Gaz łupkowy Gaz łupkowy
739
BLOG

Łupkowy odwiert Łebień LE-2H produkuje gaz ziemny

Gaz łupkowy Gaz łupkowy Rozmaitości Obserwuj notkę 1

Pojawiły się pierwsze konkretne informacje o gazie łupkowym w Polsce. Nie dotyczą one jeszcze szacunków zasobów wydobywalnych, ale stanowią element polskiej łupkowej układanki. Firma 3Legs Resources opublikowała dane z trwających testów produkcyjnych odwiertu Łebień LE-2H. Uzyskiwany obecnie przepływ gazu mieści się w przedziale 15 900 – 22 100 m3/dzień. To dużo czy mało? Trudno powiedzieć, ponieważ testy jeszcze się nie zakończyły. Możemy jednak pokusić się o porównanie aktualnej wydajności odwiertu LE-2H ze średnią początkową wydajnością uzyskiwaną w odwiertach gazu łupkowego w USA. Na łamach czasopisma Oil&Gas Journal znajduje się rzeczowy artykuł dotyczący wydobycia gazu łupkowego ze złoża Fayetteville. Dla naszej analizy najbardziej przydatny jest rysunek 11 przedstawiający średnie wydajności z odwiertu w pierwszym miesiącu pracy w wybranych hrabstwach.

wydajności z Fayettevile

Skupiając się na początkach zagospodarowywania złoża w 2008 roku widzimy, że w pierwszym miesiącu eksploatacji odwiertu uzyskiwano średnie wydajności gazu ziemnego w przedziale od 44 do 55 milionów stóp sześciennych miesięcznie, tj. 41 500 – 52 000 m3/dzień. Od tych wartości wyraźnie odbiegają odwierty z hrabstwa Independence z wydajnościami o połowę niższymi: 20 mln stóp sześć., czyli ok. 19 000 m3/dzień.

Porównując do odwiertów z Fayetteville widzimy, że Łebień LE-2H nie posiada obecnie tak dużego potencjału produkcyjnego jak odwierty amerykańskie. Jednak wydajność na poziomie ok. 20 000 m3/dzień jest obiecująca. Pozostaje nam czekać na kolejne wyniki testów nie tylko z odwiertów 3Legs Resources, ale także z pozostałych koncesji.

Źródło: gazniekonwencjonalny.wordpress.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości