Jerzy Szmit Jerzy Szmit
289
BLOG

Jak Marszałek województwo buduje

Jerzy Szmit Jerzy Szmit Polityka Obserwuj notkę 1

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego stał się ostatnio znany w Polsce. A to za sprawą swojej żony, bowiem media wspomniały o jej związkach z firmą hojnie wspieraną przez Urząd Marszałkowski, a właściwie zarząd województwa, któremu przewodzi wzmiankowany Marszałek  Jacek Protas - przewodniczący Platformy w tymże województwie. Zostawmy może w spokoju szanowną małżonkę regionalnego dygnitarza. Nie Ona w tym wszystkim najważniejsza.

O tym, że powstała ogromna zażyłość pomiędzy jedną z firm turystycznych, a Marszałkiem województwa szeptano od dawna. Jej właściciel, energiczny przedsiębiorca potrafił bardzo skutecznie zabiegać o dotacje dzielone przez zarząd województwa. Kolejne coraz kosztowniejsze inwestycje otrzymywały liczone w dziesiątki milionów wsparcie.  Potem, gdy nowe obiekty wkraczały na rynek dołączały do listy ulubionych miejsc gdzie Marszałek, podległe mu służby i instytucje lokowały, gdy tylko mogły  spotkania, konferencje, seminaria, szkolenia, narady, okolicznościowe fety i bankiety, opłatki, jubileusze…., zamawiały cateringi. Każdy pretekst był dobry ,żeby w prężnie działającej firmie zostawić parę groszy. Tu wycięłam „i więcej”

Te praktyki stały się na tyle codzienne, że środowisko, z konkurencją biznesową włącznie, po prostu przyjęło ,że jest to norma i tak być musi. Przecież każdy wie, że Marszałek  ma ” swoją ulubioną” firmę i trzeba to zrozumieć i zaakceptować. 

Nie chciał tego zrozumieć dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, który upierał się aby kolejny hotel naszego przedsiębiorcy nie ingerował zbytnio w historyczną substancję Lidzbarskiego Zamku Biskupów Warmińskich /jednego z najcenniejszych polskich zabytków/. Pan Dyrektor tak ostro dyskutował z przedsiębiorcą, że o mały włos nie został wyrzucony z pracy przez Marszałka. Posadę zachował, bo próba jego odwołania wywołała liczne protesty. Z drugiej strony okazało się, że pewne ingerencje w światowej klasy zabytek są możliwe do zaakceptowania.

Publikacje prasowe na temat zatrudnienia Żony i zapowiedzi działaczy Prawa i Sprawiedliwości drążenia tematu relacji Marszałka i Przedsiębiorcy wywołały błyskawiczną reakcję. W obronie swego szefa stanęli członkowie Zarządu Województwa. Marszałek zapowiedział, że naśle sam na siebie kontrolę, aby udowodnić swoją niewinność.
 
Wierzę w moc sprawczą urzędników Marszałka. Kontrole z pewnością wykażą, że wszystko się zgadza. Są wszystkie protokoły, podpisy, pieczątki, opinie, ekspertyzy, uchwały, odpowiednia numeracja stron, a stosowne dokumenty wypełniają grube segregatory.
 
Tyle, że nie o to chodzi, aby w papierach się zgadzało – technika tworzenia dupokrytek jest dobrze rozwinięta. Nie od dziś wiadomo, że przetargi i konkursy są po to, aby ktoś mógł wygrać, a jeśli wygrywa - to jest po prostu najlepszy. Skoro jedna firma wygrywa kilka razy częściej od innych to oznacza, że jest po prostu kilka razy lepsza. Czy aby na pewno? Czy pieniądze unijne i budżetowe mają służyć rozwojowi województwa, polityce wzrostu, wyrównywaniu szans rozwojowych, czy mają być narzędziem budowania potęgi jednej firmy kosztem innych firm? Bo tak się jakoś składa, że  nikt inny tak dobrze nie pasuje do wymagań stawianych w przetargach i konkursach organizowanych przez Urząd.
 
Czas ucieka, Warmia i Mazury coraz bardziej odstają od reszty Polski. Od wielu lat tu jest najwyższe bezrobocie, szczególnie na wsi i wśród wykształconej młodzieży. Lokalni przedsiębiorcy muszą szukać rynku daleko stąd a zewnętrzni  inwestorzy omijają tą ziemię z daleka.
 
No, ale zawsze Marszałek może wszystkich wątpiących w słuszność swojej polityki zaprosić do jednego z pięknych miejsc wybudowanych i wspieranych za publiczne pieniądze i powiedzieć: a to jest taka nasza wzorcowa firma. Proszę zobaczyć jak pięknie wygląda Polska w budowie.
Jerzy Szmit
O mnie Jerzy Szmit

ur. 8 IX 1960 w Olsztynie. 1979-1984 student Akademii Rolniczo-Technicznej (od 1999 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie, Wydz. Geodezji. 1979-1986 uczestnik Duszpasterstwa Akademickiego. W X 1980 współzałożyciel NZS w ART, od XI 1980 rzecznik Komisji Uczelnianej NZS, kierownik wydawnictwa NZS; w V 1981 współorganizator studenckiego marszu pokoju; w III, XI/XII 1981 członek KS w AR-T. 14 XII 1981 uczestnik demonstracji przed Olsztyńskimi Zakładami Opon Samochodowych Stomil, nast. wielokrotnie przesłuchiwany; działacz Charytatywnego Punktu Pomocy dla Więźniów i Internowanych przy parafii św. Józefa; 14 V 1982 internowany w Ośr. Odosobnienia w Iławie, nast. Kwidzynie, 7 XII 1982 zwolniony. Uczestnik VI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, od 1982 Mszy za Ojczyznę w parafii NSPJ. W 1983 organizator grupy drukującej, kolportującej wydawnictwa podziemne; 13 VI 1984 aresztowany wraz z in. studentami i pracownikami ART, zwolniony 3 VIII 1984, relegowany z uczelni. 1984-1988 współpracownik [[R01580 Posłaniec Warmiński Olsztyn|?Posłańca Warmińskiego?, w 1986 współzałożyciel, redaktor pisma „Nurty”, w 1987 „Inicjatyw Warmińskich”. 1985-1986 pomiarowy w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Olsztynie, także dorywczo robotnik budowlany, ślusarz, 1987-1989 właściciel zakładu rzemieślniczego. W 1988 członek Olsztyńskiego Klubu Obywatelskiego. Członek Klubu Obywatelskiego ?S? Regionu Warmińsko-Mazurskiego; w 1989 w PC, 1990-1994 w KLD, 1994-2001 w Unii Wolności, 1999-2001 w RS AWS, w 2001 w Przymierzu Prawicy; od 1994 radny Miasta Olsztyna, XI 1998 ? X 1999 Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, 1999-2002 radny Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 1994-2006 prezes Stowarzyszenia Mała Ojczyzna, od 1998 członek Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego Pro Patria. W 2000 absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W 2005 członek Prezydium Wspólnoty Polskiej w Olsztynie. Od 2001 pełnomocnik, nast. prezes okręgowy PiS, 2005-2007 senator z listy PiS; były wiceprezydent Olsztyna, obecnie poseł nas sejm RP

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka