kanarek-dwa kanarek-dwa
422
BLOG

O I i II Konferencji Smoleńskiej: fakty, daty, odnośnik

kanarek-dwa kanarek-dwa Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

 

 

Przedstawiam skrótowo podstawowe informacje dotyczące I i II Konferencji Smoleńskiej. Dotyczą one przede wszystkim spraw formalnych, a nie treści referatów, w kwestiach formalnych bowiem panuje zasadnicze niedoinformowanie opinii publicznej.

 

Widać to także na forum Salonu, gdzie część osób uważa naukowców związanych z Konferencją za "ekspertów Macierewicza", i Konferencję za "Konferencje Zespołu Parlamentarnego". Jest to błędne: dla sporej części naukowców (a być może dla wszystkich), w tym dla mnie, całkowita apolityczność gremium była warunkiem sine qua non uczestnictwa i działalności.

 

Za początek wydarzeń można uznać list z 6.06.2011 r. skierowany przez profesorów G. Jelemitę, J. Rońdę i P. Witakowskiego do Komitetu Mechaniki PAN. Wyrażona jest w nim prośba o organizację badań i powołanie zespołu ekspertów celem wyjaśnienia okoliczności katastrofy. Komitet odpowiada odmownie.  

 

Liczba osób popierających inicjatywę Panów Profesorów rośnie, i list do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z 21.10.2011 r. podpisuje początkowo już 15 profesorów, a kolejni naukowcy dołączają do grona sygnatariuszy. W tym samym czasie wysłany jest też list z prośbą o pomoc organizacyjną do 27 dziekanów i dyrektorów instytucji o odpowiednim profilu naukowym. Nadchodzą jedynie 2 odpowiedzi, odmowne. Odmowna jest też odpowiedź NCBiR. 

 

20.02.2012 r. sygnatariusze podejmują decyzję o organizacji konferencji "w trybie społecznym siłami sygnatariuszy". Powstaje Komitet Inspirujący i Doradczy, który tworzą wszyscy sygnatariusze. Komitet liczy 100 profesorów i doktorów habilitowanych z większości wiodących instytucji akademickich w kraju, czyli uniwersytetów, politechnik i instytutów PAN, oraz 4 ośrodków amerykańskich i 2 niemieckich.

 

I Konferencja Smoleńska odbyła się rok temu, czyli 22.10.2012. Celem jej było "stworzenie forum dla przedstawienia interdyscyplinarnych badań dotyczących mechaniki lotu i mechaniki zniszczenia samolotu TU-154 M w "katastrofie smoleńskiej"". Prezydium i Komitet Naukowy I Konferencji Smoleńskiej liczył 32 osoby, w tym dwóch członków rzeczywistych PAN. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego zarówno pierwszej, jak i drugiej Konferencji był prof. Piotr Witakowski z Akademii Górniczo-Hutniczej.

 

I Konferencja trwała jeden dzień. W jej trakcie wygłoszono 19 (ze zgłoszonych 30) referatów, opublikowanych następnie w materiałach konferencyjnych i rozesłanych m.in. do bibliotek akademickich. Tematyka badań objęła przede wszystkim analizę dostępnego materiału, czyli zdjęć, zapisów przyrządów pokładowych itd., a także modelowanie procesów zderzeń. Obrady, podobnie jak w tym roku, były transmitowane przez internet.

 

II Konferencja Smoleńska odbyła się 21-22.10 br. Tematyka referatów została znacznie poszerzona, i objęła zagadnienia techniczne, medyczne, prawne i socjologiczne. Z 50 nadesłanych prac przyjęto 37, z czego 22 dotyczyło zagadnień technicznych. Dla osób "nie-technicznych" część referatów z medycyny, prawa i socjologii stanie się pewnie lekturą obowiązkową, zaś goniących sensacje lub starających się strywializować Konferencję spotka rozczarowanie. Całość materiałów zostanie wydana w najbliższym czasie.

 

Na koniec finanse: koszty uczestnictwa to 300 zł w zeszłym roku, i 400 zł w tym. Pokrywają one całkowicie wynajem sali, transmisję internetową, kawę, wydanie materiałów itd. Konferencje odbywają się w wynajętych salach, "niezależnych od jakiejkolwiek uczelni lub instytucji mogącej wpływać na merytoryczny kształt Konferencji". Członkowie Rodzin Smoleńskich, i tylko oni, są gośćmi Konferencji.

 

Szczegółowe informacje oraz referaty znajdują się na stronie http://www.konferencjasmolenska.pl/.

 

kanarek-dwa
O mnie kanarek-dwa

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka