Ojczyzna i Świat Ojczyzna i Świat
68
BLOG

Polsat ukarany

Ojczyzna i Świat Ojczyzna i Świat Rozmaitości Obserwuj notkę 1

http://plockaprawica.net/images/news/SZCZUKA.jpg    Ekscesy Kazimiery Szczuki w wyemitowanym cztery lata temu przez telewizję Polsat talk-show Jakuba Wojewódzkiego zostały ostatecznie ukarane. Telewizja ma zapłacić 500 tys. zł za to, że radykalna feministka i krytyk literacki przy aplauzie prowadzącego i wyciu zgromadzonej w studiu publiczności przedrzeźniała głos niepełnosprawnej, nieuleczalnie chorej Magdaleny Buczek i naśmiewała się z jej modlitwy w Radiu Maryja. Uzasadniając wyrok, Sąd Najwyższy odwołał się do tak chętnie cytowanego przez awangardę feministyczną orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. A stanowi ono, że prawo do swobody wypowiedzi jest ograniczone ochroną czci i dobrego imienia innych osób. I że nikogo nie wolno bezkarnie obrażać. - Skoro zapadło takie orzeczenie sądu, to jest to dobry zwiastun, że polskie sądownictwo nie jest aż takie złe, a prawo chroni godność człowieka, w tym przypadku niepełnosprawnego, który i tak w wielu sytuacjach narażony jest na ośmieszanie, co bardzo często przeżywamy. Poza tym w tym programie ośmieszono też modlitwę, zatem orzeczenie sądu może tylko cieszyć - powiedziała nam Pelagia Buczek, mama Magdaleny.
Sąd Najwyższy oddalił wczoraj skargę kasacyjną telewizji Polsat od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który podtrzymywał decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z marca 2006 roku. To była głośna sprawa. Krajowa Rada nałożyła na nadawcę karę finansową w wysokości 500 tys. zł w związku z wyemitowanym w lutym 2006 r. polsatowskim programem Jakuba Wojewódzkiego, w którym Kazimiera Szczuka parodiowała głos chorej na wrodzoną łamliwość kości Magdaleny Buczek, doskonale znanej z anteny Radia Maryja i Telewizji Trwam założycielki pierwszego Podwórkowego Koła Różańcowego Dzieci, a także wyśmiewała się z jej modlitwy. Szczuka nie zawahała się przed okrutnym scharakteryzowaniem jej osoby jako "starej dziewczynki".
KRRiT, kierowana wtedy przez Elżbietę Kruk, argumentowała wówczas, że ta wypowiedź złamała przepisy zawarte w art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji, naruszając godność osobistą wyśmiewanej dziewczyny, a także uczucia religijne katolików. Wysunęła więc zarzuty prześmiewczego odnoszenia się do osób niepełnosprawnych i do modlitwy. Takie stanowisko podtrzymywały kolejne sądy, do których w ciągu czterech lat składała odwołania stacja.
Artykuł 18 ustawy o radiofonii i telewizji stanowi m. in., że "audycje lub inne przekazy nie mogą propagować (...) postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści dyskryminujących ze względu na rasę, płeć lub narodowość" oraz że "nadawcy dbają o poprawność języka swoich programów i przeciwdziałają jego wulgaryzacji".
Krajowa Rada szczególnie podkreślała fakt, że program nie był emitowany na żywo i stacja miała szansę wpłynąć na ostateczny kształt audycji. Rady nie przekonały tłumaczenia Polsatu, że twórcy programu rzekomo nie wiedzieli o niepełnosprawności Magdaleny ani te o "swobodnej" formule programu.
Wyrok Sądu Najwyższego jest ostateczny i nie podlega zaskarżeniu. - Bardzo cieszę się z tego wyroku, bo potwierdza on prawną słuszność działań Krajowej Rady, to, że opieramy się na prawie, które w Polsce obowiązuje, i to jest najistotniejsze - komentuje w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Zaznacza, że w tej sprawie Krajowa Rada wygrała wszystkie możliwe procesy, stąd wczorajsze postanowienie nie było wielkim zaskoczeniem.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100115&typ=po&id=po05.txt



 

Chcielibyśmy pokazać, jak bardzo kastowy charakter ma dzisiejsza Polska, jak wielu ludzi „trzymających władzę”, i to nie tylko w polityce, ale również i w mediach (a to media są dziś „pierwszą władzą”), to ludzie wywodzący się ze starych skompromitowanych kręgów komunistycznych, często najgorszego stalinowskiego chowu. Chcemy naprawy Rzeczypospolitej. Nasze cele to: służba ojczyźnie, obrona suwerenności, rozwój gospodarczy Polski, wspieranie rodziny, etyka oparta na katolickiej nauce społecznej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości