Grzegorz Makuch Grzegorz Makuch
1017
BLOG

Tarcza antyrakietowa - kto przedłużał negocjacje?

Grzegorz Makuch Grzegorz Makuch Polityka Obserwuj notkę 4

Po przeczytaniu rewelacji w Wikileaks nt. tarczy antyrakietowej, poczułem pewien niepokój. Bo z jednej strony, trudno oczekiwać, że Polska może być czymś więcej niż ważnym krajem w Europie Środkowej (i nigdzie więcej), ale z drugiej strony, to te negocjacje nie przebiegały tak, jak się nam to dzisiaj wmawia! Owszem, ówczesny prezydent Lech Kaczyński bardzo naciskał na rząd Polski i USA, by doszło do realizacji umowy. Ale przecież USA wcale nie odnosiły się z niechęcia do swojego pomysłu tarczy antyrakietowej. Wręcz przeciwnie! Rząd USA chciał jak najszybciej sfinalizować te umowę, a to rząd Polski (Donald Tusk i Radosław Sikorski) przeciągali negocjację w nieskończoność podnosząc coraz to nowe kwestie. Innymi słowy, skoro sytuacja była tak beznadziejna, jak teraz powszechnie się uważa, to trzeba było tarczę brać i podziękować a nie podnosić coraz to nowe kwestie, wymagania, roszczenia! Po co te negocjacje przeciągano?

Poniżej prezentuję bardzo powierzchowny przegląd informacji.
Czwartek, 10 stycznia 2008 (09:21)
Donald Tusk podkreślił jednak, że dla Polski nie jest ważne "kiedy", ale czy spełnione zostaną nasze warunki w sprawie budowy w Polsce tarczy antyrakietowej: Jeśli chodzi o stronę polską, negocjacje zakończymy wtedy, kiedy otrzymamy gwarancje finansowania i bezpieczeństwa. Czy to będzie środa, czy piątek, kwiecień czy październik jest sprawą drugorzędną.
Takie są oficjalne deklaracje szefa rządu. W siedzibie NATO w Brukseli nieoficjalnie mówi się jednak, że polski rząd czeka na nową administrację. Polska nie chce negocjować z prezydentem Bushem, którego już niedługo nie będzie – powiedział jeden z dyplomatów. ( http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-polska-czechy-postawimy-twarde-warunki-ws-tarczy,nId,212531)
 
Środa, 27 lutego 2008 (14:29)
Radosław Sikorskinie wykluczył, że rozmowy o tarczy antyrakietowej nie zakończą się za kadencji George’a Busha i będą kontynuowane po wyborach prezydenckich w USA. Szef polskiej dyplomacji zapewnił przy tym, że nie ulega wątpliwości, iż stosunki polsko-amerykańskie są doskonałe.
Mogę sobie wyobrazić sytuację, w której rozmawiamy ze stroną amerykańską i te rozmowy się przeciągają na następną administrację.
To jest wręcz prawdopodobne, gdyż wszystkie ustalenia ze stroną amerykańską podlegają chociażby klauzulom o znalezieniu finansowania, a finansowanie w tym roku jest już zamknięte, bo budżet jest uchwalony. Więc nawet jeśli byśmy umowy podpisali, to ich realizacja i tak będzie zależała od woli następnej administracji, woli następnego Kongresu Stanów Zjednoczonych, a jeszcze w Polsce - od woli Sejmu - powiedział Sikorski.
(http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-rozmowy-o-tarczy-takze-po-wyborach-prezydenckich-w-usa,nId,209757)
 
Środa, 5 marca 2008 (20:35)
Stany Zjednoczone liczą na sfinalizowanie rozmów z Polską w sprawie tarczy antyrakietowej jeszcze przed zakończeniem prezydentury George'a W. Busha na początku przyszłego roku - oświadczył dyrektor ds. Europy i Eurazji w Departamencie Stanu USA Daniel Fried.
Powiedziałbym, że istnieją niezwykle wysokie szanse na ich pomyślne zakończenie (przed tym terminem)- powiedział Fried(http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-usa-licza-na-szybkie-porozumienie-z-polska-w-sprawie,nId,187480)
Wtorek, 13 maja 2008 (09:15)
O narkotykach, tarczy antyrakietowej i modernizacji wojska mówił Donald Tuskna lotnisku w Warszawie przed odlotem do Ameryki Południowej. Będą warunki, które odpowiadają potrzebom polskiej armii, to będzie tarcza. Na razie propozycje amerykańskie nie osiągają pułapu, który satysfakcjonowałby polską stronę - mówił premier.
Nasz sojusznik, wielkie mocarstwo, ma pełną swobodę podejmowania decyzji. My mamy prawo – i będziemy z niego korzystać – formułować własne warunki i oczekiwania - zaznaczył Donald Tusk.
Czasu na pomyślne zakończenie negocjacji jest coraz mniej. Przyszły prezydent USA może zaniechać realizacji projektu tarczy. Jednak w opinii znanego analityka z Indiana University Johna Karaagacza, nie powinniśmy oczekiwać zmiany stanowiska w sprawie tarczy przy zmianie lokatora Białego Domu. Trudno mi sobie wyobrazić istotną zmianę kursu w tej sprawie. Ta idea pochodzi jeszcze sprzed administracji Busha, z lat 90. W rozmowach trzeba się kierować interesem narodowym danego kraju, w tym wypadku Polski i nie oglądać się na to co może zaoferować jedna lub druga administracja. Takie kalkulacje mogą prowadzić potem tylko do rozczarowań. Karaagacz podkreśla w rozmowie z reporterem RMF FM, że trudno wyobrazić sobie rezygnację przez Demokratów z planów budowy tarczy.
(http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-tusk-za-malo-broni-na-tej-tarczy,nId,219357)
Piątek, 4 lipca 2008 (06:49)
Polski rząd chce lepszej oferty od Amerykanów w sprawie tarczy antyrakietowej. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” z dwóch niezależnych źródeł, premier Donald Tusk był skłonny przyjąć obecną ofertę USA. Jednak szef resortu dyplomacji stwierdził, że jest ona za słaba.
(http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-rzad-chce-lepszej-oferty-w-sprawie-tarczy,nId,195936)
 
Piątek, 4 lipca 2008 (10:43)
Nie będzie tarczy antyrakietowej w Polsce na warunkach proponowanych teraz przez Stany Zjednoczone – ogłosił Donald Tusk na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Premier wyjaśnił, że gwarancje militarne proponowane przez Amerykanów są niewystarczające. Zarówno szef polskiego rządu jak i Amerykanie podkreślają jednak, że negocjacje wokół tarczy nadal trwają.(http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nie-ma-zgody-na-tarcze-negocjacje-beda-trwaly,nId,234114)
 
Poniedziałek, 21 lipca 2008 (12:08)
To była dobra rozmowa, która stanowiła kolejne przybliżenie stanowisk między Polską a USA w sprawie tarczy rakietowej- tak minister dyplomacji Radosław Sikorskiocenił dzisiejszą rozmowę z asystentem amerykańskiego sekretarza stanu.Daniel Friedprzybył do Warszawy na pogrzeb prof. Bronisława Geremka.
 
Poniedziałek, 21 lipca 2008 (12:08)
Do spotkania doszło dzień po tym, jak w Faktach RMF FM podaliśmy nieoficjalną informację, że Radosław Sikorski nie chce już rozmawiać o tarczy antyrakietowej z administracją George’a W. Busha i czeka na nowego prezydenta USA.Witold Waszczykowski, wiceszef resortu dyplomacji, odpowiedzialny za negocjacje z USA w sprawie tarczy antyrakietowej w Polsce ma zostać jesienią odwołany – ustaliła „Rzeczpospolita”. Podsekretarz stanu w MSZ ma zostać wysłany na placówkę na Bliski Wschód lub do Azji. Trudno stwierdzić, czy Sikorski nadal negocjuje czy tylko sprawia wrażenie, że jeszcze coś omawia z Danielem Friedem. Warto byłoby, gdyby sam to określił, ale na razie nie ma na to ochoty. Wiadomo, że polski zespół negocjacyjny, który miał negocjować warunki tarczy, rozjechał się na wakacje. Co więcej, główny negocjator, wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski otrzymał czerwoną kartkę i – według nieoficjalnych doniesień – ma pożegnać się ze stanowiskiem.
(http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-sikorski-fried-o-tarczy-czyli-spotkanie-przy-okazji,nId,189203)
Piątek, 18 września 2009 (14:59)
Gdyby polskie władze bardziej starały się o tarczę antyrakietową, to jej budowa byłaby już w toku - twierdzi specjalista z renomowanego Francuskiego Instytutu Relacji Międzynarodowych, Krzysztof Soloch.W rozmowie z korespondentem RMF FM Markiem Gładyszem podkreśla, że jeszcze przed wyborami prezydenckimi w USA było wiadomo, iż Obama sprzeciwiał się projektowi tarczy.
Zdaniem Solocha, polskie władze popełniły wówczas błąd, nie naciskając ze wszystkich sił na jak najszybszą ratyfikację porozumienia w tej sprawie. Jeśli byśmy naprawdę chcieli tego systemu, to protokół już dawno zostałby ratyfikowany - jeszcze przed odejściem Busha. I to zmusiłoby Busha do rozpoczęcia prac - mówi ekspert: Według niego, jeżeli polskie władze są w jakikolwiek sposób zaskoczone tym, co się stało, to mają poważny problem z doborem doradców.
(http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-soloch-tarcza-mogla-byc-juz-w-budowie,nId,123056)
Skąd te twarde negocjacje, skoro Polscy decydenci już wtedy mieli wiedzieć, że sprawa jest przegrana?

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka