malarz pokojowy malarz pokojowy
1274
BLOG

Czy Ziemkiewicz ma prawo do KRUS?

malarz pokojowy malarz pokojowy Polityka Obserwuj notkę 20

Odpowiedź brzmi: tak, oczywiście, że ma prawo do KRUS.

Pod warunkiem jednak, że poza posiadaniem ziemi rolnej, spełnia jeszcze jeden warunek: prowadzi działalność rolniczą.

 

W tym miejscu pozwalam sobie zadać Panu Redaktorowi Rafałowi Ziemkiewiczowi następujące pytanie:

Jakiego rodzaju działalność rolniczą Pan prowadzi: w zakresie produkcji roślinnej czy zwierzęcej?

 

Pytanie moje jest pokłosiem wczorajszej dyskusji pod notką RAZa oraz jego wpisem z dn. 10 maja 2012 r., gdzie w artykule pt. "Ostrzegam: będę pozywać za KRUS" napisał tak:

"Z faktu, iż jestem płatnikiem KRUS, nigdy nie czyniłem tajemnicy − przeciwnie, rozgłosiłem go sam, traktując jako jeden z licznych absurdów III RP. Fakt ten wynika z narzuconego przez obowiązujące prawo przymusu tzw. powszechnego ubezpieczenia społecznego. Jako właściciel ponad dziesięciu hektarów ziemi ornej, nie zatrudniony na etacie i nie prowadzący działalności gospodarczej, jestem zobowiązany realizować ów ustawowy przymus właśnie za pośrednictwem KRUS. Gdybym tego nie robił, groziłaby mi wysoka grzywna za uchylanie się od jednego z głównych „dobrodziejstw socjalizmu” plus zapłata zaległych składek z ustawowymi odsetkami."
http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2012/05/10/ostrzegam-bede-pozywac-za-krus/

 

Z fragmentu tego wynika, że RAZ ma ziemię rolną. Ale nie wynika, że prowadzi działalność rolniczą. Choć możliwe, że taką działalność prowadzi. Stąd moje pytanie, aby rzecz wyjaśnić do końca. Możliwe też, że jego żona jest rolnikiem, a on ubezpieczył się w KRUS w oparciu i ten fakt. Ale w notce o tym nie pisze.

Skoro sam wspomniał o tym KRUSie, to chyba nie traktuje tego jako jakąś tajemnicę i może nam powiedzieć czym się para poza pracą publicystyczno-pisarską. Wydaje mi się, że to ciekawe, że tak znany publicysta jest jednocześnie rolnikem. Myślę, że jego czytelnicy chcieliby wiedzieć, jak wychodzi mu to gospodarzenie, z jakimi problemami spotyka się jako rolnik itd.

Ustawodawca mówi wyraźnie: jeśli ktoś posiada co najmniej 1 ha ziemi rolnej domniemywa się, że prowadzi działalność rolniczą i wtedy przysługuje mu KRUS. Ale domniemanie to można obalić, tzn. jeśli ktoś zainteresowany udowodni, że nie prowadzi się działalnośći rolniczej, to KRUS się nie należy.

 

Dlaczego uważam, że aby być w KRUS samo posiadanie ziemi nie wystarczy? Ano, tak piszą specjaliści:

 

"(...)Należy zaznaczyć, że zarówno obowiązek ubezpieczenia społecznego rolników, jak i obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego rolników są powiązane z faktem prowadzenia działalności rolniczej, a nie z samym faktem posiadania czy dysponowania własnością gospodarstwa rolnego, zdefiniowanego na podstawie ww. ustawy o podatku rolnym. Zgodnie bowiem z art. 6 pkt 4 ww. ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników za gospodarstwo rolne uznaje się każde gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej."
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 3950 w sprawie składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników
http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=0E80EB97

"Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, ustawowe domniemanie, że właściciel gruntów zaliczanych do użytków rolnych prowadzi działalność rolniczą, może być obalone odpowiednimi dowodami."
Wyrok Sądu Najwyższego I UK 59/05 z dnia 30 listopada 2005 r.
http://www.naszawokanda.pl/orzeczenie/ba4bn/sn,I-UK-59-05,wyrok_sn_izba_pracy_ubezpieczen_spolecznych_i_spraw_publicznych/

"(...)Należy również podkreślić, że samo posiadanie lub własność gospodarstwa nie mogą być kwalifikowane jako jego prowadzenie, jeżeli nie wiąże się z nimi wykonywanie wyżej określonej działalności rolniczej(…).
Prowadzenie działalności rolniczej w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników oznacza prowadzenie na własny rachunek przez posiadacza gospodarstwa rolnego działalności zawodowej, związanej z tym gospodarstwem, stałej i osobistej oraz mającej charakter wykonywania pracy lub innych zwykłych czynności wiążących się z jego prowadzeniem. "
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 września 2005 r. I UK 16/05
http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uk,16,05,6787,orzeczenie.html

 

Poniżej zamieszczam jeszcze dwie informacje zawarte na stronie KRUS.

"2) Ubezpieczenie obowiązkowe (z mocy ustawy)

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, ubezpieczeniu społecznemu rolników podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym, o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika oraz domownik (zobacz odsyłacze poniżej:) stale pracujący w tym gospodarstwie, jeżeli rolnik ten, jego małżonek i domownik nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie mają ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Uznaje się, że rolnik lub domownik podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli z tytułu wykonywania pracy (bez względu na wymiar czasu pracy), czy innej aktywności zawodowej, objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2007r. nr 11, poz.74, z późn.zm.). Podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu dotyczy zatem m.in.: osób, które wykonują pracę w ramach umowy agencyjnej, umowy zlecenia; z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, w tym - pozarolniczej działalności gospodarczej, a także w okresach pobierania zasiłku dla bezrobotnych (rejestracja w charakterze bezrobotnego bez prawa do zasiłku nie jest uznawana za podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu). Za osobę podlegającą innemu ubezpieczeniu społecznemu uważa się także osobę objętą zaopatrzeniem emerytalnym, określonym w odrębnych przepisach. Powyższe oznacza, iż przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu każde inne ubezpieczenie społeczne ma pierwszeństwo przed ubezpieczeniem rolniczym. W szczególnych przypadkach ubezpieczony z mocy ustawy rolnik lub domownik może pozostać w ubezpieczeniu rolniczym po rozpoczęciu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej."
http://www.krus.gov.pl/zadania-krus/ubezpieczenie-spoleczne/przepisy-o-ubezpieczeniu-spolecznym-rolnikow-cd-1/

 

Działalność rolnicza

Działalnością rolniczą w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników jest działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej, rybnej i leśnej, natomiast gospodarstwem rolnym - każde gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej, podlegające z tego tytułu opodatkowaniu na podstawie ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431, z późniejszymi zmianami).

Przy ustalaniu podlegania ubezpieczeniu domniemywa się (zgodnie z art. 38 ustawy), że:

właściciel gruntów zaliczonych do użytków rolnych lub dzierżawca takich gruntów, jeżeli dzierżawa jest zarejestrowana w ewidencji gruntów i budynków, prowadzi działalność na tych gruntach, płatnik podatku rolnego lub podatku od dochodu z działów specjalnych prowadzi działalność rolniczą w rozmiarze wynikającym z zakresu opodatkowania, jeżeli własność lub dzierżawa gruntów przysługuje kilku osobom lub jeżeli obowiązek podatkowy spoczywa na kilku osobach, każda z nich uczestniczy w prowadzeniu działalności rolniczej, osoba bliska rolnikowi, spełniająca warunki ustawy, stale pracuje w gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy, jeżeli okoliczność ta została stwierdzona zgodnym oświadczeniem rolnika i tej osoby.

Podjęcie rozstrzygnięcia o ustaniu ubezpieczenia musi więc poprzedzać obalenie powyższych domniemań, przez osobę zainteresowaną, poprzez przedstawienie faktów i potwierdzających je dowodów, niezbicie stwierdzających istnienie zdarzenia lub zdarzeń uzasadniających dokonanie wyłączenia z ubezpieczenia.
http://www.krus.gov.pl/niezbednik/slownik-pojec/dzialalnosc-rolnicza/

 

Notka ta nie ma na celu kwestionowania prawa R. Ziemkiewicza do bycia ubezpieczonym w KRUS. Absolutnie nie uważam też, że R. Ziemkiewicz kłamie czy cokolwiek zataja. Uważam R. Ziemkiewicza za człowieka prawego i uczciwego. Jako jego wieloletni czytelnik, chciałbym się tylko dowiedzieć, jakiego rodzaju działalnością rolniczą się zajmuje (o ile się zajmuje).

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka