jemielity jemielity
814
BLOG

Dla nich moje znicze

jemielity jemielity Polityka Obserwuj notkę 0


1861 - 1863

•    „Działo się w mieście Węgrowie(...) W dniu trzecim lutego roku 1863, między godzinami dziewiątą i jedenastą z rana w starciu się wojska Cesarsko-Rosyjskiego z Powstańcami Polskiemi z tych ostatnich na polach Węgrowskich poza gościńcem Siedleckim prosto na południe od Kościoła farnego umarło sześćdziesiąt sześć mężczyzn nieznajomych różnego wieku i stanu z sąsiednich parafijów pochodzących , ranami strzałów i kłócia przez wojsko okryci. Po przekonaniu się naocznie o zejściu tych sześćdziesięciu sześciu osób, przy obrzędzie religijnym pogrzebowym na miejscu śmierci dopełnionym akt ten przeczytany został i podpisany przez nas o godzinie czwartej z południa.” - Xiądz Ignacy Jemielitty, proboszcz Węgrowski.


•    „Manifestacje patriotyczne w Suwałkach w 1861 roku”- Andrzej Matusiewicz

W procesji do Sejn uczestniczył także Franciszek Jemielita, porucznik 3. Batalionu Strzeleckiego. Został za to przeniesiony karnie do oddziałów w głąb Rosji.
Około 13 lipca ponownie została aresztowana (pierwszy raz w czerwcu) Joanna z Puciatyckich Staniszewska 1o v. Remiszewska oraz Jemielity - „obywatel” i Witold Fedorowicz - „student”. 18 lipca Rudanowski kazał aresztować i wywieźć do Dyneburga przybyłych z Łomży do Suwałk trzech księży kapucynów. Jednym z nich był ks. Juwenalis Jaźwiec. Podczas tych wydarzeń doszło do utarczek słownych między Rudanowskim i Rościszewskim a Janem Ławcewiczem i Ignacym Böhmem. Obaj zostali aresztowani i po dziesięciodniowym areszcie wywiezieni do Dyneburga


•    Spisok wsiech politiczieskich prestupnikow Łomżynskowo Ujezda w 1863 goda:

Jemielity Antoni i Jemielity Jan  - więzieni i zesłani na Syberię



•    Oficerowie Weterani Powst. Narodowego 1863r.:

Jemelita Fornel, ppor. (1844) Łomża



•    Armia Hallera:

Civilian Draft Registration Cards 1917-1918 New Castle Co., DE
Surnames Ia-Joyner:


- Wacław Jemielity z Cleveland (Cuyahoga County), Ohio.
- Mieczysław Jemielita z Wilmington, DE ur. 30 października 1891 w Suwałkach



1940

Czesław Jemielita

•    Z historii szkoły podstawowej w Kaletniku dowiadujemy się, że 7 kwietnia 1940 roku zostali aresztowani i wywiezieni do obozu koncentracyjnego nauczyciele tej szkoły: Stanisław Polakowski i Czesław Jemielita. Obaj zostali zamordow ani przez Niemców w obozie koncentracyjnym (Stanisław Polakowski zginął w Dachau). Na stronie historii szkoły nie ma informacji o miejscu zagłady Czesława Jemielity, za to na stronach Muzeum Pamięci Ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Birkenau znajduje się lista ofiar, a na niej:
•  Jemielita, Czeslausur.1888-08-15


•    LISTA STRAT OSOBOWYCH POLSKIEJ MARYNARKI WOJENNEJ W LATACH 1939-1945
 

Aleksander Jemielita – pod nr  580.  mat na ORP "Krakowiak",
zmarł tragicznie w czasie odkażania okrętu 30 września 1944 roku, pogrzeb morski na Morzu Północnym.


•    Trzecia Dywizja Strzelców Karpackich 1942-1947

BolesławJemielity  – Krzyż Walecznych, Krzyż Pamiątkowy Monte Cassino

 

Zaginieni 1939-45

 

Na stronach portalu WWW. Zaginieni1939-45.pl znajdziemy następujące nazwiska:

 
Julian JEMIELITY

Miejscowość: Ratowo Stare, Piątnica

Syn Aleksandra i Wiktorii Strzeszewskiej, urodzony w Michalinowie lub Ratowie Starym 01.03.1914 roku. Od 1942 r. mieszkał w Piątnicy, gdzie prowadził sklep. Aresztowany za przynależnośc do AK 10.06.1944 r. pod nazwiskiem Jemielity lub Janicki i wywieziony w sierpniu 1944 roku do obozu koncentracyjnego w Gross Rosen. Ewakuowany w lutym 1945 roku.  Dalszy los nieznany.  W posiadaniu rodziny był mocno zniszczony list Juliana Jemielity z obozu do żony.

Źródło: Sąd Grodzki w Łomży Zg. 44/1948; Muzeum Gross-Rosen MGR-A, sygn. 5595/DP-A (ankieta wypełniona przez rodzinę) oraz MGR-A, sygn. 5187/DP -wypisy z Monitora Polskiego nr 65 z 21.7.1948 roku.

Bolesław JEMIELITY

Miejscowość: Kołaczki Lemiesze

Syn Józefa i Aleksandry Niedźwieckiej, urodzony we wsi Kołaczki Lemiesze 28.02.1902 roku. Rolnik, 03.07.1942 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Dalszy los nieznany. Sąd Powiatowy w Łomży Ns.IV-68/1954.

Jan JEMIELITY

Miejscowość: Duchny Stare

Syn Hipolita i Michaliny Dąbrowskiej, urodzony we wsi Duchny Stare 10.09.1906 roku. Rolnik, aresztowany w 1943 r. i w listopadzie przewieziony do obozu koncentracyjnego w Mauthausen. W kwietniu 1944 r. wraz z czterema innymi więźniami podejmuje próbę ucieczki. Schwytany, został powieszony na placu apelowym obozu. Sąd Powiatowy w Łomży Ns.IV-23/1967.



30/31 lipca 1947 r.

 

Teofil Jemielita

W publikacji Instytutu Pamięci Narodowej  „Ludzie Płockiej Bezpieki” (J.Pawłowicz, Warszawa 2007) znajduje się  informacja o Szczerbakowskim, pełniącym w 1947 roku obowiązki szefa urzędu bezpieczeństwa w Ostrołęce, przeciwko któremu prowadzone były dwa śledztwa dotyczące śmierci aresztowanych członków organizacji antykomunistycznych. Oba zostały umorzone.
Oficer śledczy WUBP w Warszawie Kazimierz Feret prowadził śledztwo w związku ze śmiercią aresztowanego przez milicję w Ostrołęce żołnierza NZW Teofila Jemielity „Wichra”. W postanowieniu o umorzeniu śledztwa czytamy: „Dnia 28 lipca 1947 r. został dostawiony z Komendy Powiatowej MO w Ostrołęce zatrzymany Jemielita Teofil ps. »Wicher«, który w czasie ścigania go został postrzelony. Jemielita jako podejrzany o przynależność do nielegalnej organizacji NZW był dostawiony do PUBP Ostrołęka.
Ze względu na to, że był ranny, z polecenia p.o. szefa urzędu Szczerbakowskiego wniesiono go na noszach do jednego z pokoi służbowych, gdzie pozostał na tych noszach. Z polecenia ppor. Szczerbakowskiego wezwano lekarza, który stwierdził u zbadanego Jemielity ranę postrzałową wlotową po prawej stronie kręgosłupa, w okolicy lędźwiowej, z uszkodzeniem kości kręgosłupa, oraz na głowie ranę ciętą długości trzech centymetrów. Wobec oznajmienia lekarza, że na razie operacji robić nie można, aż rana obropieje [sic!], ppor. Szczerbakowski pozostawił zatrzymanego Jemielitę w wyżej wspomnianym pokoju. W nocy z 30 na 31 lipca 1947 r. Jemielita Teofil powiesił się na pasku od noszy w pokoju, w którym przebywał”.
( Narodowe Zjednoczenie Wojskowe – konspiracyjna organizacja wojskowo-polityczna o charakterze narodowym działająca w latach 1944/1945-1956)

 

jemielity
O mnie jemielity

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka