojciec Józef Bocheński był ateistą. Studiował prawo we Lwowie i ekonomię
w Poznaniu, filozofię we Fryburgu i teologię w Rzymie.
Z dwóch ostatni nauk uzyskał tytuł doktora, zaś habilitację z logiki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Rektor Uniwersytetu we Fryburgu w latach 1964-66.

Dziś mija osiemnasta rocznica śmierci tego niezwykłego i zasłużonego człowieka.
Pamiętajmy o ojcu Józefie Bocheńskim.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie