fundacjahipoterapia fundacjahipoterapia
283
BLOG

Konferencja Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością

fundacjahipoterapia fundacjahipoterapia Polityka Obserwuj notkę 0

Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością od poczatku 2011 roku prowadzi projekt pt.: „Rzecznictwo na rzecz osób niepełnosprawnych - standardy usług rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych”, który jest finansowany przez Fundację im. Stefana Batorego oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO). W poniedziałek (23.07.2012r.) odbyła się konferencja, którą zorganizowała Koalicja, by przedstawić szerokiemu gronu odbiorców efekty swojej pracy nad powyższym zagadnieniem. W przygotowanej przez Koalicję propozycji koszyka gwarantowanych usług rehabilitacji spolecznej znalazły się takie elementy jak pomoc asystencka, w tym pomoc asystencka w formie interwencyjnej, oraz trener pracy.

 

Po wstępie wygłoszonym przez Prezes Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Annę Woźniak-Szymańską w programie znalazło się krótkie wystąpienie pana Macieja Kasperkowiakaz Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących. Pan Kasperkowiak przedstawił zasady działania pętli indukcyjnej, która w znaczym stopniu pomaga osobom niedosłyszącym, używającym aparatów słuchowych w zrozumieniu przekazywanych treści. Jak wielokrotnie podkreślił przedstawiciel Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących problemem jest jakość dźwięku nie jego głośność, a powszechne zastosowanie pętli indukcyjnych jest standardem w Europie. W Polsce niestety ciągle brak rozwiązań prawnych, które jasno określałyby zasady zastosowania pętli indukcyjnej w przestrzeni publicznej.

 

Minister Jarosław Duda - Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, wyraził wielką radość z faktu, że zakończył się proces legislacyjny Konwencji NZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych (Konwencja została uchwalona przez Sejm i Senat) i obecnie czeka na uroczystą ratyfikację - Prezydent podpisze ją na początku września. Według ministra Konwencja będzie pewnym otwarciem, ale nie można spodziewać się, że nagle wszystko się zmieni. Nadal będą istnieć bariery, zarówno te funkcjonalne jak i mentalne, ale zostanie przygotowany grunt pod to, by zmieniać rzeczywistość. Minister Duda stwierdził, że dorośliśmy do tego, by przygotować nowoczesną ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, ale spodziewa się mozolnej pracy, ponieważ trzeba pogodzić interesy wielu środowisk. Minister podkreślił, że trzeba zindywidualizować pomoc, tak by środki trafiały do konkretnej osoby w postaci swoistego vouchera.Takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej efektywne.

 

Janusz Gałęziak- Radca Minister przedstawił europejskie dobre praktyki w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej. Przypomniał, że jedna na sześć osób w Europie boryka się z jakąś formą niepełnosprawności tj. 80 mln ludzi, a wskaźnik ubóstwa osób niepełnosprawnych w Unii Europejskiej jest o 70% wyższy niż w wypadku osób pełnosprawnych. Wciąż problemem jest równy dostęp do edukacji, a co za tym idzie z dostępem do pracy. Minister Gałęziak wspomniał, że nie uda się osiągnąć 75% poziomu zatrudnienia w Unii Europejskiej, jeśli nie sięgnie się do naturalnych zasobów ludzkich, w tym osób niepełnosprawnych, a na rynku pracy w Unii można zauważyć trend odchodzenia od systemu pracy chronionej, w przypadku osób niepełnosprawnych, na rzecz pracy na otwartym rynku. Można zanotować także rozwój zatrudnienia wspomaganego, które zostało zaadaptowane na grunt europejski ze Stanów Zjednoczonych. Wymienia się pięć składników zatrudnienia wspomaganego: osobiste zaangażowanie (zapewnienie jednostce odpowiednich informacji,które pomogą jej podjąć decyzję o podjęciu zatrudnienia) określenie profilu zawodowego (pomoc w identyfikacji zdolności), samozatrudnienie (zatrudnienie z uwzględnieniem potrzeb zarówno pracownika jak i pracodawcy), zaangażowanie pracodawcy (ustalenie warunków współpracy), wsparcie w trakcie zatrudnienia (gotowość do udzielenia pomocy w dynamicznie zmieniającej się sytuacji). Podstawowe trzy zasady zatrudnienia wspomaganego to: praca płatna, praca na otwartym rynku pracy, wsparcie o charakterze stałym. Ta koncepcja pracy jest uważana za zgodną z wymaganiami Konwencji Narodów Zjednoczonych. Jednakże żeby system zadziałał to przede wszystkim osobie niepełnosprawnej musi opłacać się podjąć zatrudnienie. Zyski muszą przewyższać koszty, a także musi sama siebie postrzegać jako posiadającą potencjał do podjęcia obowiązków zawodowych. Także pracodoawcy musi kalkulować się zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. Aby system zadziałał wszystkie elementy muszą się zgadzać - kwalifikacje osób niepełnosprawnych, strumień finansowania, mechanizm monitorowania i oceny, rozwiązania prawne.

 

Rekomendacje projektu „Rzecznictwo na rzecz osób niepełnosprawnych. Standardy usług rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych” przedstwiła Agnieszka Żychalak - specjalistka ds. merytorycznych projektu.

 

Panel dyskusyjny prowadzony przez Piotra Pawłowskiego - wiceprezesesa Zarządu Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością pt. "Uzupełnienie rozwiązań systemowych w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych o nowe gwarantowane usługi" zaangażował panelistów: Sławomira Piechotę - Przewodniczącego Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Mark Plurę - Poseła na Sejm RP, Wojciecha Skibę - prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dr Izabelę Książkiewicz - socjologa, Szkoła Główna Handlowa, Andrzej Kurkiewicza - adwokata, Alinę Wojtowicz-Pomierna - wicedyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Małgorzatę Pacholec - prezesa Zarządu Retina AMD, przewodniczącą Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych m.st. Warszawy. Uczestnicy panelu odpowiadali na pytania wiceprezesa zarządu Koalicji m. in. w kwestii możliwości wejścia z życie projektu, sposobów większej aktywizacji środowiska, szansy znalezienia się tychże rozwiązań w obecnej kadencji, roli organizacji pozarządowych w procesie pracy nad projektem.

 

Trudno się nie zgodzić z stwierdzeniem Prezes Koalicji na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Anną Woźniak-Szymańską, że bardziej ekonomicznie uzasadnione jest wprowadzenie rehabilitacji społecznej niż obciążanie budżetu państwa ogromną rzeszą nieprzygotowanych do pracy osób niepełnosprawnych. To ta bardziej pragmatyczna strona zmian, które proponuje Koalicja. Umożliwienie osobom niepełnosprawnym podjęcia pracy zawodowej to wszakże coś więcej. To szansa na normalne, aktywne i szczęśliwe życie.

 

Retransmisja konferencji

 

 

Fundacja istnieje od jesieni 1989 roku i jest najstarszą ogólnopolską organizacją pozarządową zajmującą się wszelkimi zagadnieniami związanymi z hipoterapią i rehabilitacją konną.Koncentrujemy się na modelu kompleksowej rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych wspomaganej przez hipoterapię oraz terapię rodziny.Naszym głównym celem jest pomoc dzieciom niepełnosprawnym w rozwoju psycho-ruchowym oraz społecznym.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka