fundacjahipoterapia fundacjahipoterapia
234
BLOG

Hipoterapia wskazania i profity

fundacjahipoterapia fundacjahipoterapia Rozmaitości Obserwuj notkę 0

Nasza Fundacja zajmuje się zagadnieniem hipoterapii od 23 lat, dlatego wiemy, jak skuteczna może być. Każda rehabilitacja wymaga wysiłku i samozaparcia zarówno ze strony pacjenta jak i terapeuty. Proponowana przez nas forma rehabilitacji odbywa się w przyjemnej, relaksującej atmosferze zabawy i stanowi doskonałą alternatywę dla ciężkich, żamudnych klasycznych ćwiczeń rehabilitacyjnych. 

Wśród wskazań do hipoterapii można wymienić zespoły neurologiczne, których istota polega na braku zakodowanego w mózgu prawidłowego wzorca ruchu miednicy podczas chodu. Ruch konia w stępie jest cennym narzędziem przekazującym właściwy wzorzec ruchu jeźdźcowi. Dotychczas nie wynaleziono żadnego urządzenia, które pozwoliłoby wypracować odpowiedni wzorzec chodu osobom cierpiącym na jego zaburzenia. Dlatego hipoterapia jest zalecana dzieciom niewidomym i niedowidzącym, pacjentom z mózgowym porażeniem dziecięcym, ze stanami po urazach czaszkowo-mózgowych, ADHD, z niektórymi chorobami mięśni, chorobami psychicznymi. Jest także stosowana do normalizacji napięcia mięśniowego, doskonalenia równowagi, schematu własnego ciała, koordynacji, orientacji w przestrzeni, poczucia rytmu oraz stymulacji czucia powierzchniowego. 
 
Hipoterapia stanowi jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej, a jej uniwersalność polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym. Doskonale sprawdza się w przypadku osób niepełnosprawnych, które często borykają się z wieloaspektowymi problemami. Hipoterapia pomaga w leczeniu konkretnego schorzenia, a dodatkowo - jako metoda holistyczna - poprawia ogólną kondycję psycho-fizyczną pacjenta. W zależności od indywidualnego przypadku (zdiagnozowanego przez lekarza) zajęcia na koniu są zalecane przy autyzmie, zespołach ortopedycznych (wady postawy, skoliozy, stany po amputacji i wady rozwojowe kończyn),zespołach genetycznych (Zespół Downa), przepuklinach oponowo-rdzeniowych oraz zespołach psychologicznych.
 
Przyjemna atmosfera relaksuje dziecko i otwiera go na kontakt z terapeutami i zwierzęciem, którzy stają się jego przyjaciółmi i których obdarza swoim zaufaniem. Dzięki temu mały pacjent angażuje się w ćwiczenia, co przynosi lepsze efekty terapii. Sytuacja terapeutyczna sprzyja pracy z osobami zaburzonymi emocjonalnie, upośledzonymi umysłowo, niedostosowanymi społecznie, zwiększa u nich koncentrację, poprawia zdolności komunikacyjne, wzmacnia poczucie własnej wartości. 
 
"Nic nie zastąpi uśmiechu i spojrzenia dziecka autystycznego, czy radości, z jaką dzieci witają  się z terapeutą i koniem. Ich autentyczna radość i duma z wielkich i małych postepów jest największą nagrodą..."
- Emmy Chrapla, hipoterapeutka.
 
Aktualnie dysponujemy wolnymi miejscami  na zajęcia z udziałem konia. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach hipoterapeutycznych jest orzeczenie o niepełnosprawności oraz wypełnione przez lekarza prowadzącego skierowanie na terapię. Bliższe informacje znajdują się na stronie Fundacji

Fundacja istnieje od jesieni 1989 roku i jest najstarszą ogólnopolską organizacją pozarządową zajmującą się wszelkimi zagadnieniami związanymi z hipoterapią i rehabilitacją konną.Koncentrujemy się na modelu kompleksowej rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych wspomaganej przez hipoterapię oraz terapię rodziny.Naszym głównym celem jest pomoc dzieciom niepełnosprawnym w rozwoju psycho-ruchowym oraz społecznym.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości