krzysiek- krzysiek-
157
BLOG

Fakty o emisji CO2

krzysiek- krzysiek- Polityka Obserwuj notkę 6

Chyba można wiezyć wiedzy  prof  dr hab Orionan Jędryszka , tekst poniżej to Jego przemyślenia



Para wodna też jest gazem cieplarnianym, chociaż zapominamy o tym – a ona stanowi około 95 proc. efektu cieplarnianego. Pozostałe 5 proc. to jest CO2, metan i inne gazy. W tych 5 proc. mniej więcej możemy przyjąć, że połowa to jest CO2. Mamy więc już 2,5 proc., z czego mniej więcej jedna dziesiąta to jest to, czego nie jest w stanie przyroda przyjąć ze względu na emisję i to możemy w całości próbować przypisać antropopresji czyli działalności ludzkiej. Zatem, 0,25 proc. to mniej więcej udział antropoemisji CO2 w efekcie cieplarnianym. Trzeba też pamiętać o tym, że wielkość stężenia CO2 w historii się bardzo wahał i teraz mamy około 410 bpm CO2 w atmosferze, ale bywało jeszcze nie tak dawno w sensie geologicznym kilka razy więcej. Zatem, wzrost stężenia CO2 nie stanowi jakiegoś elementu, którego by w historii nie było, aczkolwiek trzeba przyznać, że przyczyna jest nowa a wzrost jest nagły, skokowy - co nie znaczy jednak, że w przyrodzie w sposób naturalny takich skokowych wzrostów nie było.


Zmiany klimatu, jakie obecnie widzimy - są często mylone ze zjawiskami pogodowymi – a wiedza wynika w dużej części z tego, że mamy doskonały przepływ informacji. Przecież gdyby 500 lat temu ktoś chciał się dowiedzieć, że w Indiach nastąpiła jakaś powódź, upały czy susza, to byśmy oczywiście o tym nie wiedzieli. Wiemy, że klimat się ociepla - tu nie ma żadnych wątpliwości - i że stężenie CO2 mocno rośnie. Pytanie, czy te 0,25 proc. efektu cieplarnianego wynikającego z tego nadmiaru możliwości pochłaniania przez przyrodę jest to dużo czy mało i czy można sobie na to pozwolić. Z drugiej strony wiemy, że patrząc na historię Ziemi i patrząc na geologiczne procesy widzimy, że stężenia CO2 wahały się w różnych okresach. Dziś mamy jeden z najniższych w historii Ziemi stężeń CO2. Tak niskie stężenia były co najwyżej trzykrotnie w ostatnich 600 mln lat i życie rozwijało się bardzo dobrze. I takie niskie temperatury, jak obecnie globalnie, też mało razy występowały w historii Ziemi. Czapy lodowe, tak jak dzisiejsze, były jeszcze tylko dwukrotnie na Ziemi - to jest najwyżej 10 proc. czasu historii z ostatnich kilkuset milionów lat

krzysiek-
O mnie krzysiek-

Normalnym uczciwym człowiekiem , czasami marzycielem , ceniącym sobie logiczne myślenie. Wierzącym że ludzie są z natury dobrzy. Lubiącym książki , wycieczki i fotografowanie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka