Gazeta Obywatelska Gazeta Obywatelska
230
BLOG

Piotr Miśkowski - Dwie polityki historyczne

Gazeta Obywatelska Gazeta Obywatelska Kultura Obserwuj notkę 0

Księgarnie zasypano przecenionymi płytami DVD. Za niecałe 2 złote można kupić filmy, które powielono w nakładach tak gigantycznych, że teraz sprzedaje się je za tak absurdalną cenę. Pierwszy z tych filmów nosi tytuł „Lidice”, drugi – „Pokłosie”.

 

Czechosłowacja należała do krajów, które w II wojnie światowej poniosły najmniejsze straty. W 1942 roku, po jednej z nielicznych akcji przeprowadzonych przeciw Niemcom okupanci dokonali jedynej w historii Protektoratu Czech i Moraw poważnej akcji odwetowej. 

Pacyfikacji o skali znacznie większej niż dokonana w czeskich Lidicach w Polsce Niemcy przeprowadzili  kilkaset. Jednak dzięki czeskiej polityce historycznej, prowadzonej zarówno w czasach komunistycznych, jak też w niesłabnącym natężeniu obecnie, to Lidice, a nie Warszawa czy żadna z polskich wiosek, stały się symbolem hitlerowskich zbrodni przeciw nie-żydowskiej ludności Europy.

Ilość wielojęzycznych publikacji, produkcji filmowych, konferencji czy wystaw na temat Lidic jest tak ogromna, że nikt w żadnym kraju nie ma dziś wątpliwości, po której stronie byli Czesi w czasie ostatniej wojny. Praga potrafiła zadbać o to, by w większości podręczników historii XX w. na całym świecie znajdowała się fotografia i informacja przedstawiająca tragedię Lidic.

Równocześnie władze Polski nie potrafią przeciwstawiać się nawet oszczerstwom o „polskich obozach koncentracyjnych”. Przeciwnie – z pieniędzy polskich podatników finansowane są filmy insynuujące Polakom ich współudział w zagładzie Żydów. Jednym z nich jest „Pokłosie”, w którym plejada polskich aktorów opowiada o zbrodniach nikczemnych Polaków. O zbrodniach, jakich wymyślić nie potrafiliby nawet Gross czy Goebbels. Czesi też zatrudnili plejadę filmowców i to w części zagranicznych. Nie poskąpili grosza, by po hollywoodzku opowiedzieć o heroizmie i cierpieniu czeskich bohaterów.

„Lidice” i „Pokłosie” są dziś  dostępne w sieciowych salonach – obydwa w cenie 1,99 zł. Pierwszy film – czeski, drugi – polski. Dwa wymowne przykłady stosunku do historycznej prawdy i do własnej ojczyzny.

 

 

Dwutygodnik „Prawda jest ciekawa Gazeta Obywatelska” wydaje Solidarność Walcząca. Nasza redakcja mieści się we Wrocławiu, natomiast gazeta dostępna jest na terenie całego kraju. „Prawda jest ciekawa Gazeta Obywatelska” porusza tematykę społeczno-polityczną, kładąc szczególny nacisk na promocje idei solidaryzmu społecznego i uczciwości w przestrzeni publicznej. Zależy nam również na aktywności naszych czytelników, tak aby stać się miejscem działalności obywatelskiej ludzi, którzy nie odnajdują dla siebie przestrzeni w głównym nurcie, zarówno medialnym, jak i politycznym. Jesteśmy dwutygodnikiem, który nie tylko krytykuje i wytyka błędy władzy, instytucjom państwowym i osobom zaangażowanym w życie publiczne w naszym kraju, ale również przedstawia własne propozycje usprawnienia funkcjonowania państwa i obywateli w jego ramach. Nasz adres - gazetaobywatelska.info

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura