Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
750
BLOG

Hindusi mają klucz do wszystkich telewizji świata

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Firma Saankhya Labs zaprezentowała na targach CES w Las Vegas rewolucyjny układ scalony - SL1001.

Hindusi pokazali pierwszy na świecie, uniwersalny demodulator sygnałów telewizyjnych, kompatybilny ze wszystkimi obecnymi standardami.

Obsługuje on zarówno sygnały telewizji naziemnej (ATSC, DVB-T, ISDB-T, DTMB), kablowej (DVB-C, US Cable, Japan Cable), satelitarnej (DVB-S) jak i analogowej (PAL, NTSC), a także cyfrowe sygnały radiowe (FM, DAB, DAB+). Jest to możliwe za sprawą nowoczesnej architektury - SDR (Software Definable Radio), za którą firma otrzymała nagrodę na targach CES.
SL 1001 to pierwszy i jak na razie jedyny, powszechnie dostępny tego typu produkt, oferujący tak szeroką funkcjonalność. Urządzenie można również zaprogramować do przesyłania sygnałów wideo w prywatnych oraz komercyjnych sieciach telewizyjnych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich algorytmów oraz filtrów zapewniona jest wysoka jakość odbioru.

Układ ze względu na swój niewielki pobór mocy oraz niewielkie wymiary doskonale nadaje się do zastosowania w urządzeniach mobilnych, co czyni go jeszcze bardziej innowacyjnym.

Układ scalony SL 1001 firmy Saankhya Labs umożliwia producentom sprzętu elektronicznego tworzenie tanich, uniwersalnych urządzeń odbiorczych, które będą spełniały oczekiwania klientów na całym świecie.

Dzięki wyżej wspomnianym cechom, SL 1001 w znacznym stopniu przyczyni się do rozpowszechnienia telewizji cyfrowej - szczególnie w Europie, gdzie do tej pory panuje chaos związany z wprowadzaniem różnych standardów w poszczególnych krajach naszego kontynentu.

 

Najbardziej powszechnym standardem naziemnej telewizji cyfrowej jest DVB-T. Jest on stosowany w całej Europie, w części Azji, Afryki oraz w Australii. Bazuje on na modulacjach COFDM i wielokrotnych QAM, a dane są kompresowane za pomocą kodeków MPEG.
Amerykańskim odpowiednikiem DVB-T jest standard ATSC. Różnice polegają na stosowaniu modulacji 16VSB i nieco innych kodeków sygnału audio.
Japończycy z kolei oferują standard ISDB, który jest również stosowany w Ameryce Południowej.
Chiński DMTB -T/H jest najnowocześniejszym standardem, umożliwia uruchomienie na jednej platformie: telewizji stacjonarnej i mobilnej, jest stosowany w Chinach, Hong Kongu oraz Makao.
Jeśli chodzi o satelitarny przesył sygnałów cyfrowych to omówione wyżej standardy mają swoje odmiany: DVB-S2 i ISDB-S.
Jeśli sygnał będziemy przesyłać bezpośrednio kablem, wykorzystamy do tego standardy DVB-C2 lub ISDB-C.


autor: Paweł Godzwon student III roku Telekomunikacji AGH - artykuł jest elementem praktyki studenckiej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie