Jerzy Szmit Jerzy Szmit
413
BLOG

Operacja Ostra Brama i ORP „Błyskawica”

Jerzy Szmit Jerzy Szmit Polityka Obserwuj notkę 4

 

W lipcu 1944 roku w ramach „Akcji Burza” oddziały Armii Krajowej pod dowództwem płk Aleksandra Krzyżanowskiego –Wilka podjęły operację „Ostra Brama”. Celem operacji było wyzwalanie Wilna spod okupacji niemieckiej. Polska administracja dzięki zdobytej władzy chciała wystąpić jako prawowity gospodarz Wileńszczyzny tej ziemi Tak oby wobec wkraczającej na armii sowieckiej.
 
Armia Krajowa była na północno- wschodnich kresach Rzeczpospolitej realną siłą. Kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy broniło od początku wojny ludności polskiej przed Niemcami, Sowietami, Litwinami, potem znowu Niemcami, którzy okupowali Wileńszczyznę.
 
Polskie wojsko uderzyło na niemiecki, doskonale wyposażony, liczący siedemnaście tysięcy żołnierzy garnizon. W trakcie walk udało się nawet na kilka godzin zawiesić polski sztandar na Górze Zamkowej, który Sowieci zdjęli najszybciej jak mogli.
 
Ten zbrojny wysiłek okupiony setkami zabitych i rannych Polaków pozwolił armii sowieckiej na przeprowadzenie ataku na Wilno znacznie łatwiej i przy mniejszych stratach.
 
W ramach wdzięczności Sowieci aresztowali, a potem pomordowali, bądź wywieźli na Sybir ponad pięć tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Dowódcą wojsk sowieckich był na tym obszarze gen. Czernichowski. Pomnik ku jego chwale stoi nadal otoczony opieką pod Pieniężnem/k Braniewa (!)
 
Jeżeli ktoś trafi na polskie wybrzeże polecam zajrzeć do Gdyni. Tam przy Skwerze Kościuszki stoi zacumowany na stałe OPR „Błyskawica”. Niszczyciel, który całą II wojnę światową wiernie służył aliantom wszędzie tam, gdzie była potrzeba walki w ramach antyhitlerowskiej koalicji.
 
Dzisiaj na jego pokładzie znajduje się muzeum, w który można oglądać wkład naszej marynarki wojennej w zmagania II wojny światowej na morzu. Ze zdjęć, eksponatów informacji jakie można przeczytać na tablicach łatwo można wyobrazić sobie jak wielkie było zaangażowanie niewielkiej polskiej floty w tą wielką wojnę.

Mamy jako Polacy prawo do wielkiej dumy z postawy naszych przodków w czasie II wojny światowej, z ich bezkompromisowej walki o wolność narodów i niepodległość naszego państwa. Po raz kolejny pokazali oni, że zawołanie „za wolność Waszą i Naszą” traktowali całkowicie poważnie.
 
Kiedy zakończyła się ostatnia wielka wojna, ku chwale zwycięzców zorganizowano w Londynie paradę. Polaków na nią nie zaproszono bo Stalinowi podkreślanie naszego wkładu w zwycięstwo nad Niemcami było niemiłe. Miał wobec Polski inne plany…

 
A dzisiaj Polacy żyjący na Wileńszczyźnie muszą bronić polskich szkół, polskich nazw ulic. Nie mogą pisać swoich nazwisk wedle ich prawdziwego brzmienia, odmawia się im prawa do reprywatyzacji majątków mimo, że Litwini mogą z tego prawa korzystać.
 
Polska ma prawo upominać się o tych, którzy pozostali poza granicami naszego państwa zmienionymi z wyniku II wojny światowej. My tej wojny nie wywołaliśmy, od pierwszego do ostatniego dnia walczyliśmy przeciw zbrodni i zniewoleniu, a po zakończeniu pozostawiono nas pod sowieckim jarzmem.
 
Niechże wreszcie nas obecny rząd powie to głośno i wyraźnie, choćby przy licznych okazjach jakie stwarza polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
 
Jerzy Szmit
O mnie Jerzy Szmit

ur. 8 IX 1960 w Olsztynie. 1979-1984 student Akademii Rolniczo-Technicznej (od 1999 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie, Wydz. Geodezji. 1979-1986 uczestnik Duszpasterstwa Akademickiego. W X 1980 współzałożyciel NZS w ART, od XI 1980 rzecznik Komisji Uczelnianej NZS, kierownik wydawnictwa NZS; w V 1981 współorganizator studenckiego marszu pokoju; w III, XI/XII 1981 członek KS w AR-T. 14 XII 1981 uczestnik demonstracji przed Olsztyńskimi Zakładami Opon Samochodowych Stomil, nast. wielokrotnie przesłuchiwany; działacz Charytatywnego Punktu Pomocy dla Więźniów i Internowanych przy parafii św. Józefa; 14 V 1982 internowany w Ośr. Odosobnienia w Iławie, nast. Kwidzynie, 7 XII 1982 zwolniony. Uczestnik VI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, od 1982 Mszy za Ojczyznę w parafii NSPJ. W 1983 organizator grupy drukującej, kolportującej wydawnictwa podziemne; 13 VI 1984 aresztowany wraz z in. studentami i pracownikami ART, zwolniony 3 VIII 1984, relegowany z uczelni. 1984-1988 współpracownik [[R01580 Posłaniec Warmiński Olsztyn|?Posłańca Warmińskiego?, w 1986 współzałożyciel, redaktor pisma „Nurty”, w 1987 „Inicjatyw Warmińskich”. 1985-1986 pomiarowy w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Olsztynie, także dorywczo robotnik budowlany, ślusarz, 1987-1989 właściciel zakładu rzemieślniczego. W 1988 członek Olsztyńskiego Klubu Obywatelskiego. Członek Klubu Obywatelskiego ?S? Regionu Warmińsko-Mazurskiego; w 1989 w PC, 1990-1994 w KLD, 1994-2001 w Unii Wolności, 1999-2001 w RS AWS, w 2001 w Przymierzu Prawicy; od 1994 radny Miasta Olsztyna, XI 1998 ? X 1999 Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, 1999-2002 radny Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 1994-2006 prezes Stowarzyszenia Mała Ojczyzna, od 1998 członek Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego Pro Patria. W 2000 absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W 2005 członek Prezydium Wspólnoty Polskiej w Olsztynie. Od 2001 pełnomocnik, nast. prezes okręgowy PiS, 2005-2007 senator z listy PiS; były wiceprezydent Olsztyna, obecnie poseł nas sejm RP

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka