Jacek Kocinski Jacek Kocinski
123
BLOG

Polityka

Jacek Kocinski Jacek Kocinski Polityka Obserwuj notkę 2

W związku tym, że Salon24 jest platformą polityczną, więc na początek będzie o polityce, jak ją widzę.

Nie da się ukryć, że polityka towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych dziejów, ale mi najbardziej odpowiada przykład Grecji klasycznej, gdzie obowiązywał model obywatelski.

Nie był to wprawdzie model idealny, ale przecież nie o to chodzi, bo chyba ideału osiągnąć nie sposób. Niemniej ważne jest, że z dziejów Grecji następne pokolenia, a także współcześni wyciągnęli wnioski i z ojczyzny demokracji biorą przykład. Na podstawie greckich doświadczeń oparta jest współczesna demokracja; oczywiście dostosowana do wymogów współczesności.

 

** Model obywatelski i podziały społeczne stanowią rdzeń greckiego społeczeństwa. Nasze określenie „polityka” i „polityczny” pochodzą od greckiego słowa polites, „obywatel”, aktywny członek polis (miasta–państwa). Polis było wspólnotą obywateli, a stosunki między nimi regulowało prawo danej polis obowiązujące jej obywateli. Każda polis wymagała od swoich obywateli pewnej formy aktywności w podejmowaniu decyzji, niezależnie od panującego ustroju politycznego, w przeciwnym wypadku nie byłaby uważana za polis: Hajmon w Antygonie Sofoklesa ripostował władcy Kreonowi, mówiąc, że miasto „nie jest polis, jeśli rządzi nim jeden człowiek”. (…); wszystkie klasyczne dyskusje na temat idealnego państwa, w tym Państwo i Prawo Platona oraz Polityka Arystotelesa, dotyczą modelu polis. **

cytat z: „Grecja klasyczna 500 – 323 p.n.e.” pod redakcją Robina Osborne’a, Świat Książki, Warszawa 2011

 

= = =

Zamierzam więc wykazywać swoją aktywność i brać udział w podejmowaniu decyzji „niezależnie od panującego ustroju politycznego”.


 

A jaki mam być? 1. Gdy przyszedłeś z wizytą nie obrażaj innych gości; umiej się zachować. 2. Wybierz formę zwracania się do innych sam stosując ją wobec nich; nie wywołasz nieporozumienia, gdy zwracać się oni będą do Ciebie tak jak Ty do nich. 3. Staraj się w rozmowie publicznej nie używać wulgaryzmów; zachowaj je na rozmowy z kolegami przy piwie. 4. Jeśli sam siebie nie potrafisz szanować, to nie licz na to, że inni Cię uszanują; pamiętaj: szanuj bliźniego swego jak siebie samego. 5. W dyskusji ważne są merytoryczne argumenty; zwrot „jesteś głupi” to nie argument.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka