Gazeta Obywatelska Gazeta Obywatelska
204
BLOG

Michał Mońko - Strażnik języka PRL w nowej Polsce

Gazeta Obywatelska Gazeta Obywatelska Polityka Obserwuj notkę 2

„Mówi się, czyli o wymowie i wymowności Polaków” – to hasło Forum Kultury Słowa, jakie odbyło się 9-11 października 2013 roku w Szczecinie. Organizatorem owego Forum Kultury była Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN w Warszawie.

 

 

 

 

Odznaczony profesor

Honorowym przewodniczącym Rady Języka jest prof. Walery Pisarek, znany prasoznawca, autor wielu książek o powinnościach dziennikarzy, a w czasach PRL strażnik języka zgodnego z linią PZPR.

Przypomnijmy, że gdy zeszłego roku prezydent RP, Bronisław Komorowski, ustanowił zaszczytną nagrodę i medal „Zasłużony dla polszczyzny”, to pierwszym zasłużonym i odznaczonym został właśnie profesor Walery Pisarek.

Profesor Pisarek odebrał nagrodę na uroczystej Gali Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO.

Medal za zasługi dla polszczyzny i dla Polski wręczył Profesorowi szef Kancelarii Prezydenta, Jacek Michałowski. W uroczystości wzięli udział ministrowie w Kancelarii Prezydenta, a także, znani miłośnicy języka polskiego i celebryci.

Grono klakierów

Na uroczystości w Teatrze Polskim profesora Pisarka oklaskiwali: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, znany ze wspaniałej wymowności; językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, były redaktor naczelny „Globu 24”; dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn; reżyser Krzysztof Zanussi; aktorzy: Krzysztof Kowalewski, Marta Lipińska i Marek Kondrat, celebryta Jacek Fedorowicz, wokalistka jazzowa Aga Zaryan (zaśpiewała piosenkę z tekstem Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza”).

Profesora chleb powszedni

Prezydent Komorowski, znany miłośnik języka polskiego, patronuje od roku kampanii edukacyjnej: „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. W ramach tej kampanii chciałbym dodać niezwykle ważną, pochodzącą z czasów PRL, wypowiedź zasłużonego dla polszczyzny profesora Pisarka:

„W naszej prasie, a zwłaszcza w gazetach i czasopismach partyjnych, każdy dziennikarz może być traktowany jako pracownik frontu ideologicznego. Występując w tym charakterze, powinien przyczyniać się do realizowania społecznych i politycznych celów, wytkniętych przez partię, i upowszechniać w świadomości obywateli jej generalną linię polityczną.

Patriotyzm, sprawiedliwość społeczna, pokój, praca, internacjonalistyczna solidarność z ludami walczącymi o wyzwolenie społeczne i narodowe, współodpowiedzialność za losy kraju – oto najważniejsze i nieuniknione zasady tej linii. Kto ich nie uznaje, nie znajdzie dziś dla siebie miejsca w polskim dziennikarstwie” (Walery Pisarek, Prasa – nasz chleb powszedni, Wrocław 1978, s.187-188”).

Weryfikacja

W latach siedemdziesiątych byłem dziennikarzem „Kultury”, pisałem też w „Literaturze”, w „Kontrastach”, w „Odrze”. Miałem wielkie kłopoty z utrzymaniem się w okopach dziennikarstwa.

Nade wszystko nie realizowałem celów wytkniętych przez partię i profesora Pisarka. Raz po raz zbaczałem z linii partyjnych zasad, wykreślanych przez funkcjonariuszy dziennikarstwa i przez funkcjonariuszy nauki w służbie partii, takich jak profesor Pisarek. A kiedy zbaczałem, interweniowała cenzura z ulicy Mysiej, niekiedy interweniowali funkcjonariusze SB.

Kiedy w stanie wojennym stanąłem przed Komisją Weryfikacyjną, powołaną przez Sztab Informacyjno-Propagandowy KC PZPR, jeden z dwunastu „szacownych” członków Komisji Weryfikacyjnej przeczytał mi fragment książki Profesora o powinnościach dziennikarza. Następnie powiedział, że nie może być dla mnie miejsca w polskim dziennikarstwie, bo zszedłem z linii zasad, które są fundamentalne w leninowsko-marksistowskiej teorii i praktyce środków masowego przekazu.

Nagrody Rady Języka

Zejście z linii zasad oznaczało w PRL wyjście z dziennikarstwa. Półtora roku pracowałem jako stolarz i ślusarz, broniąc w ten sposób linii prawdy i zasad moralnych. Ale za to nikt w wolnej Polsce nie daje ani nagród, ani medali. Natomiast bolszewickie indoktrynowanie dziennikarzy, wyrzucanie dziennikarzy z pracy nagradzane jest w nowej Polsce medalami, tytułami i stanowiskami w Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

 

 

Dwutygodnik „Prawda jest ciekawa Gazeta Obywatelska” wydaje Solidarność Walcząca. Nasza redakcja mieści się we Wrocławiu, natomiast gazeta dostępna jest na terenie całego kraju. „Prawda jest ciekawa Gazeta Obywatelska” porusza tematykę społeczno-polityczną, kładąc szczególny nacisk na promocje idei solidaryzmu społecznego i uczciwości w przestrzeni publicznej. Zależy nam również na aktywności naszych czytelników, tak aby stać się miejscem działalności obywatelskiej ludzi, którzy nie odnajdują dla siebie przestrzeni w głównym nurcie, zarówno medialnym, jak i politycznym. Jesteśmy dwutygodnikiem, który nie tylko krytykuje i wytyka błędy władzy, instytucjom państwowym i osobom zaangażowanym w życie publiczne w naszym kraju, ale również przedstawia własne propozycje usprawnienia funkcjonowania państwa i obywateli w jego ramach. Nasz adres - gazetaobywatelska.info

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka