Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
253
BLOG

Czy lekarze zaczną przyjmować w kioskach?

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

W lutym bieżącego roku amerykański potentat telekomunikacyjny Sprint podpisał umowę o współpracy z firmą HealthSpot w zakresie instalacji kiosków medycznych o nazwie – Care4Station. W ten sposób na światowy rynek medyczny wkroczyła nowa forma organizacyjna związana z ochroną zdrowia.

W czasie wizyty w samoobsługowym kiosku, pacjent może uzyskać podstawową poradę medyczną, popartą badaniami diagnostycznymi, a w razie potrzeby dostać receptę lub skierowanie na specjalistyczne konsultacje. Do diagnostyki wykorzystywane są urządzenia M2M (Machine to Machine) – czyli zestawy czujników, z których dane przesyłane są do komputera wspomagającego.
Pacjent jest w kontakcie z lekarzem poprzez system wideokonferencyjny. W razie potrzeby zabiegu, może liczyć na pomoc pielęgniarki obsługującej kiosk. W pierwszym etapie kioski mają być instalowane w aptekach i specjalnych ośrodkach zajmujących się opieką nad starszymi i przewlekle chorymi pacjentami.


Pilotażowy program został wdrożony w mieście Westerville w Ohio. Opłata za wizytę u lekarza w kiosku Care4Station wynosi 60 USD. W fazie testów w programie uczestniczyło 8 lekarzy z Central Ohio Primary Care Physicians.

Kiosk medyczny to zupełnie nowe podejście do medycyny, zwłaszcza związanej z diagnostyką. System pozwoli na redukcję kosztów administracyjnych, lepsze wykorzystanie czasu lekarzy i sprzętu oraz da możliwość łatwego dostępu do specjalistów, zwłaszcza dla mieszkańców małych miejscowości.

Film prezentujący kiosk firmy HealthSpot instalowany w aptekach
żródło: Nottingham Spirk

 

W grudniu 2011 roku, premier Wielkiej Brytanii David Cameron rozpoczął kampanię „3 miliony istnień" mający na celu poprawę jakości życia osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca i cukrzyca. Celem jest zapewnienie teleopieki dla trzech milionów ludzi w ciągu najbliższych pięciu lat.
W wyniku badań przeprowadzonych na grupie 6000 pacjentów poddanym teleopiece (diagnostyka, zdalny nadzór nad podawaniem leków itp.) stwierdzono znaczne zmniejszenie śmiertelności. O 20% spadła liczba nagłych interwencji, a o 15% wizyt lekarskich.


Telemedycyna to jedna z najbardziej perspektywicznych dziedzin dla gospodarki starzejących się społeczeństw Europy i USA. WHO (World Health Organization) ocenia, że już w 2015 roku rynek telemedycyny będzie wart około 18 miliardów dolarów.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie