Largo Largo
86
BLOG

Japonia dzien czwarty - Tokyo

Largo Largo Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

Pisane w czasie podrozy po Japionii, niestety z powodu ograniczonego dostepu do internetu - opublikowane dopiero dzisiaj.

Wreszcie przybylam do Tokio. Odetchnelam, poczulam się bardziej swojsko. Nie wiem czy dlatego, ze zobaczylam wiecej Europejczykow już na samym dworcu, czy daltego, ze oznaczenia sa tutaj tak doskonale, ze z przyjemnoscia podrozuje się metrem (wyraznie oznaczenia w jezyku angielskim, czego nie uswiadczylam niestety w Osace), czy ze względu na jeszcze wiekszy porządek i zorganizowanie. Każdy wedlug tutejszych zasd trzyma się lewej strony przejsc i chodnikow, co ulatwia poruszanie się w tak duzym tlumie. Dzieki temu, pomimo, ze mowi się, iż tlum na ulicach w Tokio jest trzy razy wiekszy niż w Osace, mnie latwiej przedziera się przez tlumy tokijskie. Zaluje, ze nie mogę zostac w tym miescie dluzej.
Dzis rozmyslalam nad pismem Japonczykow. Ich sposób komunikowania się w duzej mierze polega na obrazie. To nie tylko pismo, ale tez wszelkiego typu oznaczenia. Na przykład tutejsze taksowki nie sa opisane za pomoca liter, ale maja znaczki w roznych ksztaltach, np. koniczynki, serca, lampionu, w miejscu, gdzie my mamy znak ‘taxi’.
 
W Tokio mieszkam w malym hosteliku prowadzonym przez rodzine, w starszej dzielnicy miasta. Zyje jak prawdziwy Japonczyk w malym pokoiku 3m x 3m, mini toaleta i mini wanna, podloge wyscielaja charakterystyczne maty japonskie. Jest niesamowicie przyjemnie i przytulnie. Już teraz wiem dlaczego Japonczycy duzo czasu spedzaja przykucnieci. Niestety jest to wymuszone wielkoscia pomieszczenia. Z kolei wielkosc pomieszczenia wynika z wielkosci wysp, na ktorych mieszkaja Japonczycy. Jadac przez Japonie nie widzi się rozleglych pol i lasow, bo po prostu nie ma na nie miejsca. Tylka wzgorza, które ciagna się przez cala Japonie, pozostaja niezabudowane. Krajobraz jest raczej monotonny. Domy, wieksze domy, miejskie zabudowy, male pola wokół domow i znow domy, wzgorza itd.
Maly pokoik sprawil, ze musze automatycznie utrzymywac moje rzeczy w uporzadkowaniu. Może stad wlasnie u Japonczykow takie zamilowanie do systematycznosci i zorganizowania. Wszystko lezy na swoim miejscu i jest to bardzo wygodne.
Largo
O mnie Largo

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości