investstock.pl investstock.pl
68
BLOG

Stalprofil - z małym ryzykiem

investstock.pl investstock.pl Gospodarka Obserwuj notkę 0

 

Pierwszy kwartał tego roku był dla branży stalowej dość trudny. Rynek stali jest mocno powiązany z budownictwem, a te ze względu na mroźną zimę mocno cierpiało. Wskaźniki od marca jak podaje GUS zaczynają poprawiać:
Stalfrofil na tym tle wygląda naprawdę dobrze. Wyniki w pierwszym kwartale sygnalizują poprawę na rynku stali. Spółka zaraportowała wzrost przychodów, zysku operacyjnego oraz zysku netto. Na tle sektora spółka tania nie jest i z pewnością wśród graczy kierujących się najprostszymi wskaźnikami fundamentalnymi zainteresowania dużego nie wzbudzi. Wysokie CZ oraz CWK na ogół odstraszają takich graczy. Ważniejsze jednak są najczęściej perspektywy, a te wydają się nie najgorsze. Spółka jest dystrybutorem stali. Obecnie w Polsce jest dużo inwestycji drogowych, a powoli z kolan powstaje budownictwo mieszkaniowe. Powódź dla tego podmiotu może oznaczać dodatkowy popyt. Samorządy będą zmuszone odbudować zniszczone drogi i mosty. Ceny stali od początku tego roku zwyżkują, po marazmie w całym roku 2009.
 
 
 
Dzięki wzrostowi cen poprawią się prawdopodobnie marże. Większa sprzedaż przy zwiększonej rentowności powinna zaowocować znacznie lepszym wynikiem netto. Od strony fundamentalnej są więc przesłanki do poprawy wyników, ale z pewnością część z nich jest w cenie, bo jak wspomniałem spółka do tanich nie należy.
 
Od strony technicznej Stalprofil wygląda atrakcyjnie. Wydaje się, że ostatnią korektę spadkową można wykorzystać do zajęcia pozycji z małym ryzykiem mierzonym odległością do zlecenia stop, ale o tym za chwilkę.
 
Wykres spółki znajduje się cały czas w długoterminowym trendzie wzrostowym. Obecnie kurs ugrzązł w przedziale cenowym 18,00-19,50 PLN i znajduje się bliżej górnego ograniczenia wąskiej konsolidacji. Wyjście dołem będzie równocześnie oznaczać złamanie linii długoterminowego trendu wzrostowego, a tym samym sygnał sprzedaży. Małą aktywność graczy i brak kierunku pokazuje zwężająca się wstęga Boolingera. Przy przebiciu górnego ograniczenia prawdopodobne jest testowanie poziomu ostatnich szczytów, czyli okolic 22PLN.
W środę można było zaobserwować wzmożony popyt przy obronie wsparcia na poziomie 18 PLN. Obroty podczas tamtej sesji były dwukrotnie większe niż średnia z ostatnich paru dni, co wzmaga siłę wsparcia.
 
W długim i średnim terminie walor jest silniejszy od rynku. W krótkiej perspektywie czasowej porusza się zgodnie z WIGiem. Wyjście dołem wskaźnika RS z obszaru zielonego prostokąta będzie stanowić sygnał sprzedaży, dla średniego terminu, natomiast złamanie czerwonej linii trendu wskazanie do zamknięcia pozycji w długim terminie. MACDRS porusza się w bok odwzorowując brak ponad-rynkowej siły względnej. Wartości zmodyfikowanego wskaźnika siły względnej umożliwiają dalszy długoterminowy wzrost siły.
 
Wskaźnik RWI pokazuje niezdecydowanie rynku. Ruchy kursu w ostatnim okresie są mocno przypadkowe, a żadna ze stron nie jest w stanie zdobyć przewagi. ADX zaczął niemrawie rosnąć przy negatywnym układzie linii DI. Z punktu widzenia tego wskaźnika należałoby poczekać z zajęciem pozycji chociaż na przecięcie linii kierunkowych.
 
Z długoterminowego oscylatora Chaikina wynika, że siła popytu rośnie. W wersji szybkiej jest odwrotnie- popyt słabnie, ale bezdyskusyjnie cały czas posiada przewagę niezależnie od perspektywy czasowej. Bardzo ciekawie wygląda RSI. Wskaźnik znajduje się powyżej opadającej linii regresji, ale cały czas nad poziomem równowagi. Warto także zauważyć, że podczas ostatnich korekt właśnie wspomniana linia stanowiła wsparcie. Przebicie w dół poziomu 50 można potraktować jako sygnał sprzedaży.
 
Wskaźniki systemowe maja sprzeczne wskazania. Na piątkowej sesji powstał sygnał zakupu w systemie zmiany ceny od ekstremum oraz sygnał zakupu w systemie parabolicznym SAR.
W systemach z wybiciem z kanału cenowego mamy aktualną pozycję sprzedaj dla okresu 20 oraz kupuj dla 60. Wykres znajduje się oknie Darwasa, ale obecne okno jest poniżej poprzedniego, co powinno nakazywać wstrzymanie do zajęcia pozycji.
 
Krótkoterminowa konsolidacja znajduje odwzorowanie we wskaźnikach. Wyjście kursu z wspomnianego we wstępie obszaru powinno stanowić dość silny sygnał do zakupu bądź sprzedaży. Ze względu na wąski charakter kanału ruchu bocznego gra wewnątrz wydaje się mało opłacalna.
 
Autor: bieniu
 
W ostatnim czasie w naszym serwisie ukazały się następujące publikacje dla abonentów:
- analiza techniczna TRADE pary walutowej EUR/USD
- analiza techniczna BRE
- analiza techniczna IPX

Portal www.investstock.pl jest serwisem internetowym poświęconym tematyce instrumentów inwestycyjnych dostępnych na polskim rynku. W centrum naszego zainteresowania są w szczególności akcje spółek notowanych na WGPW.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka