fundacjahipoterapia fundacjahipoterapia
177
BLOG

Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych do ratyfikacji

fundacjahipoterapia fundacjahipoterapia Polityka Obserwuj notkę 0

W piątek (6 lipca) senat poparł ustawę, która upoważni prezydenta Bronisława Komorowskiego do ratyfikacji Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych.

Polska ratyfikuje jednak konwencje z zastrzeżeniami. Jedno dotyczy kwestii małżeństw osób upośledzonych umysłowo lub chorych psychicznie. Zapisy konwencji są bowiem niezgodne z zapisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi, że: Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeśli jednak stan zdrowia i umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.(art. 12 § 1)
Mieczysław Augustyn (PO) przyznał, że powyższe zapisy są za daleko idące. Według tego prawa sąd uzyskuje możliwość swego rodzaju selekcji, podziału na tych, którzy są godni tego, by zawrzeć związek małżeński, oraz na tych, którzy tego zrobić nie mogą; na tych, którzy mogą spłodzić zdrowe dzieci, i na tych, którzy tego uczynić nie mogą. – mówi senator.
Drugie zastrzeżenie dotyczy ubezwłasnowolnienia. Ubezwłasnowolnienie orzeka sąd w przypadku, gdy konieczne jest ustanowienie opieki dla osoby niezdolnej do samodzielnego podejmowania decyzji. W Polsce obecnie całkowicie ubezwłasnowolnionych jest ok. 70 tys. osób, a częściowo ubezwłasnowolnionych ok. 11 tys. Należy przeglądnąć zapisy obowiązującego prawa, tak by dostosować je do zapisów konwencji, która wymaga ograniczenia stosowania ubezwłasnowolnienia do koniecznego minimum. Rząd zadeklarował, że poczyni odpowiednie kroki, by zlikwidować te rozbieżności.
Trzecie zastrzeżenie odnosi się do artykułu mówiącego o likwidacji dyskryminacji osób niepełnosprawnych we wszystkich sprawach dotyczących małżeństwa, rodziny, rodzicielstwa i związków. Polska rezerwuje sobie prawo, by przestrzegać jej rozstrzygnięcia odnośnie warunków przerywania ciąży.
Polska nie przyjmie też protokołu fakultatywnego – ma wątpliwości co do powołania i zakresu kompetencji komitetu do spraw osób niepełnosprawnych. Za monitorowanie wdrażania Konwencji odpowiedzialny będzie Rzecznik Praw Obywatelskich.
Według pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych – wiceministra Jarosława Dudy - Konwencja ma zapewnić osobom niepełnosprawnym prawo i poczucie pełnego, równoprawnego uczestniczenia w życiu społecznym.
Konwencja zawiera przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące: tworzenie warunków do korzystania przeznich z praw na równi z innymi osobami oraz wprowadzenie rozwiązań specjalnie do nich adresowanych.

 

Źródło: PAP, rynek zdrowia.pl


 

Fundacja istnieje od jesieni 1989 roku i jest najstarszą ogólnopolską organizacją pozarządową zajmującą się wszelkimi zagadnieniami związanymi z hipoterapią i rehabilitacją konną.Koncentrujemy się na modelu kompleksowej rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych wspomaganej przez hipoterapię oraz terapię rodziny.Naszym głównym celem jest pomoc dzieciom niepełnosprawnym w rozwoju psycho-ruchowym oraz społecznym.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka