Jerzy Szmit Jerzy Szmit
786
BLOG

Zabić aptekarza

Jerzy Szmit Jerzy Szmit Polityka Obserwuj notkę 8

Magister farmacji Grzegorz Rusinowski od 31 lat wykonuje zawód aptekarza. Ostatnio był kierownikiem apteki w Szczytnie. Niestety był, bo tuż przed wyborami w piątek 7 października, odwiedziła go przedstawicielka właściciela – firmy PGF Cefarm i wręczyła jemu oraz całej 3-osobowej załodze apteki wypowiedzenia. Kazała oddać klucz od apteki i więcej się nie pojawiać w dotychczasowym miejscu pracy.

Powie ktoś - takie prawo właściciela – umowę o pracę może rozwiązać.  W tym wypadku jednak chodzi o coś zupełnie innego. Grzegorz Rusinowski był kandydatem do Sejmu RP z listy Prawa i Sprawiedliwości. Co gorsza w swojej kampanii wyborczej mówił o tym, na czym się doskonale zna – o konieczności zmian w polityce lekowej.

Mechanizmy rynku farmaceutycznego są bardzo zawiłe. Wielkie zyski osiągają na nim koncerny, które produkują leki oraz nimi  handlują. Grzegorz Rusinowski dzięki swoim kompetencjom i doświadczeniu potrafił te mechanizmy objaśnić, ale też wskazać na nadużycia oraz zagrożenia jakie na nim występują. Co jednak chyba najważniejsze - proponował rozwiązania, które doprowadziłyby do obniżenia cen leków. Mówił dlaczego wiele leków można sprzedawać po złotówce i to nie tylko w dzikich promocjach, ale może to być zasadą.  Ulżyłoby to pacjentom, jednak koncerny działające na tym rynku miałyby mniejsze zyski.

Co więcej Prezes Jarosław Kaczyński włączył do debaty wyborczej temat polityki lekowej  promując rozwiązanie >apteki w ręce aptekarzy<, co musiało bardzo zezłościć wielkich dystrybutorów leków.

Reakcja przyszła z szybkością błyskawicy. I była perfidnie przygotowana. Tuż przed wyborami, tak aby nie można było już nic zrobić. Na wypowiedzeniu nie podano powodów, a zatem nie było mowy o jakichś uchybieniach ze strony Grzegorza Rusinowskiego i jego załogi.

Wiadomo, że w takiej sytuacji aptekarz ma prawo dochodzić swoich racji w sądzie
wygra w sądzie pracy sprawę z byłym pracodawcą i że będzie to go drogo kosztowało, który najczęściej przychyla się do wniosków pracowników.
 
W tym jednak przypadku nie chodzi ani o pragmatykę, czy nawet o pieniądze. Chodzi tylko i wyłącznie o ukaranie człowieka, który ośmielił się mówić prawdę o mechanizmach, które umożliwiają osiąganie krociowych zysków wielkim graczom na rynku leków. Na rynku, na którym oszukuje się chorych poszukujących pomocy.
 
Przypadek  mgr-a Grzegorza Rusinowskiego jest znamienny. Pokazuje, że w Polsce pod rządami Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego istnieje przyzwolenie do eliminowania członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości wszelkimi metodami. Ma to być jasny sygnał, że tych ludzi należy omijać z daleka. A jeśli będą za bardzo szumieć należy ukarać ostro i jednoznacznie. Władze tylko zapomniały o drobnym szczególe: jest to czysty przejaw dyskryminacji*, na którą nie pozwolimy.
 
Dalsze losy aptekarza ze Szczytna będą bardzo ważnym sygnałem, czy w Polsce mamy  jeszcze państwo prawa, czy obowiązują już reguły z sąsiedniej Białorusi, które tak ostro oficjalnie potępiamy a najbardziej minister Sikorski.
 
Jerzy Szmit 
             
            *Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.Kodeks pracy(Dz. U. z 1998, Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), art. 11.3 zakazuje jakiejkolwiek dyskryminacji (bezpośredniej lub pośredniej) - w sferze zatrudnienia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, narodowość, przekonania, zwłaszcza polityczne lub religijne, oraz przynależność do związków zawodowych. Ustawa zawiera również gwarancje przestrzegania tego zakazu. Źródło: http://www.getin-online.net/pdf/RZ_BroschuerePolnisch.pdf
 
Jerzy Szmit
O mnie Jerzy Szmit

ur. 8 IX 1960 w Olsztynie. 1979-1984 student Akademii Rolniczo-Technicznej (od 1999 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) w Olsztynie, Wydz. Geodezji. 1979-1986 uczestnik Duszpasterstwa Akademickiego. W X 1980 współzałożyciel NZS w ART, od XI 1980 rzecznik Komisji Uczelnianej NZS, kierownik wydawnictwa NZS; w V 1981 współorganizator studenckiego marszu pokoju; w III, XI/XII 1981 członek KS w AR-T. 14 XII 1981 uczestnik demonstracji przed Olsztyńskimi Zakładami Opon Samochodowych Stomil, nast. wielokrotnie przesłuchiwany; działacz Charytatywnego Punktu Pomocy dla Więźniów i Internowanych przy parafii św. Józefa; 14 V 1982 internowany w Ośr. Odosobnienia w Iławie, nast. Kwidzynie, 7 XII 1982 zwolniony. Uczestnik VI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, od 1982 Mszy za Ojczyznę w parafii NSPJ. W 1983 organizator grupy drukującej, kolportującej wydawnictwa podziemne; 13 VI 1984 aresztowany wraz z in. studentami i pracownikami ART, zwolniony 3 VIII 1984, relegowany z uczelni. 1984-1988 współpracownik [[R01580 Posłaniec Warmiński Olsztyn|?Posłańca Warmińskiego?, w 1986 współzałożyciel, redaktor pisma „Nurty”, w 1987 „Inicjatyw Warmińskich”. 1985-1986 pomiarowy w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Olsztynie, także dorywczo robotnik budowlany, ślusarz, 1987-1989 właściciel zakładu rzemieślniczego. W 1988 członek Olsztyńskiego Klubu Obywatelskiego. Członek Klubu Obywatelskiego ?S? Regionu Warmińsko-Mazurskiego; w 1989 w PC, 1990-1994 w KLD, 1994-2001 w Unii Wolności, 1999-2001 w RS AWS, w 2001 w Przymierzu Prawicy; od 1994 radny Miasta Olsztyna, XI 1998 ? X 1999 Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, 1999-2002 radny Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 1994-2006 prezes Stowarzyszenia Mała Ojczyzna, od 1998 członek Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego Pro Patria. W 2000 absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W 2005 członek Prezydium Wspólnoty Polskiej w Olsztynie. Od 2001 pełnomocnik, nast. prezes okręgowy PiS, 2005-2007 senator z listy PiS; były wiceprezydent Olsztyna, obecnie poseł nas sejm RP

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka